Rekordní Pištěk a Toyen za 16 milionů

Galerie Kodl a Vltavín 30. 11. 2014

Velký úspěch zaznamenal včerejší aukční den na pražském Žofíně, který společně uspořádaly Galerie Kodl a Aukční síň Vltavín. Tržba ze 450 nabízených položek přesáhla hranici 100 milionů korun, přičemž úspěšnost byla poměrně vysoká, přibližně 70 procent.

Toyen: Sen / 1937 / olej na plátně / 81 x 100 cm / 1 632 000 Kč
Toyen: Sen / 1937
olej na plátně / 81 x 100 cm / Galerie Kodl / cena: 16 320 000 Kč

Aukce (zde) zaznamenala několik velkých úspěchů, z nichž o největší se jednoznačně postarala malba Sen od Toyen z roku 1937, která byla vydražena za 16,3 milionu korun (všechny ceny včetně provize). Stala se tak nejen druhým nejdražším autorčiným dílem za obrazem Spící z téhož roku, ale i druhým nejdražším dílem na letošních českých aukcích. Zařadila se za Hlavu muže s dýmkou od Emila Filly, kterou Galerie Kodl vydražila v květnu za 16,8 milionu. Teprve před měsícem přitom na Toyen lákala i londýnská aukce sbírky Mary a Roye Cullenových, nakonec ale neúspěšně (více zde).

Rekordem skončil i prodej rané hyperrealistické malby Racek letící do snu nejdražšího českého žijícího malíře Theodora Pištěka. S konečnou cenou bezmála 3,5 milionu korun překonala dosavadní autorův rekord, který od loňska drželo dílo Na návštěvě u Harrachů s cenou 3,2 milionu korun.

Aukční rekordy padaly i mezi autory 19. století. Pokořila je díla Františka Tkadlíka (Víra, naděje a láska, 1,44 milionu), Beneše Knüpfera (Nejistá kořist, 960 tisíc) nebo Václava Brožíka (Husopaska, 2,6 milionu korun).

Václav Brožík: Husopaska / 1888–89 / olej na plátně /
81 x 60 cm / Galerie Kodl /
cena: 2 640 000 Kč

I milionových položek se objevilo více. Za bezmála 8,8 milionu korun se prodalo Fillovo Holandské zátiší, pozdní olej Metamorfóza Josefa Šímy skončil na 4,9 milionu korun a 6,7 milionu zaplatí nový majitel Schikanederovy Samoty – harmonické krajinomalby, kterou sám Schikaneder vybral na svou výstavu v roce 1908.

Dražitelé v sále dále zabojovali o mařákovskou krajinomalbu Po bouři Josefa Ullmanna, jejíž cena skončila vysoko nad odhadem a překročila tak nejen dosavadní autorův rekord, ale i hranici 1 milionu korun. Zájem vzbudila i romantická krajinomalba Pohled na Duchcov neznámého autora, jejíž cena se z vyvolávacích 25 tisíc vyhoupla až na 216 tisíc korun.

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

9. června 2024

Aukční síň Vltavín

Top 10 Oldřicha Blažíčka

Top 10 Oldřicha Blažíčka

19. září 2019

Kresby za miliony a grafiky za statisíce

15. srpna 2018

Drahoš poprvé, podruhé...

Drahoš poprvé, podruhé...

26. července 2017