Rekordní Josef Bolf v Mnichově

Předvánoční aukce u německých sousedů

Na předvánoční aukci v Mnichově se kromě velkých jmen dočkalo nečekaného nárůstu také plátno současného českého umělce Josefa Bolfa, finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2005. Dosažená cena je autorovým dosavadním aukčním rekordem. O abstraktní akvarel Františka Kupky naopak zájem nebyl.

Max Liebermann: Koncert / 1923 / olej na kartonu a na dřevě / 27 x 43 cm / Karl Faber Mnichov 5. 12. 2013 / 282 900 Eur

Předvánoční aukce moderního a současného umění mnichovského domu Karl und Faber konaná 5. a 6. 12. nabídla tak, jak bývá zvykem, společnost elitních jmen světového umění. Mezi nimi zajímavý nárůst zaznamenal například menší olej Maxe Liebermanna - Koncert (č. kat. 521), který vyšel kupce na 282 900 Eur (všechny dosažené ceny jsou včetně provize), odhad se oproti tomu pohyboval ve výši 100 - 130 000 Eur. Skokový nárůst zaznamenal Portrét Sergeje Rachmaninova od Heinricha Maria Davringhausena z let 1922/23 (č. kat. 522), konečná cena dosáhla 270 600 Eur, odhad byl oproti tomu ve výši 50 - 80 000 Eur.

Heinrich Maria Davringhausen: Portrét Sergeje Rachmaninova / 1922 - 23 / olej na plátně / 85 x 72,5 cm / Karl Faber Mnichov 5. 12. 2013 / 270 600 Eur

Velice dobře dopadly také kresby, grafiky a další práce na papíře "německé" moderny, tvořící nejen v duchu expresionismu, ale také tzv. Neue Sachlichkeit, a to včetně pozdních prací jednotlivých velkých jmen. Je tedy zřejmé, že do budoucna dojde k nárůstům cen u děl dalších méně známých německy mluvících autorů. To může zcela jistě představovat zajímavou příležitost i v České republice, kde je docenění těchto tvůrců stále ještě na počátku: příkladem může být probíhající výstavní projekt Mladí lvi v kleci v Oblastní galerii v Liberci.

Ze současných jmen dosáhl zajímavých výsledků například linořez Elke z profilu od Georga Baselitze (č. kat. 616, cena s přirážkou 20 295 Eur, odhad 14 - 16 000 Eur) nebo kombinovaná technika na papíře Antoni Tápiese Grafismo a lápis con signo negro central, (č. kat. 593, cena s přirážkou 29 520 Eur, odhad 20-25 000 Eur).

Josef Bolf: Bez názvu / 2008 / olej na plátně /70 x 100 cm / 6. 12. 2013 Karl Faber Mnichov / 185 700 Kč

Českou stopu zastupoval například akvarel Františka Kupky Abstraktní kompozice (č. kat. 514). Akvarel s proveniencí z jihoněmecké soukromé sbírky, datací kolem roku 1935 a expertízou od Pierra Brullé ovšem zůstal neprodán. Odhad se pohyboval ve výši 20-25 000 Eur, což je v přepočtu současného kurzu necelých 700 tisíc korun. Pro srovnání: téměř totožný akvarel z téže série se dražil letos v říjnu na aukci v Praze (Abstraktní kompozice), i s provizí zde za něj nový majitel zaplatil 720 tisíc korun. Obdobná práce v této cenové hladině ovšem na německém trhu již atraktivní pro kupce nebyla.

Zájem naopak vzbudila kvalitní, ale dnes již obtížně dostupná práce Josefa Bolfa Bez názvu z roku 2008 (č. kat. 995). Ta se oproti odhadu ve výši 2500 Eur prodala za téměř trojnásobných 6765 Eur. To při současném vysokém kurzu Eura vůči koruně představuje v přepočtu 185 700 korun. A to je paradoxně autorův nový aukční rekord. Na českých aukcích se totiž Bolfovy nejlepší práce logicky příliš nevidí, nejdražší dílo Černé zrcadlo se prodalo v únoru 2012 za 144 tisíc korun.

František Kupka: Abstraktní kompozice / kolem 1935 / akvarel na papíře / 27 x 25 cm / Karl Faber Mnichov 5. 12. 2013 / neprodáno