Předaukční výstava Galerie Kodl

Galerie Kodl v úterý představila obrazy, které budou nabízeny na její nadcházející aukci. O obrazu Zbytek noci od Toyen pohovořil Karel Srp.


Toyen: Zbytek noci / 1934
olej na plátně / 91,5 x 72,5 cm
cena: 13 000 000 Kč (bez aukční provize)

Obraz malířka namalovala v roce 1934 a podle Karla Srpa jde o dílo, které uváděla ve všech svých katalozích. Naposledy vystaven však byl v 60. letech. Před deseti lety na výstavě v Domě U Kamenného zvonu chyběl, je nicméně reprodukován v Srpově monografii, která k ní vyšla (str. 125, pod chybným názvem Zbytky noci). "Jde o výjimečné dílo, velice krásné na pohled, které by mohlo být ozdobou každé státní galerie," řekl na tiskové konferenci Srp. A hned dodal: "Státní galerie si ho ale nemohou dovolit."

Dražba obrazu začne na částce 13 milionů korun (bez aukční provize). I kdyby se obraz prodal jen za vyvolávací cenu, stal by se druhým nejdražším malířčiným dílem. Loňský rekord obrazu Spící, který byl prodán (bez provize) za 20 milionů korun, asi sotva pokoří, byť jde - slovy aukčního katalogu - o díla "obdobně významná a kvalitativně srovnatelná". Obraz Spící, který je použit na obálce zmiňované monografie, je však přece jen známnějším dílem.

Karel Srp ve svém posudku mimo jiné o obrazu říká, že "je esenci surrealismu" a dílem, "které patří k jedněm z nejvýznamnějších obrazů evropského malířství". "Může se stát ozdobou jakékoliv sbírky evropského malířství. Ukazuje, že domácí surrealistická skupina někdy silou svého výrazu podstatně přesáhla i své současníky soustředěné v Paříži," uzavírá Srp.

Předaukční výstava probíhá v Galerii Kodl až do soboty před aukcí. Samotná aukce se uskuteční v neděli 25. dubna od 13.00 hodin na pražském Žofíně.

 

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<