Předaukční výstava Galerie Kodl

Galerie Kodl v úterý představila obrazy, které budou nabízeny na její nadcházející aukci. O obrazu Zbytek noci od Toyen pohovořil Karel Srp.


Toyen: Zbytek noci / 1934
olej na plátně / 91,5 x 72,5 cm
cena: 13 000 000 Kč (bez aukční provize)

Obraz malířka namalovala v roce 1934 a podle Karla Srpa jde o dílo, které uváděla ve všech svých katalozích. Naposledy vystaven však byl v 60. letech. Před deseti lety na výstavě v Domě U Kamenného zvonu chyběl, je nicméně reprodukován v Srpově monografii, která k ní vyšla (str. 125, pod chybným názvem Zbytky noci). "Jde o výjimečné dílo, velice krásné na pohled, které by mohlo být ozdobou každé státní galerie," řekl na tiskové konferenci Srp. A hned dodal: "Státní galerie si ho ale nemohou dovolit."

Dražba obrazu začne na částce 13 milionů korun (bez aukční provize). I kdyby se obraz prodal jen za vyvolávací cenu, stal by se druhým nejdražším malířčiným dílem. Loňský rekord obrazu Spící, který byl prodán (bez provize) za 20 milionů korun, asi sotva pokoří, byť jde - slovy aukčního katalogu - o díla "obdobně významná a kvalitativně srovnatelná". Obraz Spící, který je použit na obálce zmiňované monografie, je však přece jen známnějším dílem.

Karel Srp ve svém posudku mimo jiné o obrazu říká, že "je esenci surrealismu" a dílem, "které patří k jedněm z nejvýznamnějších obrazů evropského malířství". "Může se stát ozdobou jakékoliv sbírky evropského malířství. Ukazuje, že domácí surrealistická skupina někdy silou svého výrazu podstatně přesáhla i své současníky soustředěné v Paříži," uzavírá Srp.

Předaukční výstava probíhá v Galerii Kodl až do soboty před aukcí. Samotná aukce se uskuteční v neděli 25. dubna od 13.00 hodin na pražském Žofíně.

 

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<