Před deseti lety: Jiří Kolář

1. Art Consulting 29. 1. 2006

1. Art Consulting – Český trh s umění je dlouhodobě tažený především klasickou modernou, pokusy nabídnout sběratelům také poválečné umění nicméně mají již desetiletou historii. Do jisté míry přelomová v tomto směru byla aukce 1. Art Consulting, která se konala koncem ledna 2006. Společnost na ní nabídla 324 položek, přičemž víc jak dvě třetiny tvořila právě díla poválečného a současného umění.

Jiří Kolář: Žena / 1966 (detail) reliéfní chiasmáž / 103 x 77,5 cm cena: 271 000 Kč
Jiří Kolář: Žena / 1966 (detail) reliéfní chiasmáž / 103 x 77,5 cm cena: 271 000 Kč

 

„Cenové rekordy pro nás nejsou tím nejdůležitějším. Stavíme hlavně na kvalitě. Budu radši nabízet kvalitní obrazy, které budou ještě mokré, než staré, ale blbé,“ řekl tehdy týdeníku Nedělní svět majitel aukční síně Jiří Rybář.

Obálku katalogu zdobil obraz Roberta Piesena Prostor inexistence z roku 1966, který byl nabízen za 731 tisíc korun. Dalšími taháky aukce byly obraz Mikuláše Medka Křižovatka slepých ptáků s vyvolávací cenou těsně přes milion nebo Mlhovina Václava Boštíka za 307 tisíc korun. Vedle toho byly součástí nabídky i obrazy Jana Merty, Tomáše Císařovského či Vladimíra Kokolii. Z nabízené kolekce poválečného a současného umění se prodala téměř polovina děl, dohromady za téměř 8 milionů korun. Medek a Piesen našli kupce za vyvolávací ceny a dalších šestnáct děl bylo draženo za statisícové částky.

Největším překvapením aukce se stala dražba rozměrné koláže Žena od Jiřího Koláře, která vystoupala z 59 na 271 tisíc korun. Ve své době šlo o Kolářův autorský rekord a dodnes toto dílo patří mezi desítku jeho nejdražších. Podobným úspěchem byla cena necelých 250 tisíc za ranou temperu Karla Malicha nebo 224 tisíc korun za asambláž Libora Fáry. Boštíkova drobná Mlhovina vystoupala na bezmála půl milionu korun. Jednalo se tehdy o druhou nejvyšší cenu za Boštíkův obraz, dráže se o čtvrt roku dříve prodalo jen rozměrné plátno Rýhování zelené a modré z roku 1974, které se na aukci společnosti Art CZ dostalo až na 1,15 milionu korun. Za více než milion korun bylo v roce 2005 draženo všehovšudy 28 děl.

„Je to úspěch,“ nechal se po aukci slyšet Jiří Rybář. „Někteří by řekli, že to dopadlo na výbornou. Je vidět, že ty kvalitní, přelomové věci už dosahují slušných cen. Fára, Kolář, Malich, Boštík...“

 

 

Související články

Jean de Sperati: Umělec mezi padělateli

Jean de Sperati: Umělec mezi padělateli

Příběh filatelistické legendy

Jean de Sperati patří mezi nejkontroverznější postavy v nejmenší grafické tvorbě – ve filatelii. Jedni ho považují za geniálního rytce a umělce, jiní naopak za nejnebezpečnějšího falzifikátora všech dob. Každopádně o jeho dílo je obrovský zájem i...

30. ledna 2023
Mince Albrechta z Valdštejna za statisíce a miliony

Mince Albrechta z Valdštejna za statisíce a miliony

Aukce a příběh Valdštejnových mincí

Výsledky aukcí z letošního prvního pololetí ukazují trvalý zájem o mince Albrechta z Valdštejna. Sběratelé vysokým částkami oceňují nejen jejich velkou vzácnost, ale i jméno slavného vojevůdce. Letošním rekordem bylo 10,5 milionu korun za zlatý de...

10. června 2022
Před patnácti lety: První milionový Sýkora

Před patnácti lety: První milionový Sýkora

1. Art Consulting 1. 10. 2006

Obrazu Zahrada z roku 1960 patří titul prvního Sýkorova díla, které se v aukci prodalo za více než milion korun. Stalo se tak před patnácti lety a třemi měsíci. Nejdražším autorovým prodejem nicméně Zahrada byla jen o něco déle než měsíc.

14. února 2022
Zobrazit všechny

Další články


<