Ornitologie Jiřího Koláře

Sýpka 28. 2. 2016

Na 41. aukci Sýpky, která se uskuteční v neděli 28. února v paláci Žofín, budou mít možnost zájemci, kromě mnoha dalších zajímavostí, bojovat i o několik souborů či samostatných listů proláží Jiřího Koláře. Snoubí se v nich, s lyričností a vtipem autorovi vlastními, ptačí a umělecký svět. Jde o ojedinělou nabídku takto rozsáhlého souboru Kolářových děl.

Jiří Kolář: Z cyklu Ornitologie moderního umění/ Dlask tlustozubý proláž, papír / 26,5 x 18,5 cm vyvolávací cena 14 400 Kč / Aukční dům Sýpka 28. 1. 2016
Jiří Kolář: Z cyklu Ornitologie moderního umění / Dlask tlustozubý / proláž, papír / 26,5 x 18,5 cm / vyv. cena 14 400 Kč

Cyklus Ornitologie moderního umění vznikal od počátku 60. let a patří ke Kolářovým nejrozsáhlejším sériím (např. vedle série Motýli). Autor v nich osobitě propojuje svět ptáků a svět moderního umění. Do vyříznutých ptačích těl vkládá nezaměnitelné části obrazů evropských a amerických umělců 20. století. Odhalit zde můžeme například díla Roye Lichtensteina, Salvádora Dalího, Reného Magritta, Pieta Mondriana, Kazimíra Maleviče a mnoha dalších. V roce 1968 byla jeho první část (celkem 20 proláží) publikována v leporelu Ornitologie umění. Cyklus listů byl pak vystaven v roce 1997 v Galerii U Prstenu a u příležitosti této výstavy byl vydán katalog s názvem Ornitologie moderního umění (Protis, 1997) s texty Hany Koželuhové-Sládkové a Evy Petrové. Katalog reprodukoval celkem 41 proláží.

Sýpka nabídne pod sedmi katalogovými čísly celkem čtyři soubory listů po pěti kusech a tři samostatné listy (rámované), pocházející podle aukčního katalogu prodejce z významné soukromé sbírky. Všechny listy vznikly v mladším období a byly poprvé reprodukovány právě v katalogu výše zmíněné Kolářovy výstavy. Lze očekávat, že se objeví zájemce, který bude mít zájem listy zakoupit všechny (jen tak lze zachovat alespoň částečnou celistvost této série) a můžeme se tak dočkat zajímavých cenových výsledků.

Díla Jiřího Koláře se na českém trhu objevují poměrně často, lze je pořídit za příznivé ceny a mají většinou u sběratelů úspěch. Výjimečnost této nabídky je však dána tím, že se jedná o velkou část rozsáhlého cyklu, která je na domácím trhu zcela ojedinělou záležitostí.

Jiří Kolář: Z cyklu Ornitologie moderního umění/ Tetřev hlušec / proláž, papír / 26,5 x 18,5 cm
vyv. cena 60 000 Kč (5ks listů)

Artslimit 24. 3. 2024