Před deseti lety: Aukce sbírky Hascoe

Sothebyʼs Londýn 13. 6. 2011

V neděli uplynulo deset let od aukce sbírky amerických manželů Hascoeových. Aukce v červnu 2011 v Londýně vynesla přes 320 milionů korun a dosažené ceny znamenaly aukční rekordy pro Františka Kupku, Josefa Čapka, Františka Foltýna, Václava Špálu a řadu dalších. Jak na aukci vzpomínají někteří její přímí účastníci?

Sothebyʼs 13. 6. 2011, Hasco, foto: Jan Rasch

"Jeli jsme tam společně s Vladimírem Lekešem a v podstatě tam byli všichni důležití obchodníci, ale i sběratelé a kupci či investoři," vypráví Jiří Rybář ze společnosti 1. Art Consulting, která ve letech 2009 až 2011 pořádala večerní aukce ve spolupráci se společností Adolf Loos Apartment and Gallery Vladimíra Lekeše. "Z londýnské aukce si jenom pamatuji, že byl o všechna díla velký zájem, takže na nás se dostal pouze obraz od Bohumila Kubišty, portrét jeho maminky," dodává Rybář. 

A připojuje ještě vzpomínku, jak se s manželi Hascoeovými seznámil: "Bylo to několik let před londýnskou aukcí. Jednou vpodvečer se mi do ulice Jilská 20, kde jsme měli tehdejší pražské sídlo, přes svého zástupce objednali manželé Hascoe. Přišli tři velmi nenápadní lidé – zástupce a manželé Hascoe. Dle oblečení to vůbec nevypadalo na to, že jsou to majetní lidé – dokonce pan Hascoe měl na nohou obyčejné tenisky. Tehdy jsem vůbec nevěděl, že se pro mne stanou v následujících letech snad nejdůležitější kupci. V té době jsme ještě nedělali aukce, ale dělali jsme tzv. prodejní výstavy. Ten podvečer jsem byl úplně vyprodán, až na jednu práci – kombinovanou techniku Hospodyně (Čtoucí dívka) od Antonína Procházky. Ta pana Hascoe zaujala natolik, že po usmlouvané slevě ji koupil. A tak jak velmi nenápadně přišli, tak zase odešli. V následujících letech jsem se již potkával jen s jejich zástupcem na předaukčních výstavách, ale většinou v Brně. Však více jak polovina celé londýnské nabídky manželů Hascoe, byla od nás z 1. Art Consulting Brno–Praha. Také po jejich smrti se dědicové zastavili i u nás v Topičově saloně a projednávali se mnou prodejní aukci celé sbírky."
 

Sothebyʼs 13. 6. 2011, Hasco, foto: Jan Rasch

Před samotnou aukci, k jednáním o tom, kdo kolekci bude dražit, se ve své odpovědi vrátil i Vladimír Lekeš, respektive jeho tisková mluvčí: "Celou sbírku měla původně prodávat naše společnost. Majitel naší aukční síně V. Lekeš kvůli tomu byl dokonce pozván potomky pana Normana Hasco do domu rodiny Hasco v Greenwichi ve státě Connecticut.  Hasco Jr. s rodinou zase navštívil v této záležitosti naši společnost v Praze. Dohodnutý prodej přes naši aukční síň však ztroskotal na import tax z USA, která byla v ČR 20% (v Anglii jen 5%) a na dalších nesmyslných omezeních ze strany státních orgánů ČR jako například následný – zpětný vývoz po aukci mimo území ČR (v případě zakoupení zahraničním vydražitelem) či problémům s udělením vývozního povolení ze strany NG či MKČR. Aukce samotná byla samozřejmě velmi úspěšná pro pořádající londýnskou aukční síň a nepochybně předčila jejich očekávání."

"Na aukci Hascoe vzpomínám s určitou nostalgií. Již samotná rezidence manželů Hascoe se 'sculpture garden' vzbuzovala emoce. Samotná sbírka, která se ve vile nacházela, však byla fenomenální. Rozhodně bych za oceánem neočekával cosi tak ohromujícího," vypráví Filip Marco, zástupce Sothebyʼs pro Českou republiku. "Londýnské aukci předcházela bitva s českými oligarchy a jejich nohsledy o to, kdo bude za prodej zodpovědný. Volba vlastníků padla na Sothebyʼs; stále si myslím, že to byla volba správná. Aukce nakonec vzbudila pozornost a zájem o české umění na celém světě, z čehož nyní profitují i ti, kteří nám nepřáli," dodává Marco. 
 

Sothebyʼs 13. 6. 2011, Hasco, foto: Jan Rasch

O obecnější zhodnocení se pokusil Michal Šimek, zástupce společnosti Dorotheum v Praze: "Aukce Hascoe svým způsobem znamenala vstup českého moderního umění na mezinárodní aukční scénu. Ty dřívější jednotlivé dílčí aukční výsledky z aukcí po celém světě, které výrazně přesahovaly aukční odhady, se najednou v nevídané a nečekané míře potvrdily v prestižní, samostatné aukci Sotheby´s. Takže v té době pět let rostoucí český trh vyslal jasný signál, že je opravdu silným lokálním trhem, který je schopen absorbovat i velké množství kvalitních prací. S předstihem několika let se stalo to, co na českých aukcích zažíváme v poslední době."

Jan Rasch za svou fotoreportáž z aukce získal jednu z cen Czech Press Photo (více zde).

Top 10 aukce (zde)
Nejzajímavější prodeje (zde)
Dobové komentáře (zde)
Představení sbírky (zde)

 

Sothebyʼs 13. 6. 2011, Hasco, foto: Jan Rasch

 


Související články

Dvacet let s Šímou: Rekord, který přetrval

Dvacet let s Šímou: Rekord, který přetrval

Top 10 Josefa Šímy

Začátkem února uplynulo dvacet let od tehdy rekordního prodeje obrazu Ml Josefa Šímy, který byl na aukci 1. Art Consulting vydražen za 7 milionů korun. Před šesti lety se totéž dílo prodalo za více než 36 milionů korun, což je dodnes platný Šímův auk...

5. února 2024
Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Rozhovor se sběratelem Daliborem Jandou

Numismatice se zpěvák Dalibor Janda věnuje již řadu let. Ve své sbírce má mimo jiné řadu střeleckých medailí a mincí. V loňském roce dokonce vydal publikaci o rakouských stříbrných střeleckých medailích a mincích. „Neustále mi vadilo, že neexistuje k...

4. ledna 2024
Nejstarší české denáry stojí i stovky tisíc

Nejstarší české denáry stojí i stovky tisíc

Přehled zajímavých českých denárů velkého střížku

Denáry velkého střížku jsou nejstaršími českými mincemi, jejichž ražba započala za vlády Boleslava I. přibližně ve třetí čtvrtině 10. století. Rozhodujícím faktorem pro výslednou aukční cenu je zejména jejich vzácnost a zachovalost. Nejdražší z dopos...

13. července 2023
Zobrazit všechny

Další články


<