Pohledy do sbírky Karlštejnská

Vizuální dialogy českého umění

Současná výstava Dialogy v obrazech - vazby mezi výtvarnými scénami, umístěná v nových galerijních prostorách European Arts, instalačně zábavným a chytrým způsobem prezentuje nejen výběr z českého umění od poloviny 19. století v konfrontaci se zahraniční scénou, ale současně i to nejlepší ze sbírky Karlštejnská.

Výstavu tvoří přibližně stovka položek primárně pocházejících ze sbírky Karlštejnská, doplněných tu a tam ze soukromých kolekcí. Přehlídka je netradičně postavena na vizuální hře konfrontací jednotlivých děl českého umění s těmi zahraniční provenience. Do inspirativního vzájemného dialogu jsou zde postaveny často nečekané umělecké dvojice. Klasikové české malby, které dobře známe, jsou zde uvedeni do zajímavých neotřelých formálních souvislostí, především s francouzskou a španělskou výtvarnou školou.

"Vedle sebe se tak setkávají například figurální práce George Karse a André Lhoteho, krajiny Antonína Chittussiho a Gustave Courbeta nebo Josefa Hubáčka a Camille Corota," říká ke koncepci výstavy ve svém úvodním slově kurátor Michal Zachař. Za titulní dílo této vizuální letní hry s formálními souvislostmi v umění přitom její autoři zvolili malbu Kominík a sněhulák, výrazný olej Jindřicha Štyrského, který se na českém trhu objevil před třemi lety a zaujal tehdy i nás (zde).

Výstava tak nabízí ojedinělý pohled do novodobé soukromé institucionální sbírky, ještě do nedávna relativně neznámé, v současnosti ovšem čítající na stovky položek českého i zahraničního výtvarného umění a hrající stále výraznější roli i při zápůjčkách do veřejných výstavních institucí. Sbírka budovaná systematicky akvizicemi z tuzemska i ze zahraničí obsahuje vedle známých klasiků i několik zajímavých, umělecko-historicky dlouho přehlížených jmen, z českého prostředí je to například Václav Vojtěch Novák nebo Otakar Mrkvička.

Vystavená kolekce je ovšem i zajímavou připomínkou toho, kolik akvizičně kvalitních a sbírkotvorně zajímavých položek v posledních letech prošlo českým aukčním trhem. Vedle již zmíněného Štyrského Kominíka a sněhuláka, si připomeňme alespoň ty, které jsme si v redakci za poslední roky obzvláště oblíbili. Prim hraje patrně ojedinělá přímořská krajina z Biarritz od Bedřicha Feuersteina, práce na papíře z roku 1921, jejíž cena v aukci astronomicky vylétla (zde) a která je zde tedy opět k vidění.

Z vystavených děl jsme však na trhu viděli také Most za soumraku Henri le Sidanera nebo Hamburský přístav Auguste Herbina, obojí dražené před dvěma a třemi lety u Pictury. Dále například tento mořský soumrak Josefa Krále nebo kombinovanou techniku Bordeaux z exilového období Antonína Pelce. Posledně zmíněnou krajinářskou práci na papíře, která v rámci výstavního souboru jen potvrzuje svou kvalitu, bylo přitom možné před třemi lety pořídit za pouhých 7 tisíc korun.

Z aukcí však ve výstavě rozpoznáme mimo jiné také známý pařížský boulevard od Edouarda Léona Cortése či povedenou ranou krajinu Richarda Fremunda. Z figurálních prací pak například Repinův Stojící dívčí akt či opakovaně dražený předválečný Ženský akt Antonína Pelce. To vše k vidění do konce července.

 


Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<