Podcast: Umění slouží k poznání světa

Prague Art Week 2022

V týdnu 9. – 15. září se uskuteční první ročník festivalu Prague Art Week. Při té příležitosti vzniká série podcastů. Hned v prvním odpovídá dlouholetý šéfredaktor Art+ a nově šéfkurátor Musea Kampa – Jan Skřivánek.  

 
Jan Skřivánek je odborník na trh s uměním a výtvarný kritik, který pravidelně komentuje dění na poli umění ve většině předních českých médií. Bývalý jednatel, šéfredaktor a redaktor časopisu ART ANTIQUES a portálu ART+, který stál u zrodu zpravodajské platformy Artalk.cz a působil například i v umělecké televizi Artyčok.tv se dlouhodobě zabývá reflexí trhu s uměním, ale i historií a fungováním muzejních a galerijních institucí. I proto jsme si ho vybrali jako prvního hosta série podcastů u příležitosti prvního ročníku festivalu Prague Art Week.
 
Jak má fungovat časopis o výtvarném umění a odpovídá tomu podoba časopisu Art Antiques?
 
Časopis Art Antiques je hybrid mezi třemi až pěti časopisy, se kterými byste se setkali ve Francii nebo v Německu, jedna část je pro většinového diváka velkých výstav, druhá je pro lidi které zajímá současné umění a třetí je pro zájemce o trh s umění a sběratelství, nádavkem je tam zařazena architektura a design. Měsíčník na kvalitním papíře se navíc málokdy tolik věnuje zpravodajství, tak jako jsme se snažili v Art Antiques.
 
Jak vypadá mainstreamový mediální obraz současného umění?
 
Výtvarné umění je v pozici ‚soft news‘. Úroveň debaty o současném umění v tomto prostředí je velice chabá a slabá, na druhou stranu celosvětově platí že současné umění nikdy nebylo tak populární a nedostávalo se mu tolika pozornosti jako dnes.
 
Jakou roli by mělo hrát umění v 21. století?
 
Měli bychom se snažit, aby umění nebylo jen kratochvílí a zbytkovou zábavou, které se věnujeme, až když zbyde čas, ale bylo by dobré mu dávat důležitost jiného jazyka, jiného média, které slouží k poznání světa a klást důraz na to, že je přínosné a obohacující takto k němu přistupovat.
 
 
Referenčním bodem v oblasti současného umění pro mnohé redakce, ale i veřejnost, je již několikátý žebříček J&T Banka Art Index. Také o něm a jeho vzniku v podcastu u příležitosti Prague Art Week 2022 mluví Jan Skřivánek. Dozvíte se i jaké aspekty ovlivňují hodnotu uměleckého díla a jaké prognózy dává českému trhu s uměním do budoucna.
 
Poslechněte si celý podcast s Janem Skřivánkem na webu Prague Art Week.
 
 

Související články

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Rozhovor se sběratelem Jaroslavem Pulicarem

Jaroslav Pulicar je známým fotografem, který se rovněž rád obklopuje uměním. Od roku 2009 proto provozuje Galerii 34, která se nachází přímo v jeho brněnském bytě. Byt/galerie, kde prezentuje další fotografy, je přístupná během vernisáže a po domluvě...

29. ledna 2024
Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Rozhovor se sběratelem Daliborem Jandou

Numismatice se zpěvák Dalibor Janda věnuje již řadu let. Ve své sbírce má mimo jiné řadu střeleckých medailí a mincí. V loňském roce dokonce vydal publikaci o rakouských stříbrných střeleckých medailích a mincích. „Neustále mi vadilo, že neexistuje k...

4. ledna 2024
Chci podpořit kariéry mladých umělců

Chci podpořit kariéry mladých umělců

Rozhovor se sběratelem Robertem Runtákem

Sběratel Robert Runták už shromáždil na 2500 děl od pěti set převážně českých a slovenských umělců. Zaměřuje se hlavně na mladé současné autory. V roce 2019 otevřel multifunkční kulturní centrum Telegraph v kompletně zrekonstruované budově poblíž olo...

13. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<