Podcast: Umění slouží k poznání světa

Prague Art Week 2022

V týdnu 9. – 15. září se uskuteční první ročník festivalu Prague Art Week. Při té příležitosti vzniká série podcastů. Hned v prvním odpovídá dlouholetý šéfredaktor Art+ a nově šéfkurátor Musea Kampa – Jan Skřivánek.

Jan Skřivánek je odborník na trh s uměním a výtvarný kritik, který pravidelně komentuje dění na poli umění ve většině předních českých médií. Bývalý jednatel, šéfredaktor a redaktor časopisu ART ANTIQUES a portálu ART+, který stál u zrodu zpravodajské platformy Artalk.cz a působil například i v umělecké televizi Artyčok.tv se dlouhodobě zabývá reflexí trhu s uměním, ale i historií a fungováním muzejních a galerijních institucí. I proto jsme si ho vybrali jako prvního hosta série podcastů u příležitosti prvního ročníku festivalu Prague Art Week.

Jak má fungovat časopis o výtvarném umění a odpovídá tomu podoba časopisu Art Antiques?

Časopis Art Antiques je hybrid mezi třemi až pěti časopisy, se kterými byste se setkali ve Francii nebo v Německu, jedna část je pro většinového diváka velkých výstav, druhá je pro lidi které zajímá současné umění a třetí je pro zájemce o trh s umění a sběratelství, nádavkem je tam zařazena architektura a design. Měsíčník na kvalitním papíře se navíc málokdy tolik věnuje zpravodajství, tak jako jsme se snažili v Art Antiques.

Jak vypadá mainstreamový mediální obraz současného umění?

Výtvarné umění je v pozici ‚soft news‘. Úroveň debaty o současném umění v tomto prostředí je velice chabá a slabá, na druhou stranu celosvětově platí že současné umění nikdy nebylo tak populární a nedostávalo se mu tolika pozornosti jako dnes.

Jakou roli by mělo hrát umění v 21. století?

Měli bychom se snažit, aby umění nebylo jen kratochvílí a zbytkovou zábavou, které se věnujeme, až když zbyde čas, ale bylo by dobré mu dávat důležitost jiného jazyka, jiného média, které slouží k poznání světa a klást důraz na to, že je přínosné a obohacující takto k němu přistupovat.

Referenčním bodem v oblasti současného umění pro mnohé redakce, ale i veřejnost, je již několikátý žebříček J&T Banka Art Index. Také o něm a jeho vzniku v podcastu u příležitosti Prague Art Week 2022 mluví Jan Skřivánek. Dozvíte se i jaké aspekty ovlivňují hodnotu uměleckého díla a jaké prognózy dává českému trhu s uměním do budoucna.

Poslechněte si celý podcast s Janem Skřivánkem na webu Prague Art Week.

V aukci jsem testoval, jak si stojím u sběratelů a investorů

Rozhovor s medailérem Asamatem Baltaevem

Medailéru Asamatu Baltaevovi pocházejícímu z Čuvašské (Suvarské) republiky Ruské federace je pouhých 32 let. I přes velmi krátké tvůrčí období od ukončení studia se zařadil mezi českou medailérskou špičku. Zvítězil se svými návrhy v mnoha medailérský...

26. června 2024
Sbírka umění se má čistit, je to živý organismus

Rozhovor se sběratelem Petrem Pudilem

Petr Pudil je podnikatel, mecenáš a sběratel, který spolu Pavlínou Pudil stojí za projektem Kunshalle Praha. Fascinuje ho digitální umění. „V digitálním umění se něco děje, co bude mít za sto let velkou relevanci. Jen nevíme, co to je. A to mi přijde...

10. června 2024
Sbírání starých mincí mi pomohlo začít nový život v emigraci

Rozhovor se sběratelem Václavem Brunou

Dr. Václav Bruna vytvořil unikátní sbírku velmi vzácných, extrémně vzácných a raritních mincí, výhradně české provenience, od starověkých ražeb až po ražby moderní. „Má sbírka je výjimečná v tom, že jsem ji sestavil s edukativním záměrem, protože tam...

3. dubna 2024