Pětidukát Rudolfa II. za rekordní cenu

Dorotheum Vídeň 18. 11. 2020

Nejdražší položkou středeční numismatické aukce společnosti Dorotheum ve Vídni se podle očekávání stal raritní pětidukát Rudolfa II. vyražený roku 1605 v Praze. Prodal se s výrazným nárůstem za 398 tisíc eur, 10,5 milionu korun. Pětidukát Rudolfa II., 1605, cena: 10 510 000 Kč, Dorotheum Vídeň 18. 11. 2020

 

 

Rudolf II. byl prvním z českých panovníků, který nechal razit dukáty ve vyšších nominálních hodnotách. Poprvé se tak stalo již v roce 1589, většina rudolfinských dvou-, pěti- a desetidukáty však pochází až z poslední dekády císařovy vlády. Zatímco běžných zlatých mincí byly raženy statisíce, mincí vyšších hodnot bylo vždy výrazně méně a sloužily primárně k reprezentačním účelům.

Dukátové mince měly průměr 23 mm a hmotnost necelých 3,5 gramů. Pětidukátové mince jsou výrazně rozměrnější – průměr 40 mm a hmotnost něco málo přes 17 gramů. Dukátové mince byly raženy v pražské mincovně, v jejímž čele stál od roku 1601 Jan Lasanz z Friedenecku. Autorem razidla byl Jan Konrád Greuter, který je v císařových službách doložen od roku 1602. 

Z doby úřadování Jana Lasanze nemáme přesnou evidenci, kolik mincí bylo vyraženo. Víme však, že pražská mincovna se potýkal s nedostatkem zlata i stříbra a jednodukátové mince nebyly v některých letech vůbec raženy. Naopak mince vyšších hodnot byly v závěrečných letech vlády Rudolfa II. raženy každoročně.
 Pětidukát Rudolfa II., 1606, cena: 7 300 000 Kč, Macho & Chlapovič 22. 11. 2019

Na aversu mince je portrét Rudolfa II. v rytířské zbroji, s císařskými insigniemi a řádem Zlatého rouna kolem krku. Po stranách se nacházejí erby českého a uherského království. V opisu čteme začátek císařovy titulatury – RUDOLPHUS II D(ei) G(racia) R(omanorum) I(mperator) S(emper) A(ugustus) G(ermania) HU(ngaria) BOE(mia) REX. 

Na reversu je dvojhlavá říšská orlice s císařskou korunou a s děleným rakouským a burgundským erbem na prsou. V opisu pokračuje výčet Rudolfových titulů – ARCHID(ux) AUS(triae) DUX BURGUND(iae) MAR(chionis) MOR(aviae) – a letopočet 1605. V překladu tedy čteme – Rudolf II., z vůle Boží římský císař, vždy vznešený německý, uherský a český král, arcivévoda rakouský, vévoda burgundský, markrabě moravský.

Mince na aukci Dorothea startovala na částce 50 tisíc eur a cena na sále rychle vystoupala na téměř sedminásobek. Finální příhoz činil 340 tisíc eur (bez provize). Konečná cena včetně provize překonala předchozí rekord za tuto minci o více než 40 procent. Loni se Rudolfův pětidukát z roku 1606 na aukci pražské aukční síně Macho & Chlapovič prodal za 7,3 milionu korun (více zde).
 


Desetidukát Rudolfa II., 1603, cena: 2 515 000 Kč, Aurea numismatika 3. 12. 2011

V roce 2011 byl v aukci společnosti Aurea Numismatika nabíze Rudolfův desetidukát z roku 1603 pocházející ze sbírky Dr. Huga Poláka. Z minimálního podání 702 tisíc cena mince tehdy vystoupala na více než 2,5 milionu korun. Desetidukát Rudolfova nástupce Matyáše z roku 1613 se na téže aukci prodal ještě o 200 tisíc korun dráž. 

 


Související články

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<