Pětidukát Rudolfa II. za rekordní cenu

Dorotheum Vídeň 18. 11. 2020

Nejdražší položkou středeční numismatické aukce společnosti Dorotheum ve Vídni se podle očekávání stal raritní pětidukát Rudolfa II. vyražený roku 1605 v Praze. Prodal se s výrazným nárůstem za 398 tisíc eur, 10,5 milionu korun. Pětidukát Rudolfa II., 1605, cena: 10 510 000 Kč, Dorotheum Vídeň 18. 11. 2020

 

 

Rudolf II. byl prvním z českých panovníků, který nechal razit dukáty ve vyšších nominálních hodnotách. Poprvé se tak stalo již v roce 1589, většina rudolfinských dvou-, pěti- a desetidukáty však pochází až z poslední dekády císařovy vlády. Zatímco běžných zlatých mincí byly raženy statisíce, mincí vyšších hodnot bylo vždy výrazně méně a sloužily primárně k reprezentačním účelům.

Dukátové mince měly průměr 23 mm a hmotnost necelých 3,5 gramů. Pětidukátové mince jsou výrazně rozměrnější – průměr 40 mm a hmotnost něco málo přes 17 gramů. Dukátové mince byly raženy v pražské mincovně, v jejímž čele stál od roku 1601 Jan Lasanz z Friedenecku. Autorem razidla byl Jan Konrád Greuter, který je v císařových službách doložen od roku 1602. 

Z doby úřadování Jana Lasanze nemáme přesnou evidenci, kolik mincí bylo vyraženo. Víme však, že pražská mincovna se potýkal s nedostatkem zlata i stříbra a jednodukátové mince nebyly v některých letech vůbec raženy. Naopak mince vyšších hodnot byly v závěrečných letech vlády Rudolfa II. raženy každoročně.
 Pětidukát Rudolfa II., 1606, cena: 7 300 000 Kč, Macho & Chlapovič 22. 11. 2019

Na aversu mince je portrét Rudolfa II. v rytířské zbroji, s císařskými insigniemi a řádem Zlatého rouna kolem krku. Po stranách se nacházejí erby českého a uherského království. V opisu čteme začátek císařovy titulatury – RUDOLPHUS II D(ei) G(racia) R(omanorum) I(mperator) S(emper) A(ugustus) G(ermania) HU(ngaria) BOE(mia) REX. 

Na reversu je dvojhlavá říšská orlice s císařskou korunou a s děleným rakouským a burgundským erbem na prsou. V opisu pokračuje výčet Rudolfových titulů – ARCHID(ux) AUS(triae) DUX BURGUND(iae) MAR(chionis) MOR(aviae) – a letopočet 1605. V překladu tedy čteme – Rudolf II., z vůle Boží římský císař, vždy vznešený německý, uherský a český král, arcivévoda rakouský, vévoda burgundský, markrabě moravský.

Mince na aukci Dorothea startovala na částce 50 tisíc eur a cena na sále rychle vystoupala na téměř sedminásobek. Finální příhoz činil 340 tisíc eur (bez provize). Konečná cena včetně provize překonala předchozí rekord za tuto minci o více než 40 procent. Loni se Rudolfův pětidukát z roku 1606 na aukci pražské aukční síně Macho & Chlapovič prodal za 7,3 milionu korun (více zde).
 


Desetidukát Rudolfa II., 1603, cena: 2 515 000 Kč, Aurea numismatika 3. 12. 2011

V roce 2011 byl v aukci společnosti Aurea Numismatika nabíze Rudolfův desetidukát z roku 1603 pocházející ze sbírky Dr. Huga Poláka. Z minimálního podání 702 tisíc cena mince tehdy vystoupala na více než 2,5 milionu korun. Desetidukát Rudolfova nástupce Matyáše z roku 1613 se na téže aukci prodal ještě o 200 tisíc korun dráž. 

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<