Otakar Švec

Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

Autor jedné z nejpopulárnějších soch české moderny, Slunečního paprsku, spolupracovník Osvobozeného divadla i nechtěný vítěz soutěže na Stalinův pomník na Letné. Muž nesporného talentu a tragického osudu, který dodnes čeká na soubornou monografii.

OTAKAR ŠVEC: VOSKOVEC A WERICH, 1932  polychromovaná sádra, výška 26,5 cm,  signováno tužkou zespodu O. Švec  vyvolávací cena: 150 000 Kč (+ 24% provize)
OTAKAR ŠVEC: VOSKOVEC A WERICH, 1932 polychromovaná sádra, výška 26,5 cm, signováno tužkou zespodu O. Švec vyvolávací cena: 150 000 Kč (+ 24% provize)

 

Jakkoliv je Otakar Švec (1892–1955) neopominutelnou postavou moderního českého sochařství, jedinou publikací věnovanou jeho dílů je desetistránkový katalog od Petra Wittlicha vydaný v roce 1959. Švec studoval na pražské akademii v ateliéru Josefa Václava Myslbeka a později zde působil jako asistent Jana Štursy. V roce 1920 absolvoval roční stáž ve Francii v ateliéru Antoina Bourdella.

Svou nejslavnější sochu vytvořil v roce 1924 a o rok později s ní slavil úspěch na výstavě dekorativních umění v Paříži. „Je to kopnutí do dveří, které jsme potřebovali,“ prohlásil prý o tomto díle Jan Štursa. Název Sluneční paprsek je patrně pouze otrockým překladem jména populární anglické značky motocyklů Sunbeam. Původní Švecův odlitek se dnes nachází ve stálé expozici Národní galerie. Na přelomu tisíciletí však galerie nechal několik vybraných soch ze své sbírky, včetně Slunečního paprsku, znovu odlít pro americké sběratele manžele Hascoeovi. Tento odlitek se pak v červnu 2011 objevil v aukci jejich pozůstalosti v Sothebyʼs v Londýně, kde se včetně provize a dalších poplatků prodal za rekordních 3,8 milionu korun. Předaukční odhad přitom počítal maximálně s částkou kolem 600 tisíc korun.

Součástí téže kolekce byly také hned tři bronzové odlity dvojbusty Voskovce a Wericha ze začátku 30. let. Šlo opět o novodobé odlitky, přesto se též prodaly s výraznými nárůsty za částky od 100 do 130 tisíc korun. „Efektní Dvojportrét, který by z hlediska stylového mohl být vhodným završením civilismu prvé poloviny 20. let, je nejúčinnější, když jej pozorujeme, jak se otáčí a jedna hlava vplývá do druhé. Ostatně oba komici toho využili v závěrečných sekvencích svých filmů,“ píše o tomto díle Karel Srp v akademických Dějinách českého výtvarného umění. Vedle filmů V+W byl Otakar Švec uváděn také jako autor sochařské výzdoby ke hře Osel a stín z roku 1933.

Portréty vycházejí z jevištní stylizace Voskovce a Wericha a autor počítal i s barevnou úpravou  povrchu sochy. Autentickým materiálem je zde tak spíše polychromovaná sádra než bronz. Tuto původní variantu sochy nabídne na aukci začátkem června Arthouse Hejtmánek. Dražená plastika údajně pochází přímo z majetku Jana Wericha, což však nelze ověřit. Aukční katalog to proto formuluje slovy: „Dle informací od majitele...“ Stejnou sádru měl podle dochovaných svědectví vlastnit i Jiří Voskovec ve Spojených státech.

Socha bude startovat na 186 tisících korun a i prodej za minimální podání by stačil na nový autorský rekord na českém trhu. Dosud jej drží bronzová varianta této sochy, která byla před sedmi lety na aukci 1. Art Consulting vydražena za 106 tisíc korun.

OTAKAR ŠVEC: VOSKOVEC A WERICH, 1932  polychromovaná sádra, výška 26,5 cm,  signováno tužkou zespodu O. Švec  vyvolávací cena: 150 000 Kč (+ 24% provize)

 

 

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<