Osma a Němci

Pictura 12. 11. 2014

Olej Bohumila Kubišty ze sbírky Antonína Matějčka, zdařilý Pittermann-Longen, Kubištův portrét od Bedřicha Feigla a dvě práce na trhu zcela ojedinělých německo-českých autorů. Redakční výběr z listopadového katalogu Pictury.

Bohumil Kubišta: Včelín
olej na lepence /
36 x 50 cm /
vyv. cena: 5 000 000 Kč

 

Raná práce Bohumila Kubišty, původem ze sbírky historika umění Antonína Matějčka. Obraz vystavený na poslední velké retrospektivě před dvaceti lety ve Valdštejnské jízdárně, opatřený příslušnými posudky a restaurátorskou zprávou. Dílo, které se před několika lety již na českém trhu objevilo. V souvilosti s novou vlnou zájmu, vyvolanou zdařilým Kubištovským projektem Galerie výtvarného umění v Ostravě, má nyní šanci na úspěch.

Emil Artur Pittermann-Longen: Přístav / 1914
olej na lepence /
93 x 88 cm /
vyv. cena: 240 000 Kč

 

Další z autorů Osmy, v tomto námětu a kvalitě ne zcela běžně na trhu dostuplný Emil Artur Pittermann-Longen. Rozměrný, ještě expresivně laděný Longenův Přístav z roku, v němž autor pro existenční potíže volnou tvorbu téměř nemaloval.

Bedřich Feigl:
Portrét Bohumila Kubišty / 1908
tuš na papíře / 10,5 x 7,5 cm
vyv. cena: 8 000 Kč

 

Kromě dvojice zdařilých Feiglových olejomaleb, Damašské brány v Jeruzalémě a ranější Krajiny s domem, nabízí katalog i cennou kresebnou skicu – Feiglův portrét Bohumila Kubišty z doby, z níž pochází i další vzájemné portréty autorů Osmy.

Ernest Neuschul: Sedící akt / 30. léta / olej na plátně / 82 x 64 cm / vyv. cena 170 000 Kč
Ernest Neuschul: Sedící akt / 30. léta
olej na plátně / 82 x 64 cm /
vyv. cena: 170 000 Kč

 

Křehký akt německého malíře a tanečníka židovského původu. Zástupce stylu nové věcnosti Ernest Neuschul pocházel z Ústí nad Labem. Autor na trhu zcela ojedinělý, teprve letos v květnu vzbudila zájem jeho malba Senoseč, která se prodala s nárůstem za 360 tisíc korun.

Oskar Spielmann: Cirkus
olej na plátně / 41 x 33 cm /
vyv. cena: 48 000 Kč

 

Další zajímavá energická malba z okruhu česko německých malířů, v katalogu určená jako práce u nás málo známého Oskara Spielmanna, v zahraničí draženého četněji, známého především svými alžírskými náměty.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Neuschul Ernest

Hegenbarth a Neuschul

Hegenbarth a Neuschul

7. prosince 2015


<