Originální Bugatti

Zezula 9. 4. 2016

Brněnská aukční síň Zezula nabídne v sobotu 9. 4. ke koupi dva nábytkové kusy slavného milánského návrháře Carla Bugattiho. To je v prostředí domácího trhu zcela ojedinělou záležitostí, ačkoli ve světě se jeho nábytek na aukcích objevuje poměrně často.

Carlo Bugatti / Konsolový stůl se zrcadlem / zač. 20. stol. dřevo, intarzie perletí a kovem, měděné reliéfní vložky, pergamen   260 x 111 x 38 cm vyvolávací cena: 1 121 000 Kč
Carlo Bugatti / Konsolový stůl se zrcadlem / zač. 20. stol.
dřevo, intarzie perletí a kovem, měděné reliéfní vložky, pergamen / 260 x 111 x 38 cm /
vyv. cena: 1 121 000 Kč

Italský designér, dekoratér a architekt Carlo Bugatti proslul zejména v oblasti nábytkové tvorby, kde uplatnil svou originální syntézu secese, japonismů a dalších, především asijských prvků. Příznačné je pro něj i dekorování ploch pomocí tepaných ozdob, především kruhových, a náročně vyřezávané partie. Většina jeho často dosti výstředních interiérových kreací jsou originály. Sériovou výrobu Bugatti uplatňoval pouze v pozdějším období a u jednodušších nábytkových kusů.

Do dražby půjde u Zezuly dvojice Bugattiho interiérových solitérů z počátku 20. století. Rozměrný, bohatě vyřezávaný konsolový stůl se zrcadlem vyrobený z různých druhů dřev vykládaných perletí a kovem. Při tvorbě tohoto kusu nábytku se autor zjevně inspiroval v orientu a na Dálném východě. Na ten poukazuje především krajinný výjev malovaný na pergamenu v dolní části stolu. Vyvolávací cena stolu byla určena na 1,12 milionu korun včetně aukční provize. Druhým nabízeným předmětem je výrazně šířkové nástěnné zrcadlo obdélného tvaru napravo ukončené kruhovitým útvarem s tepanými měděnými aplikacemi. Ty se objevují i na skříňce v levé části zrcadla, uvnitř níž najdeme signaturu „Bugatti“. Tělo zrcadla je vyrobeno ze dřeva potaženého pergamenem.

Carlo Bugatti / Nástěnné zrcadlo / zač. 20. stol. / dřevo, pergamen, měď / 160 cm (Ø terče 48 cm) / vyv. cena: 295 000 Kč

Na domácím trhu se doposud prodal pouze jeden předmět z milánské dílny Carla Bugattiho, a to robustní stolička po obvodu zdobená měděnými tepanými terči. Ta získala v roce 2009 u Dorothea svého nového majitele za  40 800 korun, tedy cenu, která se s připočtením provize rovnala ceně vyvolávací. V zahraničí se Bugattiho díla prodávají za nesrovnatelně vyšší částky. Pro příklad uveďme alespoň oboustranný stůl prodaný u Christie's v roce 2007 za více než 1,5 milionu dolarů (tehdy zhruba 26,6 milionů korun), přičemž jeho odhadní cena byla stanovena v rozmezí 100 až 150 tisíc dolarů, tedy hranice, kolem které se vydražený nábytek z Bugattiho dílny v zahraničí poměrně běžně pohybuje. Třeba se i nyní na domácí aukci dočkáme příjemného překvapení.

Carlo Bugatti / Oboustranný stůl / kolem r. 1900 ebenové dřevo, pergamen, intarzie mědí a cínem, tepaná mosaz, kost 80 x 140 x 124,8 cm /  cena: 1 553 000 USD Christie's New York, 12. 12. 2007
Carlo Bugatti / Oboustranný stůl / kolem r. 1900 / ebenové dřevo, pergamen, intarzie mědí a cínem, tepaná mosaz, kost / 80 x 140 x 124,8 cm /cena: 1 553 000 USD /Christie's New York, 12. 12. 2007

Artslimit 24. 3. 2024

Bugatti Carlo

Rakušané 19. století a Carlo Bugatti

10. dubna 2016