Rakušané 19. století a Carlo Bugatti

Zezula 9. 4. 2016

Padesátá aukce brněnského aukčního domu Zezula nabídla téměř 350 předmětů od grafiky a malířských děl po starožitnosti. Nejdražší položkou se stal originální konzolový stůl milánského návrháře Carla Bugattiho. Velmi dobře si vedly dvě práce u nás obvykle nenabízených rakouských autorů 19. století, jež našly nové majitele s výraznými nárůsty.

Rudolf von Alt: Pohled na basiliku Santa Maria della Salute v Benátkách akvarel / 24 x 19 cm cena: 436 600
Rudolf von Alt: Pohled na basiliku Santa Maria della Salute v Benátkách akvarel / 24 x 19 cm cena: 436 600 Kč

Orientalizující konzolový stůl Carla Bugattiho (více zde) byl na aukci vydražen za 1,18 milionu korun, jeho vyvolávací cena činila 1,12 milionu korun (vše včetně provize). Druhý předmět z Bugattiho dílny, neotřelé široké zrcadlo, zůstalo neprodáno.

Velmi zajímavého výsledku mezi malbami dosáhl olej Motiv z Belvederu vídeňského malíře Rudolfa Ribarze, který se z vyvolávací ceny 23 600 korun dostal až na těžko uvěřitelnou sumu 401 200 korun. Podle databáze ART+ by mělo jít o vůbec první dílo tohoto umělce draženého na tuzemském trhu.

V oblasti prací na papíře zase výrazně dominoval akvarel dalšího rakouského malíře Rudolfa von Alt s pohledem na benátský kostel Santa Maria della Salute. Toto drobné dílo u nás velmi vzácně draženého autora se vyšplhalo z vyvolávaných 94 400 na konečných 436 600 korun. Obdobně výrazně se Altovi dařilo i v nedávné aukci vídeňského Dorothea (zde).

Z fotografů měl kromě Františka Drtikola úspěch i Václav Zykmund, jehož fotografie Inka z cyklu akce – Řádění a Bez názvu se prodaly za 177 a 153 tisíc korun a zařadily se tak mezi nejdražší autorovy fotografie.

Z autorského skla sběratelé ocenili tradiční jména, Františka Víznera a tandem Jaroslava Brychtová, Stanislav Libenský. Víznerova zelená Mísa z roku 1976 byla vydražena za 177 tisíc korun, Arcus malý Brychtové a Libenského z počátku 90. let za 354 tisíc korun.

Za zmínku stojí i zlaté kapesní hodinky Breguet et Fils z první třetiny 19. století, které se staly nejdražší položkou nabízených starožitností a získaly nového majitele za necelých 549 tisíc korun (vyvolávací cena 318 600).

Rudolf Ribartz: Motiv z Belvederu olej na plátně / 94 x 69,5 cm cena: 401 200 Kč

Rudolf Ribarz: Motiv z Belvederu olej na plátně / 94 x 69,5 cm cena: 401 200 Kč

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024

Bugatti Carlo

Originální Bugatti

Originální Bugatti

6. dubna 2016