Nový aukční rekord nejen pro Jindřicha Štyrského

European Arts 19. 11. 2017

Na nedělní aukci společnosti European Arts v Obecním domě padla celá řada nových autorských maxim. Nejvýraznější z nich zaznamenali kromě Jindřicha Štyrského Václav Radimský nebo Jan Bauch, ze současných umělců pak Federico Díaz. Celková suma všech vydražených děl přesáhla 135 milionů korun.

Jindřich Štyrský: Utonulá, 1927, olej na plátně, 60 x 73 cm dosažená cena: 24 300 000 Kč

Jindřich Štyrský: Utonulá, 1927, olej na plátně, 60 x 73 cm
dosažená cena: 24 300 000 Kč 

 

Nejdražší obraz aukce, olej Jindřicha Štyrského Utonulá (více zde), měl i nejvyšší vyvolávací cenu (13 milionů bez provize) a očekával se cenový souboj s posledně draženým obrazem Kominík a sněhulák, který v květnu při opakovaném prodeji vystoupal na 23,6 milionu korun (více např. zde). Tuto cenu nakonec nyní nabízená artificielní malba překonala o více než 700 tisíc korun. Pomohli jí k tomu tři velmi aktivní zájemci. 

Nad 20 milionů korun, přesně za 21,8 milionu, byl vydražen i obraz Toyen Voda samoty. Jde tak o vůbec nejdražší malířčino poválečné dílo na našem trhu. Mezi dalšími Toyeninými malbami prodanými u nás zaujal obraz třetí pozici po letos na jaře rekordním prodeji Šera v pralese a předtím maximum dlouho držícím oleji Spící. Malba překonala také více než dvojnásobně svůj prodej v zahraničí na konci minulého roku (více zde). Poslední autorčino top10 zde.

 

Jan Bauch: Snová krajina, 1932, olej na plátně, 81 x 100 cm dosažená cena: 4 340 000 Kč

Jan Bauch: Snová krajina, 1932, olej na plátně, 81 x 100 cm
dosažená cena: 4 340 000 Kč 

 

Výjimečnou nabídkou, která sběratele nenechala chladnými, byl tentokrát i olej Snová krajina Jana Baucha z roku 1932. Takto raná Bauchova malba, navíc s proveniencí z prestižní Borovičkovy sbírky, je na trhu zcela ojedinělá, proto byla její vyvolávací cena neobvykle vysoká (3,5 milionu korun bez provize). I prodej za minimální podání tak překonal autorské maximum z letošního dubna náležející obrazu Rozmluva – Večeře Páně (mj. ze stejné sbírky) více než dvojnásobně. Konečná cena včetně provize byla rovna částce 4,34 milionu korun. 

Překvapení se událo i na poli krajinomalby. Ačkoli má Václav Radimský za sebou již téměř 30 milionových prodejů, nikdy se dosud jeho dílo nevyhouplo nad hranici 10 milionů korun. Stalo se tak teprve na včerejší aukci, kdy jeho velkoformátový olej Chladný les v plném slunečním svitu (Cesta lesem) dosáhl na výslednou částku 10,88 milionu korun. To je přesně dvojnásobné překonání malířova dosavadního rekordu z dubna 2015, který držel obraz Kvetoucí sad

 

Federico Díaz: LacrimAu, 2010, zlato a slitina Duralu, 80 x 45 x 45 cm
dosažená cena: 6 448 000 Kč 

 

Aukční převrat pro současné umění pak znamenala dražba plastiky LacrimAu Fererica Díaze vytvořená pro Expo 2010 v Šanghaji. Z vysoké vyvolávací ceny 3,6 milionu korun ji několik zájemců vyhnalo až na bezmála 6,5 milionu korun. Jde tak o suverénně nejdražší dílo žijícího autora, které kdy na domácím trhu prošlo aukcí.  

 

 


Související články

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<