Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Skřivánek Jan | Foto Tajan | Datum 26.06.2017
Půl roku po objevu dosud neznámé kresby od Leonarda da Vinci přišel pařížský aukční dům Tajan v květnu s další senzační zprávou: Objevem dvou krajin od Jean-Honoré Fragonarda.
Jean-Honoré Fragonard: Le Jeu de la palette; La Bascule, 1761, olej na plátně, á 75 × 93 cm
Na blíže neurčeném zámku v Normandii expert aukční síně našel dva protějškové obrazy od Jean-Honoré Fragonarda (1732–1806), které byly považovány za ztracené od začátku 19. století. Jejich cena je odhadována na 6 milionů eur a francouzský stát je okamžitě prohlásil za národní kulturní památky. Po dobu 30 měsíců tak nesmí opustit Francii. Pokud je během této ochranné lhůty nezakoupí některé z veřejných muzeí, může majitel zažádat o vývozní povolení.
Obrazy objevil loni v létě znalec aukční síně Thaddée Prate, když pořizoval inventář zámeckých sbírek. Obrazy po několik generací visely ve výšce v jedné ze zámeckých komnat, aniž jim kdo věnoval pozornost. Oznámení objevu, o kterém jako první informoval deník Le Figaro, předcházelo několikaměsíční zkoumání obou maleb v Louvru a vyhlášení památkové ochrany. Oba obrazy středního formátu zachycují elegantní společnost na pozadí antických ruin. Předpokládá se, že je Fragonard namaloval v roce 1761 krátce po svém návratu z Říma.
Leonardo da Vinci: Sv. Šebestián, kresba na papíru, 19 x 13 cm
Objev Leonardovy kresby byl oznámen loni v prosinci. Jedna se o list papíru formátu 19 x 13 cm, na němž je z jedné strany kresba umučení sv. Šebestiána a z druhé dva diagramy analyzující chování stínu ve světle svíčky, které doplňují zápisky psané charakteristicky zprava doleva. Atribuci Leonardovi potvrdil kurátor sbírky italské kresby newyorského Metropolitního muzea. , Cena kresby je odhadována na 15 milionů eur.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
26. července 2024
24. července 2024
15. července 2024
26. července 2024
8. července 2024