Noční život Montmartru podle F. Z. Eberla

European Arts 2. 10. 2016

Aukční síň European Arts bude na začátku října vyvolávat jedno z významných děl v Paříži usazeného pražského rodáka Františka Zdeňka Eberla. Velkoformátový obraz Pardáli pochází z druhé poloviny 20. let a je to vůbec první reprezentativní dílo tohoto autora nabízené v české dražbě. 

 
František Zdeněk Eberl: Pardáli olej na plátně, 116 x 90 cm vyvolávací cena: 2 049 300 (včetně provize) European Arts 2. 10. 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

František Zdeněk Eberl: Pardáli
olej na plátně, 116 x 90 cm
vyvolávací cena: 2 049 300 Kč (včetně provize)
European Arts 2. 10. 2016 

Ačkoli jeho tvorba byla v Praze vícekrát vystavována i publikována, František Zdeněk Eberl (1888-1962) byl malíř, který je českému publiku více méně neznámý. Působil totiž převážně v Paříži a je zde také pochován. Studoval nejprve pražskou akademii u Vlaho Bukovace, kde se v ročníku potkal například s Emilem Fillou, Václavem Špálou či Bedřichem Feiglem. Později se přesunul na akademii do Mnichova a pak se přes Amsterodam dostal do Paříže, kde se v roce 1911 usadil na Montmartru a prožil zde většinu svého života. Během 1. světové války bojoval v legiích a byl těžce zraněn. Po návratu uspořádal ve dvoraně Národního domu na Smíchově benefiční prodej svých obrazů na podporu válečných vdov a sirotků.

František Zdeněk Eberl, který si nechával říkat Maurice, byl osoba evropských měřítek. V roce 1926 získal ve Francii titul rytíře Řádu čestné legie a následující rok vystavoval na Salonu d'Automne. Tehdy také spolupořádal expozici mladého pařížského umění ve Stockholmu (zastoupen byl i Matisse, Picasso, Bonnard či Maillol), přičemž byl rovněž autorem výstavního plakátu. Svoji samostatnou přehlídku měl v galerii Bernheim-Jeune v Paříži v roce 1929. Na počátku 30. let potom své práce prezentoval v Rubešově galerii v Praze. 

V té době také začal pravidelně pobývat a tvořit v Monaku. Za druhé světové války byl aktivním účastníkem hnutí odporu, vytvářel protinacistické letáky rozšiřované letadly a pomáhal francouzským Židům při útěku do Španělska. Zemřel ve svém pařížském ateliéru v říjnu 1962 ve věku 74 let.

František Zdeněk Eberl: V baru olej na plátně, 55 x 46 cm cena: 186 300 Kč European Arts 22. 11. 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 František Zdeněk Eberl: V baru
 olej na plátně, 55 x 46 cm
 cena: 186 300 Kč
 European Arts 22. 11. 2015

Námětově byli v Eberlově hledáčku především lidé na okraji společnosti, které zachycoval v nejrůznějších situacích. Na plátnech se objevují alkoholici, narkomani, hráči, prostitutky a pařížský noční život v celé své živelnosti. Mnohé napoví již názvy obrazů, jako například Kokainistka, Pijačka absintu, Portrét kurtizány, V nevěstinci apod. Malíř se však věnoval také  tvorbě městských zákoutí, krajin, portrétů, zátiší a karikatur s politickým podtextem, jejichž publikování mu ovšem často komplikovalo život.

Velkoformátový olej Pardáli (Poisses) nabízený European Arts, pochází z konce 20. let a zobrazuje meziválečné barové osazenstvo hrající v karty. Obraz byl jako jedno z významnějších děl autora reprodukován již v monografii J. R. Marka z roku 1934 a pochází ze soukromé sbírky Henryho Weilla ve východofrancouzském Mulhouse. Na trhu se obraz vyskytl minulý rok pod názvem Les Joueurs de cartes (Hráči karet), kdy byl dražen na aukci v Paříži.

Ve francouzských aukčních domech se Eberlova díla objevují poměrně frekventovaně. Nabídka kvalitních pláten z jeho ruky však nechybí ani na Slovensku (Ležící akt, 14 300 eur či Portrét ženy s korálovým náhrdelníkem, 6 600 eur, oba Soga, ceny bez provize). Několik jeho děl prošlo dražbami v Německu nebo v zámoří.

Na domácím trhu bylo podle databáze ART+ nabízeno doposud 15 položek, přičemž šlo o menší oleje, případně o práce na papíře. Nejvyšší cenu určila v minulém roce tematicky příbuzná kompozice V baru prodaná taktéž u European Arts za 186 tisíc korun. Obraz Pardáli bude dražen s minimálním podáním 1,65 milionu korun (2,05 milionu včetně provize), odhad je pak stanoven mezi 2,5 a 4 miliony korun (bez provize). Pokud se prodá, byť jen za vyvolávací cenu, bude se jednat o autorův mezinárodní rekord.

 


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

European Arts

Toyen nakonec za třicet pět milionů

Toyen nakonec za třicet pět milionů

23. listopadu 2022

Rekordní Wachsman i Reynek

Rekordní Wachsman i Reynek

24. listopadu 2021

Medek celkem za 157 milionů

Medek celkem za 157 milionů

29. ledna 2020


<