Nejlepší z mých Bretagní

European Arts 4. 5. 2019

Nejdražší položkou sobotní aukce společnosti European Arts je léta nevystavovaná bretaňská krajina Jana Zrzavého z roku 1928, o které si sám malíř poznamenal: "Myslím, že nejlepší z mých Bretagní." Vyvolávací cena je stanovena na 3,8 milionu korun.

Jan Zrzavý: Bretaňská krajina, 1928


Jan Zrzavý: Bretaňská krajina, 1928, olej na plátně, 48 x 63 cm,
vyvolávací cena: 3 800 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 4. 5. 2019

Jan Zrzavý žil od roku 1923 do začátku války střídavě v Praze a v Paříži. Do Bretaně, konkrétně do jejího nejzápadnějšího departmantu Finistère, pravidelně zajížděl od poloviny 20. let. O tamní krajině opakovaně hovořil a psal jako o své "Svaté zemi".

Fascinovala jej jak svou scenérií, tak barevností. Bretaň mu připomínala krajinu domova – "kameny, údolí, skály, pahorky, bílé písčité cesty a vodu. (…) Ale větší, monumentálnější, velkolepější, vztyčené proti nebi v baladických postavách a gestech, rozprostírající se nesmírných prostorách až tam, kde moře splývá s nebesy."
 

Jan Zrzavý, Melantrich, Praha 1939


Jan Zrzavý, Melantrich, Praha 1939

Současně o Bretani hovořil jako o nevyčerpatelné pokladnici tvarů a barev: "Jaké bohatství, jaká jemnost tónů, jak široká stupnice! Od tmavých, teple sametových černí, přes tmavě šedé až k šedím bledým a namodralým, od červených nebo narezavělých hnědí k žlutím světlým, téměř nepostižitelným, od pálených pochmurných a mdlých zelení až k průzračnosti světle perleťové zelené obzoru a povrchu moře v dáli."

Své obrazy většinou nemaloval jako reálné scenérie, ale volné kompozice poskládané z vícero motivů. To je i případ nabízeného obrazu. Základem je pohled na kapličku v městečku Kermeur, který je však doplněn o moře v pozadí (Kermeur leží ve vnitrozemí), trojici menhirů a dvojramenný lehce prohnutý kříž. (O malířově vztahu k Bretani a cenách jeho bretaňských krajin více zde)
 

Aventinská mansarda


Reklama na výstavu Jana Zrzavého na stránkách časopisu Rozpravy Aventina

Význam obrazu dokládá nejen jeho výstavní historie, ale i komentář samotného malíře, který ve svém posudku cituje Karel Srp: "Bretaňská krajina (s 3 menhiry v pozadí), olej, 1928, Praha. Plátno římské, jemně křídové. Barvy Cambridge, běl. speciální, čerň slonová, umbra pálená, červeň indická, trochu někde smaragdová zeleň. Malováno nadvakrát, nestejně hustou barvou, někde jen lazurou přes plátno. Ředěno a osvěžováno terpentýnem s kopayvou (asi 1/5kopayvy). Myslím, že nejlepší z mých Bretagní. Nepředstavuje určitou krajinu, je to směs dojmů z Camaret, Kermeuru a okolí."

Obraz byl poprvé vystaven na podzim 1928 na Zrzavého výstavě v Aventinské mansardě. Katalog jej uvádí pod číslem 7 s poznámkou, že jde o zápůjčku ze soukromého majetku. O dva roky později byl vystaven na bienále v Benátkách a v roce 1933 na Jubilejní výstavě Umělecké besedy v Obecním domě. Tamtéž byl vystaven i v roce 1940, když jej malíř zařadil na svou soubornou výstavu.
 výstavní štítky na zadní straně obrazu

Pozdější výstavy aukční katalog už neuvádí, k čemuž Karel Srp dodává: "Máme před sebou jedinečný objev, obraz, který významně doplňuje poznání tvorby Jana Zrzavého, o němž lze jednoznačně prohlásit, že je velká škoda, že nemohl být zařazen do monografií a výstav, jež byly v uplynulých desetiletích Zrzavému věnovány, protože zůstával v soukromé sbírce."

Publikáční historii s výjimkou výstavních katalogů aukční síň nezmiňuje. V novodobých publikacích jej nenajdeme, je však celostránkově reprodukován v malířově první monografii, kterou v roce 1939 vydalo nakladatelství Melantrich. Zde figuruje pod číslem 9 s jednoduchým názvem Bretagne.

Obraz je nejrannější Zrzavého bretaňskou krajinou nabízenou v aukci. Dosud nabízené obrazy pocházely vesměs až z 30. let. Cenový rekord drží více než mětrové plátno Kalvárie v Locronanu II z roku 1938, které se předloni na aukci Galerie Kodl prodalo za 17,04 milionu korun. 

 


Související články

Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Pozdní Chagall v Expu 58

Pozdní Chagall v Expu 58

Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023

Šedesát vybraných děl nabídne tuto neděli ve své sálové aukci síň Adolf Loos Apartment and Gallery. Bude mezi nimi i pozdní obraz Marka Chagalla Maternité sur fond bleu s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun včetně aukční provize.

8. listopadu 2023
Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Sotheby’s New York 8. a 9. 11. 2023

Listopadová dražba 113 položek evropského a amerického umění 20. století bude in memoriam oslavou sběratelského instinktu a filantropického poslání významné osobnosti zámořského kulturního světa, paní Emily Fisher Landau. Svou sbírku budovala téměř p...

3. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Zrzavý Jan

Top 20 on-line, 03/2021

Top 20 on-line, 03/2021

5. dubna 2021

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021

Rekordní desítka koroně navzdory

Rekordní desítka koroně navzdory

18. prosince 2020

European Arts

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

24. května 2021

Lebeda z Karlových Varů

Lebeda z Karlových Varů

14. května 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021


<