Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto ART+ | Datum 07.08.2017
Nejdražší starožitností prvního pololetí byl atlas měst z přelomu 16. a 17. století, který se v červnu prodal za více než 1,6 milionu korun. Za statisícové částky pak byly draženy hodiny, skříně, koberce, džbány či dvouruční meč.
Vybrané předměty jsou řazeny sestupně podle dosažené ceny, ta však nebyla kritériem jejich výběru. Nejedná se tedy o pořadí na jejím základu, jak tomu bývá například u našich top 10. Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize.
Šestisvazkový atlas měst vydával mezi lety 1572 a 1617 v Kolíně nad Rýnem Georg Braun. Obsahuje více než dvě stovky kolorovaných rytin, na jejichž vzniku se podílela celá řada tehdejších umělců a kartografů, nejvýznamněji do něj přispěli Franz Hogenberg z Mechelen a antverpský rodák Joris Hoefnagel. Nabízený soubor čtyř svazků této edice v původní kožené vazbě zdobené slepotiskem a zlacením byl na červnové aukci Arthouse Hejtmánek vyvoláván za 744 tisíc korun. Za velkého zájmu sběratelů se však jeho cena dostala na více než dvojnásobek minimálního podání. Jde tak o třetí nejdražší knihu, která kdy prošla domácím trhem. Dráž se prodaly jen dvě Váchalovy bibiliofilie: Šumava umírající a romantická v dubnu 2008 na charitativní aukci Galerie Kodl vystoupala na 3,1 milionu a Ďáblova zahrádka pak před dvěma lety na aukci téže galerie odešla, rovněž s velkým nárůstem, za 1,9 milionu korun.
Posthabánský cechovní džbán pláteníků nebo tkalců z Dunajské stredy, jak určuje nápis s vročením v jeho horní části (DO POCIWEHO CECHU SEDEHEL SREHO 1728), pochází ze sbírky malíře Oldřicha Blažíčka. Začínal na částce 87 tisíc korun a velký zájem publika jeho cenu vyhnal až na 174 tisíc korun. Podobně se tak stalo i s habánskou žebrovanou mísou ze stejné sbírky, která vystoupala z vyvolávací ceny 74 tisíc na konečných 149 tisíc korun. O habánskou a posthabánskou keramiku je na aukcích v posledních letech čilý zájem, o čemž svědčí například i vysoké ceny z minulého roku (více zde).
Tyto rozměrné obrazové hodiny s hracím strojkem jsou dílem vídeňského výrobce Antona Olbricha, ve své době zřejmě nejvýznamnějšího ve městě (hrací stroj značen „A. OLBRICH IN WIEN“). Obrazovou část s horskou krajinou a vesnicí v popředí pak namaloval Carl Ludwig Hoffmeister, specialista na veduty obrazových hodin v technice malby olejem na plechu působící taktéž ve Vídni. Své malířské dílo také opatřil podpisem a datací 1826. Označení tvůrců obou hodinových součástí a zároveň přesné vročení je to, co činí tyto hodiny poměrně unikátními. Jejich konečná cena se tak v rámci obrazových hodin prošlých domácím trhem dostala mezi ty nejvyšší.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
7. prosince 2022
11. června 2022
17. prosince 2021
22. srpna 2022
3. června 2022
29. listopadu 2021