Nejdražší známka světa a rekord, který nepadl

Poštovní známka z roku 1856 za 8,3 milionu dolarů

Jednocentová známka Britské Guyany z roku 1856 v barvě magenty se v úterý večer v New Yorku prodala za 8,3 milionu dolarů. Svou pozici nejdražší známky světa tak potvrdila, ale celkově jde o zklamání. Před sedmi lety stála ještě o 1,2 milionu víc a předaukční odhad počítal s cenou 10 až 15 milionů dolarů.


Postage one cent, Britská Guyana, 1856, černý tisk na magentě, 29 x 26 mm,
cena: 8 307 000 USD, Sothebyʼs New York 8. 6. 2021


Známka byla původně vydána jako provizorní řešení, když v této britské kolonii načas došla zásoba výplatních známek a nová dodávka teprve byla na cestě z Anglie. Tehdejší poštovní guvernér Guyany, pan E. T. E. Dalton, požádal vydavatele místních novin Royal Gazette v Georgetownu, aby vytiskli nouzové vydání známek pro místní použití. Známky byly vytištěny v nominálních hodnotách 1 cent a 4 centy. Jednocentové známky byly používány pro poštovné za noviny, čtyřcentové pak na dopisy. 

Design razítek byl totožný, jediný rozdíl byl v označení nominální hodnoty vytištěné napravo. Obě známky byly vytištěny černým inkoustem na nekvalitním papíře purpurové barvy. Byl na nich obrázek lodi, nápis "British Guiana / Postage one (four) cent" a motto kolonie v latině "Damus Petimus que Vicissim" ("Dáváme a žádáme na oplátku"). Ze strachu, že by známky mohly být snadno padělány, nařídil Dalton třem poštovním úředníkům, aby každou známku v momentě prodeje podepsali. Obálky se často uchovávají s dopisy, které obsahují, ale pásky, které byly kolem srolovaných novin, se zpravidla vyhazovaly. To je také důvod, proč se zachoval pouze jeden exemplář jednocentové purpurové Britské Guyany.
 


Záběr z propagačního filmu Sotheby’s

Tento jediný známý exemplář byl objeven v roce 1873 dvanáctiletým školákem v podkroví rodinného domu v Demeraře a toto místo nálezu je potvrzeno poštovním razítkem na známce ze dne 4. dubna 1856. Známka také nese iniciály E. D. W. = Edmund Dalziel Wight, který byl poštovním úředníkem v Demeraře. Chlapec známku později prodal za šest šilinků místnímu sběrateli. Tato světová rarita byla v roce 1878 koupena obchodníkem se známkami Thomasem Ridpathem z Liverpoolu za 120 liber. Již v roce 1922 se cena vyšplhala do desetitisíců, americký textilní průmyslník Arthur Hind za ni v aukci nabídl 21 tisíc liber, respektive 36 tisíc dolarů.

Z Hindovy pozůstalosti známku v roce 1940 za 40 tisíc dolarů získal australský sběratel Frederick T. Small. Když v roce 1970 jeho sbírka přišla na trh, 1 c magenta se prodala za 280 tisíc dolarů. O deset let později ji John E. du Pont, dědic světově proslulé chemické firmy, zakoupil za 935 tisíc dolarů. Když se v roce 2014 rozprodávala jeho pozůstalost, známka vystoupala na více než desetinásobek své předchozí ceny. Vítězných 9,48 milionu dolarů za ni nabídl obuvnický designér Stuart Weitzman, který ji nyní spolu s dalšími položkami ze své filatelistické a numismatické sbírky nabídl v aukci společnosti Sotheby’s v New Yorku.

Dalším filatelistickým rekordům se věnovalo květnové číslo Art Antiques

 

 


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<