Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Chmelařová Marcela | Foto Zezula | Datum 06.11.2013
Další brněnská aukce domu Zezula přináší opět nabitý katalog v tradiční sestavě: grafika / malba / starožitnosti / asiatika / varia. Nás tentokrát zaujala reprezentativní dřevěná sedací souprava, původem ze sbírky doktora Josefa Luska, restituovaná z fondů Náprstkova muzea.
Zajímavých asiatik s kvalitní domácí proveniencí, pocházejících ze sbírky Josefa Luska a restituovaných z fondů Náprstkova muzea, nabídla už v minulosti aukční síň Zezula více. V paměti máme například vloni v létě prodané keramické vykuřovadlo ve tvaru pagody malované emaily. Tento působivý předmět z 18. století, prohlášený za kulturní památku, našel tehdy kupce za 389 tisíc korun. Ve stejné kolekci se prodala například i porcelánová zásobnice s dekorem osmi "nesmrtelných" s cenou 201 tisíc korun a další porcelán (obě dosažené ceny s provizí).
Ze stejné sbírky jde tentokrát mimořádně do aukce masivní, bohatě vyřezávaný sedací nábytek a vitrina z tmavého dřeva. Pochází z Číny po roce 1900. Opakují se na něm vyřezávané motivy draků a rostlinné motivy. Vyvolávací cena souboru je 380 tisíc korun bez provize. Otázkou ovšem je, v jakém interiéru se dnes může takto rozměrná a výrazná, byť velmi cenná kolekce nábytku uplatnit. Z Luskova souboru jde do téže aukce ještě tradiční černá porcelánová váza z 19. století s květinovým emailovým dekorem (120 tisíc korun).
Doktor Josef Lusk působil na počátku 20. století jako český diplomat v Číně. Vytvořil zde rozsáhlou sbírku čínského umění, jak už jsme viděli v nabídce aukcí, především porcelánu a nábytku. Sbírka mu byla v roce 1950 zkonfiskována. Do restituce v roce 1993 byla většina předmětů vystavena v expozici orientálního umění v pražské Národní galerie nebo v Náprstkově muzeu. (O původu sbírek čínského umění v Čechách více zde.)
![]() | Sedací souprava: Čína, po 1900 / tvrdé lakované dřevo / lavice 170x140x60 cm / křesla 90x62x50 / vitrína 190x90x30 cm |
Na tradiční sobotní aukci domu Zezula, konanou 9. listopadu, navazuje tentokrát o týden později, v pátek 15. listopadu, speciální aukce grafik, pohlednic a tisků. V ní je nabízeno přes dvě stě položek s vyvolávacími cenami v řádech stovek korun.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
22. srpna 2022
3. června 2022
29. listopadu 2021
14. června 2016
25. května 2016
1. května 2016