Nábytek Josefa Luska

Zezula 9. a 15. 11. 2013

Další brněnská aukce domu Zezula přináší opět nabitý katalog v tradiční sestavě: grafika / malba / starožitnosti / asiatika / varia. Nás tentokrát zaujala reprezentativní dřevěná sedací souprava, původem ze sbírky doktora Josefa Luska, restituovaná z fondů Náprstkova muzea.

 

Zajímavých asiatik s kvalitní domácí proveniencí, pocházejících ze sbírky Josefa Luska a restituovaných z fondů Náprstkova muzea, nabídla už v minulosti aukční síň Zezula více. V paměti máme například vloni v létě prodané keramické vykuřovadlo ve tvaru pagody malované emaily. Tento působivý předmět z 18. století, prohlášený za kulturní památku, našel tehdy kupce za 389 tisíc korun. Ve stejné kolekci se prodala například i porcelánová zásobnice s dekorem osmi "nesmrtelných" s cenou 201 tisíc korun a další porcelán (obě dosažené ceny s provizí).

Ze stejné sbírky jde tentokrát mimořádně do aukce masivní, bohatě vyřezávaný sedací nábytek a vitrina z tmavého dřeva. Pochází z Číny po roce 1900. Opakují se na něm vyřezávané motivy draků a rostlinné motivy. Vyvolávací cena souboru je 380 tisíc korun bez provize. Otázkou ovšem je, v jakém interiéru se dnes může takto rozměrná a výrazná, byť velmi cenná kolekce nábytku uplatnit. Z Luskova souboru jde do téže aukce ještě tradiční černá porcelánová váza z 19. století s květinovým emailovým dekorem (120 tisíc korun).

Doktor Josef Lusk působil na počátku 20. století jako český diplomat v Číně. Vytvořil zde rozsáhlou sbírku čínského umění, jak už jsme viděli v nabídce aukcí, především porcelánu a nábytku. Sbírka mu byla v roce 1950 zkonfiskována. Do restituce v roce 1993 byla většina předmětů vystavena v expozici orientálního umění v pražské Národní galerie nebo v Náprstkově muzeu. (O původu sbírek čínského umění v Čechách více zde.)

Sedací souprava: Čína, po 1900 / tvrdé lakované dřevo / lavice 170x140x60 cm / křesla 90x62x50 / vitrína 190x90x30 cm
 

Na tradiční sobotní aukci domu Zezula, konanou 9. listopadu, navazuje tentokrát o týden později, v pátek 15. listopadu, speciální aukce grafik, pohlednic a tisků. V ní je nabízeno přes dvě stě položek s vyvolávacími cenami v řádech stovek korun.

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<