Na lov mladého umění do Brna

Apartment na Střeláku

Sbírání umění začínajících autorů patří mezi "vrcholové disciplíny" svého oboru. Někdy asociuje výskyt vzácných dravců v pohraničních hvozdech. Mnozí o něm mluví, ale je jen velmi málo těch, kteří se mohou podělit o osobní zkušenost. Každá další akce na tomto poli je tedy více než vítána. Nicméně podobně jako sledování vzácných živočichů od nás vyžaduje maximální míru opatrného naslouchání.

Martin Skalický: Kačenka / 2013 / laminát / 48 cm

 

I během kulturně slabšího léta se v Brně v druhé půlce července dočkáme již pošesté akce s názvem APARTMENT. Jednodenní výstava prezentuje současné umění mladých autorů se zaměřením na klasičtější média jako je malba, socha, kresba a grafika a jejich přesahy. První akce tohoto typu proběhla v roce 2011 jako jednodenní výstava (vernisáž) komornějšího charakteru pod názvem Apartment Private Art Party a od té doby představila již několik desítek autorů. Akce se koná jednou za půl roku a stěhuje se na různá místa, pro tentokrát v prostorách Vily Střelák v parku Pisárky.

Petr Demek: Mumifikace / 2007/ ocel, asfaltová izolační páska, lak / 12,5 x 1,5 cm


Autorem koncepce je Miroslav Jiřele, který se dlouhodobě věnuje nejen kurátorským projektům, ale i obchodu s uměním. Na dotaz, kde se inspiroval a co bylo impulsem pro vznik této netradiční akce Jiřele odpovídá: „Dnes se autor bez dlouhé čekací doby do dobré galerie často nedostane. Na druhou stranu je obtížné budovat výstavní program bez stálého prostoru. APARTMENT zde řeší oba problémy. Vybírám si zajímavý prostor a pracuji s mladými autory. Jde o poměrně komorní akci a tak vybírám jen pár děl od každého umělce. Vystavující tak nepotřebují sami zaplnit celý výstavní prostor a nejsou nuceni tvořit rozsáhlé cykly, které jsou většinou podmínkou pro výstavy ve větších galeriích. Akce je rychlá, krátká a velmi autenticky ukazuje, co nového se na současné scéně děje, s tím že, vystavovaná díla jsou zde většinou prezentována poprvé.“

Natalie Prekof: Yellow snakeskins / 2012 / Kombinovaná technika, plátno, rám / 30,5 x 34 cm


Tato aktivita je úzce svázána s činností internetového portálu PAPIER.CZ, který se zaměřuje na prodej, jak název napovídá, převážně prací na papíře a cílí tak mimo jiné na začínajícího sběratele. Práce na papíře jsou levnější alternativou k plátnům a vhodné tak pro začínající a mladé sběratele. Výhodou je i výběr současných autorů. V době, kdy se na trhu objevuje čím dál více falzifikátů, si tak kupující může snadno ověřit autenticitu zvažované akvizice. PAPIER nabízí bez požadavků na finanční prostředky i odborné znalosti možnost všem zájemcům o současné umění vlastnit doma originální kus.

Pavla Kačírková: Lité kovy / 2013 / Instalace Apartment IV


Mezi nejzajímavějšími autory, s kterými PAPIER.CZ pracuje a zastupuje je, figuruje například Vendula Chalánková, výrazná postava českého komiksu. Podle letošních výsledků J&T Banka Art Index, který byl zveřejněn v naší letošní ročence ART+ a představil stovku našich nejzajímavějších autorů (zde), se Chalánková propracovala do první poloviny. Jako další jmenujme například Břetislava Malého, Dušana Váňu, Natalii Perkof nebo Petra Demka.
 

Vendula Chalánková: Ráno z cyklu "Cukr a počasí" / 2004 - 2009 / koláž, papír / 29,5 x 21 cm

 


Související články

Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Pozdní Chagall v Expu 58

Pozdní Chagall v Expu 58

Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023

Šedesát vybraných děl nabídne tuto neděli ve své sálové aukci síň Adolf Loos Apartment and Gallery. Bude mezi nimi i pozdní obraz Marka Chagalla Maternité sur fond bleu s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun včetně aukční provize.

8. listopadu 2023
Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Sotheby’s New York 8. a 9. 11. 2023

Listopadová dražba 113 položek evropského a amerického umění 20. století bude in memoriam oslavou sběratelského instinktu a filantropického poslání významné osobnosti zámořského kulturního světa, paní Emily Fisher Landau. Svou sbírku budovala téměř p...

3. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<