Muchovy šperky na TEFAFu

Unikátní náhrdelník v prodeji

Maastricht – Od 11. do 20. března se v Nizozemí koná tradiční starožitnický a galerijní veletrh TEFAF, který je minimálně v segmentu starého umění nejprestižnější akcí svého druhu na světě. Na letošním veletrhu se bude prezentovat 275 obchodníků z dvaceti zemí světa. Ke koupi je tradičně vše od starověkého umění a umění přírodních národů přes středověké sochy, barokní malířství či díla impresionistů až po moderní design a práce největších hvězd poválečného a současného umění.

Georges Fouquet, Alfons Mucha: Chaîne de corsage,  kolem 1900, Epoque Fine Jewels, Kortrijk

Mezi hlavní lákadla letošního veletrhu budou patřit Apoštol Šimon od El Greca, dvě reprezentativní plátna od Caravaggiova následovníka Matthiase Stomera nebo obraz Mateřská radost od Ferdinanda Georga Waldmüllera. Z poválečného umění pak díla Lucia Fontany, Cye Twomblyho nebo Gerharda Richtera. České umění bývá v posledních letech zastoupeno jen velmi slabě. Z dopředu zveřejněných materiálů je zatím zřejmé jen tolik, že pařížská galerie Antoine Laurentin vystaví několik kvašů Františka Kupky a soubor dvaceti akvarelů a pastelů Josefa Šímy z 50. a 60. let.

Objevem je 130 cm dlouhý zlatý chaîne de corsage vyrobený pařížským šperkařem Georgesem Fouquetem podle návrhu Alfonse Muchy. Unikátní náhrdelník nabízí belgické starožitnictví Epoque Fine Jewels za 620 tisíc eur. Mucha s Fouquetem spolupracoval v letech 1899 až 1901 a navrhl pro něj řadu šperků i kompletní zařízení jeho obchodu na Rue Royale, které dnes uchovává pařížské Musée Carnavalet. Fouquet mimo jiné realizoval slavný hadí náramek pro Sarah Bernhardtovou, který se před devětadvaceti lety prodal na aukci Christieʼs za tehdy rekordních 757 tisíc dolarů. Při zohlednění inflace to odpovídá částce 1,6 milionu dolarů v dnešních cenách.

Fouquet za kolekci šperků podle Muchových návrhů získal v roce 1900 zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži, do dnešních dnů se jich však dochovalo jen málo. Známější než konkrétní Fouquetovy realizace jsou tak Muchovy kresebné návrhy.

Jeden z Muchových návrhů šperků

Surrealistka Carrington s novým rekordem a poptávka po Basquiatovi

Zajímavé prodejní výsledky z květnových aukcí v New Yorku, květen 2024

Dražitelé na newyorských aukcích u Sotheby's a Christie’s utratili velmi podobnou částku, bohatě přes 600 milionů dolarů. U obou pořadatelů se na úctyhodné sumě nejvýrazněji podílely moderní umění, poválečné trendy a díla z konce 20. století. Autorsk...

22. května 2024
Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

9. května 2024

Mucha Alfons

Příroda Alfonse Muchy

Příroda Alfonse Muchy

26. května 2019

Meyerhoffův Mucha

Meyerhoffův Mucha

31. ledna 2017

Další články autora

Další drahý Hockney

Další drahý Hockney

12. března 2019

Modiglianiho rekord, který nebyl

15. května 2018

Výprodej Rockefellerovy sbírky

9. května 2018