Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Rajlich Tomáš | Datum 15.05.2018
Modiglianiho akt se v pondělí večer na aukci Sothebyʼs v New Yorku prodal za 157 milionů dolarů. V žebříčku nejdražších aukční prodejů se zařadil na čtvrtou příčku a pro aukční síň jde o historický rekord. Přesto je výsledek do jisté míry zklamáním.
Amadeo Modigliani: Odpočívající (na levém boku), 1917,
olej na plátně, 90 x 147 cm, cena: 157 159 000 USD, Sothebyʼs New York 14. 5. 2018
Cenový odhad aukční síň sdělovala pouze na vyžádání, v médiích se nicméně hovořilo o tom, že konečná cena bude více než 150 milionů dolarů. Dokonce se spekulovalo, že na tuto částku má aukční síň předem domluveného kupce. Odhad odpovídal kladívkové ceně, za kterou byl před dvěma lety v Christieʼs vydražen jiný, menší akt z téže série. Včetně provize tehdy vítěz aukce zaplatil 170,4 milionu dolarů.
Dražba obrazu startovala na 125 milionech dolarů a trvala necelé tři minuty. Přičemž podle všeho reálně přihazoval jen jeden zájemce, v sále zastupovaný ředitelem sekce impresionistů a klasické moderny. Kladívková cena činila 139 milionů dolarů. Licitátorka pak učinila krátkou pauzu, aby oznámila cenu včetně provize a že se jedná o historicky nejdražší dílo prodané v aukci Sothebyʼs.
Amadeo Modigliani: Odpočívající, 1917,
olej na plátně, 59,9 x 92 cm, cena: 170 405 000 USD, Christieʼs New York 9. 11. 2015
Obraz se na trh vrátil po patnácti letech, v roce 2003 byl v Christieʼs vydražen za necelých 27 milionů dolarů. Podle New York Times byl tehdy prodávajícím lasvegaský magnát Steve Wynn, který měl obraz koupit v 90. letech za 35 milionů dolarů.
Ze série 22 Modiglianiho vrcholných aktů z let 1916–17 jich v soukromých rukách je jen 9. Obraz Odpočívající (na levém boku) je jediným dílem z tohoto souboru, které zachycuje celou ženskou postavu. Současně se jedná o vůbec největší malířovo plátno. Právě tento obraz byl ústředním vizuálním motivem nedávné Modiglianiho velké výstavy v Tate Modern (23. 11. 2017 – 2. 4. 2018).
Amadeo Modigliani:
Akt sedící na pohovce, 1917,
olej na plátně, 100 x 60 cm,
cena: 68 900 000 USD,
Sothebyʼs New York 2. 11. 2010
Krom již zmiňované rekordní Odpočívající před třemi lety trhem v roce 2010 prošel ještě Akt sedící na pohovce (Římanka), který byl Sothebyʼs vydražen za tehdy rekordních téměř 69 milionů dolarů.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
14. listopadu 2017
12. března 2019
9. května 2018
27. února 2017