Modiglianiho rekord, který nebyl

Nejdražší obraz Sothebyʼs a druhý nejdražší Modigliani

Modiglianiho akt se v pondělí večer na aukci Sothebyʼs v New Yorku prodal za 157 milionů dolarů. V žebříčku nejdražších aukční prodejů se zařadil na čtvrtou příčku a pro aukční síň jde o historický rekord. Přesto je výsledek do jisté míry zklamáním.

Modigliani: Odpočívající, 1917


Amadeo Modigliani: Odpočívající (na levém boku), 1917,
olej na plátně, 90 x 147 cm, cena: 157 159 000 USD, Sothebyʼs New York 14. 5. 2018

Cenový odhad aukční síň sdělovala pouze na vyžádání, v médiích se nicméně hovořilo o tom, že konečná cena bude více než 150 milionů dolarů. Dokonce se spekulovalo, že na tuto částku má aukční síň předem domluveného kupce. Odhad odpovídal kladívkové ceně, za kterou byl před dvěma lety v Christieʼs vydražen jiný, menší akt z téže série. Včetně provize tehdy vítěz aukce zaplatil 170,4 milionu dolarů.

Dražba obrazu startovala na 125 milionech dolarů a trvala necelé tři minuty. Přičemž podle všeho reálně přihazoval jen jeden zájemce, v sále zastupovaný ředitelem sekce impresionistů a klasické moderny. Kladívková cena činila 139 milionů dolarů. Licitátorka pak učinila krátkou pauzu, aby oznámila cenu včetně provize a že se jedná o historicky nejdražší dílo prodané v aukci Sothebyʼs.
 

Amadeo Modigliani: Odpočívající, 1917


Amadeo Modigliani: Odpočívající, 1917,
olej na plátně, 59,9 x 92 cm, cena: 170 405 000 USD, Christieʼs New York 9. 11. 2015

Obraz se na trh vrátil po patnácti letech, v roce 2003 byl v Christieʼs vydražen za necelých 27 milionů dolarů. Podle New York Times byl tehdy prodávajícím lasvegaský magnát Steve Wynn, který měl obraz koupit v 90. letech za 35 milionů dolarů.

Ze série 22 Modiglianiho vrcholných aktů z let 1916–17 jich v soukromých rukách je jen 9. Obraz Odpočívající (na levém boku) je jediným dílem z tohoto souboru, které zachycuje celou ženskou postavu. Současně se jedná o vůbec největší malířovo plátno. Právě tento obraz byl ústředním vizuálním motivem nedávné Modiglianiho velké výstavy v Tate Modern (23. 11. 2017 – 2. 4. 2018). 

Amadeo Modigliani: Akt sedící na pohovce / 1917


Amadeo Modigliani:
Akt sedící na pohovce, 1917,
olej na plátně, 100 x 60 cm,
cena: 68 900 000 USD,
Sothebyʼs New York 2. 11. 2010


Krom již zmiňované rekordní Odpočívající před třemi lety trhem v roce 2010 prošel ještě Akt sedící na pohovce (Římanka), který byl Sothebyʼs vydražen za tehdy rekordních téměř 69 milionů dolarů.

 


Související články

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

MODIGLIANI Amedeo

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

14. listopadu 2017

Další články autora

Další drahý Hockney

Další drahý Hockney

12. března 2019

Výprodej Rockefellerovy sbírky

Výprodej Rockefellerovy sbírky

9. května 2018

Rozhovor s Ivou Nesvadbovou

Rozhovor s Ivou Nesvadbovou

27. února 2017


<