Další drahý Hockney

Aukce poválečného a současného umění v Londýně

Nejdražší položkou série londýnských aukcí poválečného a současného umění začátkem března byl dvojportrét od Davida Hockneyho, který se prodal za 37,7 milionu liber. Hockney tak potvrdil svou pozici nejdražšího žijícího autora.

David Hockney: Henry Geldzahler and Christopher Scott, 1969

David Hockney: Henry Geldzahler and Christopher Scott, 1969,
akryl na plátně, 214 x 305 cm,
cena: 37 661 250 GBP, Christieʼs 6. 3. 2019

Obraz je portrétem kurátora Henryho Galdzahlera a jeho přítele Christophera Scotta. Geldzahler byl historicky prvním kurátorem umění 20. století v newyorském Metropolitním muzeu a v 60 a 70. letech byl považován za jednoho z nejvlivnějších kurátorů současného umění. Jeho nejslavnějším počinem byla výstava New York Sculpture & Painting: 1940–1970 v roce 1969, na které bylo představeno více než čtyři sta děl od 43 umělců, od Jacksona Pollocka, Marka Rothka po Andyho Warhola a Roberta Rauschenberga. Hockney jej potrétoval v témže roce. Dosažená cena je druhou nejvyšší za Hockneyho dílo, rekord drží o tři roky mladší Portrét umělce, který se loni v listopadu prodal v New Yorku za 90 milionů dolarů (70,2 milionu liber).

Jenny Saville: Juncture, 1994

Jenny Saville: Juncture, 1994,
olej na plátně, 205 x 168 cm,
cena: 5 442 200 GBP, Sothebyʼs 5. 3. 2019

Hockneyho obraz byl hlavní hvězdou aukce společnosti Christieʼs, která dohromady vynesla 79,3 milionu liber. Rostoucí ceny děl žen-umělkyň, což byl jeden z výrazných trendů loňského roku, potvrdily prodeje obrazů Cecily Brown (3,1 milionu) a Joan Mitchell (2,9 milionu liber). Na aukci Sothebyʼs, která proběhla o den dřív a vynesla 93,2 milionu liber, se podobně dařilo Jenny Saville (5,4 milionu), Agnes Martin (2,8 milionu) a Marlen Dumas (2,3 milionu liber).

Dalších milionových prodejů se dočkal jednačtyřicetiletý rumunský malíř Adrian Gheni. V Sothebyʼs se rozměrný, deset let starý obraz Duchampův pohřeb prodal s výrazným nárůstem za 4,3 milion, v Christieʼs se o něco menší plátno Collector 4 ze stejné doby prodalo za 2,7 milionu liber.

Adrian Ghenie: Duchampův pohřeb I, 2009

Adrian Ghenie: Duchampův pohřeb I, 2009,
olej na plátně, 200 x 300 cm,
cena: 4 298 250 GBP, Sothebyʼs 5. 3. 2019

Vysokých cen na obou aukcích podle očekávání dále dosáhly práce Jean-Michela Basquita (8,2 milionu), Gerharda Richtera (6,9 milionu a 3,1 milionu), Roye Lichtensteina (5,8 milionu) nebo Luciana Freuda (5,8 milionu liber).

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024

Další články autora

Modiglianiho rekord, který nebyl

15. května 2018

Výprodej Rockefellerovy sbírky

9. května 2018

Rozhovor s Ivou Nesvadbovou

Rozhovor s Ivou Nesvadbovou

27. února 2017