O loňské staré mistry se postaraly Londýn a Paříž
14. ledna 2026
Text Rajlich Tomáš | Datum 12.03.2019
Nejdražší položkou série londýnských aukcí poválečného a současného umění začátkem března byl dvojportrét od Davida Hockneyho, který se prodal za 37,7 milionu liber. Hockney tak potvrdil svou pozici nejdražšího žijícího autora.

David Hockney: Henry Geldzahler and Christopher Scott, 1969,
akryl na plátně, 214 x 305 cm,
cena: 37 661 250 GBP, Christieʼs 6. 3. 2019
Obraz je portrétem kurátora Henryho Galdzahlera a jeho přítele Christophera Scotta. Geldzahler byl historicky prvním kurátorem umění 20. století v newyorském Metropolitním muzeu a v 60 a 70. letech byl považován za jednoho z nejvlivnějších kurátorů současného umění. Jeho nejslavnějším počinem byla výstava New York Sculpture & Painting: 1940–1970 v roce 1969, na které bylo představeno více než čtyři sta děl od 43 umělců, od Jacksona Pollocka, Marka Rothka po Andyho Warhola a Roberta Rauschenberga. Hockney jej potrétoval v témže roce. Dosažená cena je druhou nejvyšší za Hockneyho dílo, rekord drží o tři roky mladší Portrét umělce, který se loni v listopadu prodal v New Yorku za 90 milionů dolarů (70,2 milionu liber).

Jenny Saville: Juncture, 1994,
olej na plátně, 205 x 168 cm,
cena: 5 442 200 GBP, Sothebyʼs 5. 3. 2019
Hockneyho obraz byl hlavní hvězdou aukce společnosti Christieʼs, která dohromady vynesla 79,3 milionu liber. Rostoucí ceny děl žen-umělkyň, což byl jeden z výrazných trendů loňského roku, potvrdily prodeje obrazů Cecily Brown (3,1 milionu) a Joan Mitchell (2,9 milionu liber). Na aukci Sothebyʼs, která proběhla o den dřív a vynesla 93,2 milionu liber, se podobně dařilo Jenny Saville (5,4 milionu), Agnes Martin (2,8 milionu) a Marlen Dumas (2,3 milionu liber).
Dalších milionových prodejů se dočkal jednačtyřicetiletý rumunský malíř Adrian Gheni. V Sothebyʼs se rozměrný, deset let starý obraz Duchampův pohřeb prodal s výrazným nárůstem za 4,3 milion, v Christieʼs se o něco menší plátno Collector 4 ze stejné doby prodalo za 2,7 milionu liber.

Adrian Ghenie: Duchampův pohřeb I, 2009,
olej na plátně, 200 x 300 cm,
cena: 4 298 250 GBP, Sothebyʼs 5. 3. 2019
Vysokých cen na obou aukcích podle očekávání dále dosáhly práce Jean-Michela Basquita (8,2 milionu), Gerharda Richtera (6,9 milionu a 3,1 milionu), Roye Lichtensteina (5,8 milionu) nebo Luciana Freuda (5,8 milionu liber).
Nejdražší zahraniční prodeje v kategorii starého umění za rok 2025
Uplynulá sezóna přinesla řadu zajímavých prodejů staromistrovských děl, které zůstavily nové autorské, žánrové nebo technické rekordy. Vítězství v žebříčku si zajistil italský vedutista Canaletto s nevídanými téměř 32 miliony liber, do nejdražší pěti...
14. ledna 2026TOP 10 světových aukcí za rok 2025
Světovému aukčnímu trhu se loni v nejvyšších cenových patrech opravdu dařilo. Padla hranice 200 milionů dolarů za jeden obraz a dalších pět děl se prodalo za více než 50 milionů. Pomyslné stupně vítězů opanoval Gustav Klimt v součtu za 391 milionů, p...
12. ledna 2026Přehled nejdražších českých autorů na světových aukcích v roce 2025
Za díla deseti nejdražších českých autorů dražitelé na zahraničních aukcích loni utratili přes 600 milionů korun. I když identita kupců není známá, lze předpokládat, že ve většině případů šlo o české sběratele.
8. ledna 202614. ledna 2026
12. ledna 2026
8. ledna 2026
15. května 2018
9. května 2018
27. února 2017