O loňské staré mistry se postaraly Londýn a Paříž
14. ledna 2026
Text Koucká Tereza | Foto Sotheby’s | Datum 26.05.2019
Nový objev představí v úterní aukci pařížská pobočka Sotheby’s. Dražit bude vzácnou bronzovou alegorickou bustu Přírody od Alfonse Muchy, která se nacházela v soukromé sbírce a nebylo o ní doposud nic známo.
Poprvé na veřejnosti byla jedna z verzí Muchovy busty Přírody k vidění v rakouské sekci světové výstavy v roce 1900 v Paříži. Její vyobrazení bylo také součástí katalogu této expozice. Ačkoli v té době vzniklo několik variant této plastiky, povědomí o nich, a celkově o Muchově sochařských dílech, nebylo velké a časem se téměř vytratilo. Známa byla pouze poněkud odlišně ztvárněná ženská busta zhotovená pro interiér Fouquetova klenotnictví (dnes je jednou z expozic Musée Carnavalet v Paříži).
To se ale změnilo v polovině 60. let, kdy se léta pozapomenuté busty začaly s rostoucí oblibou umění období secese objevovat na trhu. Poprvé se tak stalo v souvislosti s tou variantou plastiky, která se pak následně v polovině 80. let dostala do Virginia Museum of Fine Arts, kde je uchováván dodnes. Jednotlivé varianty Přírody se od sebe liší patinou, detaily šperků a koruny a částečně také použitým materiálem.
Na počátku 70. let se v aukci v Londýně objevila bronzová pozlacená busta s malachitovými detaily velmi podobná té současné. Koupili ji tehdy sběratelé z Bruselu, baron Gillon-Crowet s manželkou, v jejichž muzeu věnovanému umění přelomu 19. a 20. století je od roku 2013 k vidění. Baronka Anne-Marie Gillon-Crowet v dokumentu věnovaném této plastice mluví o tom, že modelem k ní měla být francouzská tanečnice Cléo de Mérode, což potvrdil syn Alfonse Muchy Jiří.
Naposledy se podobná plastika objevila v aukci před 17 lety v USA, v dražbě umění 20. století newyorské pobočky Sotheby's. Odhad byl tehdy stanoven mezi 400 a 600 tisíci americkými dolary. Horní odhad na kladívku však busta překonala o 125 tisíc dolarů, včetně aukční provize to však bylo ještě o 82 tisíc dolarů více, 807 tisíc dolarů, tehdejším přepočtem zhruba 25 milionů korun (nebo 806 515 eur).
Byla to rekordní částka za Muchovo dílo, kterou doposud překonal pouze velkoformátový olej Zrušení nevolnictví v Rusku z roku 1920, o mnoho menší verze jednoho z výjevů Slovanské epopeje. Prodávala se v dubnu 2006 u newyorské pobočky aukční síně Christie's a pocházela z tehdy rozprodávané sbírky amerického diplomata Charlese R. Cranea.
Ten měl na počátku 20. století kontakty s T. G. Masarykem a pod jeho vlivem se začal zajímat o slovanské národy. Později financoval právě Muchovu Slovanskou epopej. Obraz Zrušení nevolnictví přišel tehdy nového majitele na 1,47 milionu amerických dolarů (tedy zhruba 33,8 milionu korun).
Nejdražší zahraniční prodeje v kategorii starého umění za rok 2025
Uplynulá sezóna přinesla řadu zajímavých prodejů staromistrovských děl, které zůstavily nové autorské, žánrové nebo technické rekordy. Vítězství v žebříčku si zajistil italský vedutista Canaletto s nevídanými téměř 32 miliony liber, do nejdražší pěti...
14. ledna 2026TOP 10 světových aukcí za rok 2025
Světovému aukčnímu trhu se loni v nejvyšších cenových patrech opravdu dařilo. Padla hranice 200 milionů dolarů za jeden obraz a dalších pět děl se prodalo za více než 50 milionů. Pomyslné stupně vítězů opanoval Gustav Klimt v součtu za 391 milionů, p...
12. ledna 2026Přehled nejdražších českých autorů na světových aukcích v roce 2025
Za díla deseti nejdražších českých autorů dražitelé na zahraničních aukcích loni utratili přes 600 milionů korun. I když identita kupců není známá, lze předpokládat, že ve většině případů šlo o české sběratele.
8. ledna 202614. ledna 2026
12. ledna 2026
8. ledna 2026
31. ledna 2017
5. ledna 2026
19. prosince 2025
12. prosince 2025