Kupkovy Lekníny v Londýně

Drobný akvarel za čtvrt milionu korun

Raný akvarel Františka Kupky Lekníny se na aukci společnosti Bonhams ve středu 23. října prodal za 8 tisíc liber (necelých 250 tisíc korun). Předaukční odhad původně počítal s přibližně poloviční částkou.

František Kupka: Lekníny
František Kupka: Lekníny
akvarel na papíře / 28,5 x 26 cm
cena: 8 125 GBP (246 316 Kč)

 

Ve srovnávání s cenami, kterých Kupkovy práce dosahují na českém trhu, jde stále o cenu, která dává prostor pro další růst. Nebylo by tedy až takovým překvapením, kdyby se Lekníny záhy objevily na některé z pražských aukcí (stalo se tak v březnu 2016).

Nutno však dodat, že zdaleka ne všechny Kupkovy kresby a akvarely, jež jsou v aukcích nabízeny, se prodají. V posledních pěti letech jimi prošlo na čtyřicet takovýchto děl, kupce však našla jen méně než polovina z nich.

Nejdráže se prodal akvarel Moře na francouzském jihu z roku 1905, který byl před rokem Galerií Kodl vydražen za 2,76 milionu korun. Cenu v tomto přípádě výrazně ovlivnilo, že šlo o známé a publikované dílo, které bylo kdysi součástí Waldesovy sbírky.

František Kupka: Počátek života
František Kupka: Počátek života (Lekníny) / 1900-03
barevná akvatinta na papíře /
34,7 x 34,7 cm

 

Lekníny nejsou datované, pocházejí však přibližně ze stejné doby, či jsou jen o něco málo starší. Na přelomu století Kupka vytvořil několik symbolistních kreseb (Duše Lotusu, Počátek života-Lekníny), s nimiž by v Londýně vydražený akvarel mohl souviset.

Dílo se na trh vrátilo téměř na den přesně po dvaceti letech. Prodávající jej získal v říjnu 1993 na aukci Sothebyʼs v Londýně za 4 tisíce liber.

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<