Kupkovy Lekníny v Londýně

Drobný akvarel za čtvrt milionu korun

Raný akvarel Františka Kupky Lekníny se na aukci společnosti Bonhams ve středu 23. října prodal za 8 tisíc liber (necelých 250 tisíc korun). Předaukční odhad původně počítal s přibližně poloviční částkou.

František Kupka: Lekníny
František Kupka: Lekníny
akvarel na papíře / 28,5 x 26 cm
cena: 8 125 GBP (246 316 Kč)

Ve srovnávání s cenami, kterých Kupkovy práce dosahují na českém trhu, jde stále o cenu, která dává prostor pro další růst. Nebylo by tedy až takovým překvapením, kdyby se Lekníny záhy objevily na některé z pražských aukcí (stalo se tak v březnu 2016).

Nutno však dodat, že zdaleka ne všechny Kupkovy kresby a akvarely, jež jsou v aukcích nabízeny, se prodají. V posledních pěti letech jimi prošlo na čtyřicet takovýchto děl, kupce však našla jen méně než polovina z nich.

Nejdráže se prodal akvarel Moře na francouzském jihu z roku 1905, který byl před rokem Galerií Kodl vydražen za 2,76 milionu korun. Cenu v tomto přípádě výrazně ovlivnilo, že šlo o známé a publikované dílo, které bylo kdysi součástí Waldesovy sbírky.

František Kupka: Počátek života
František Kupka: Počátek života (Lekníny) / 1900-03
barevná akvatinta na papíře /
34,7 x 34,7 cm

Lekníny nejsou datované, pocházejí však přibližně ze stejné doby, či jsou jen o něco málo starší. Na přelomu století Kupka vytvořil několik symbolistních kreseb (Duše Lotusu, Počátek života-Lekníny), s nimiž by v Londýně vydražený akvarel mohl souviset.

Dílo se na trh vrátilo téměř na den přesně po dvaceti letech. Prodávající jej získal v říjnu 1993 na aukci Sothebyʼs v Londýně za 4 tisíce liber.