Kupkovy Lekníny v Londýně

Drobný akvarel za čtvrt milionu korun

Raný akvarel Františka Kupky Lekníny se na aukci společnosti Bonhams ve středu 23. října prodal za 8 tisíc liber (necelých 250 tisíc korun). Předaukční odhad původně počítal s přibližně poloviční částkou.

František Kupka: Lekníny
František Kupka: Lekníny
akvarel na papíře / 28,5 x 26 cm
cena: 8 125 GBP (246 316 Kč)

 

Ve srovnávání s cenami, kterých Kupkovy práce dosahují na českém trhu, jde stále o cenu, která dává prostor pro další růst. Nebylo by tedy až takovým překvapením, kdyby se Lekníny záhy objevily na některé z pražských aukcí (stalo se tak v březnu 2016).

Nutno však dodat, že zdaleka ne všechny Kupkovy kresby a akvarely, jež jsou v aukcích nabízeny, se prodají. V posledních pěti letech jimi prošlo na čtyřicet takovýchto děl, kupce však našla jen méně než polovina z nich.

Nejdráže se prodal akvarel Moře na francouzském jihu z roku 1905, který byl před rokem Galerií Kodl vydražen za 2,76 milionu korun. Cenu v tomto přípádě výrazně ovlivnilo, že šlo o známé a publikované dílo, které bylo kdysi součástí Waldesovy sbírky.

František Kupka: Počátek života
František Kupka: Počátek života (Lekníny) / 1900-03
barevná akvatinta na papíře /
34,7 x 34,7 cm

 

Lekníny nejsou datované, pocházejí však přibližně ze stejné doby, či jsou jen o něco málo starší. Na přelomu století Kupka vytvořil několik symbolistních kreseb (Duše Lotusu, Počátek života-Lekníny), s nimiž by v Londýně vydražený akvarel mohl souviset.

Dílo se na trh vrátilo téměř na den přesně po dvaceti letech. Prodávající jej získal v říjnu 1993 na aukci Sothebyʼs v Londýně za 4 tisíce liber.

 


Související články

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Jarní sezónu na trhu s uměním zahájily obě londýnské centrály dvou nejslavnějších aukčních domů najednou. První březnovou středu a čtvrtek uspořádaly u Sotheby’s i Christie’s velké přehlídky především moderního a poválečného umění. Od svých „velkých...

18. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<