Kupkova Amorfa v Paříži

Studie k Amorfě Františka Kupky v aukci

V rámci výjimečné kolekce prací na papíře se bude 25. března v Christie's v Paříži dražit i studie k Amorfě Františka Kupky, snad nejznámějšímu autorovu dílu vůbec. Cenu jedné z kvašových studí, či možná spíš variant slavného obrazu aukční katalog odhaduje na 30 až 50 tisíc eur. Netřeba dodávat, jak atraktivní je tato položka pro české kupce.

František Kupka: Studie k Amorfě František Kupka: Studie k nebo podle "Amorfy" / 1912 / kvaš a tužka na papíře / 27,9 x 32,3 cm / Christie's 25. 3. 2015

 

Kvaš na papíře se známým námětem Amorfy  Dvoubarevné fugy pochází ze sbírky původem holandské nadace Triton, z jejíž kolekce se bude v Paříži dražit necelých pět desítek prací. Jde o kvalitní vyhlášenou sbírku prací na papíře 19. a 20. století, z níž řada položek figuruje jako zápůjčky do kolekcí veřejných institucí. Sbírka nadace Triton je známá hlavně v posledních letech poté, co z ní byly v Kunsthal v Rotterdamu v roce 2012 zcizeny kresby Moneta, Matisse, Gauguina, Picassa a Luciana Freuda. Jejich současná hodnota je odhadována na 16 milionů liber.

Výběr z kolekce nadace Triton, který jde nyní do dražby v Paříži, byl již počátkem roku představen na letošním London Art Fair. Kupkův kvaš s motivem Amorfy nadace získala v roce 2000 od pařížské Galerie Cazeau-Béraudiere. Jeho autenticitu podle katalogu potvrdil znalec Pierre Brullé. Již z názvu položky je zřejmé, že není jasné, zda vznikla jako přípravná studie k plátnu, nebo skica k již hotové malbě.

Obě přelomové malířské varianty Amorfy (Dvoubarevnou fugu, nyní ve sbírce Národní galerie v Praze, a Teplou chromatiku, nyní ve sbírce Musea Kampa) vystavil Kupka poprvé na podzimním Salonu 1912. Jsou všeobecně pokládány za jedny z prvních abstraktních prací na světě. K oběma obrazům existuje řada kvašových studií či variací. Osm kvašů vztahujících se k Dvoubarevné fuze má ve svých sbírkách například Muzeum moderního umění v New Yorku.

František Kupka: Okolo bodu
František Kupka: Okolo 
bodu / kolem 1920
kvaš na papíře / 
21,6 x 23 cm / 
cena: 310 000 Kč / 
Christie's 6. 2. 2015

 

Odhadní cena kvaše nabízeného v pařížské aukci se pohybuje v rozpětí 30 až 50 tisíc eur, což je v přepočtu přibližně 900 tisíc až 1,5 milionu korun (bez aukční provize a dalších poplatků). Nebylo by však překvapením, kdyby byli čeští sběratelé ochotni jít i výrazně nad tuto hranici.

Jinou Kupkovu časnou abstrakci, pastel ze roku 1913, nabídla pařížská Christie's přesně před rokem (zde). Prodala se v přepočtu přibližně za 700 tisíc korun. Letos v únoru pak byl na aukci v Londýně o něco pozdější kvaš ze série Okolo bodu vydražen za méně než poloviční částku.

Na českém trhu drží v případě Kupkových abstraktních prací na papíře rekord geometrická kompozice ze začátku 30. let, která se před šesti lety na aukci 1. Art Consulting prodala za 2,12 milionu korun. Vůbec nejdražší Kupkovou prací na papíře vydraženou v Česku je pak Ženský akt (1909) původem z kolekce Jindřicha Waldese, který se prodal před deseti lety v Galerii Kodl za 3 miliony korun.

 


Související články

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<