Kupka v New Yorku nepřekvapil, ani nezklamal

Sothebyʼs New York 12. 5. 2021

Obraz Františka Kupky Diagonální plány I se v noci ze středy na čtvrtek v New Yorku prodal za necelé 3 miliony dolarů, v přepočtu za 61,6 milionu korun (bez DPH či případných poplatků spojených s dovozem díla do Evropy). Dosažená cena je sedmou nejvyšší za malířovo dílo.

František Kupka: Diagonální plány I, kolem 1924


František Kupka: Diagonální plány, kolem 1924,
olej na plátně, 80 x 72,5 cm,
cena: 2 924 000 USD, Sothebyʼs New York 12. 5. 2021

Obraz byl nabízen v rámci květnové večerní aukce impresionistů a klasické moderny společnosti Sothebyʼs v New Yorku, což je tradičně jedna z největších a nejprestižnějších aukcí roku (více zde). Nejdražším dílem večera se staly dvoumetrové Lekníny od Clauda Moneta, které se prodaly za 70 milionů dolarů. Do takto prestižní aukce byl Kupkův obraz naposled zařazen v listopadu 2016 (více zde). Dá se předpokládat, že k tomu přispěl úspěch malířova obrazu Tryskání II, který se v březnu v Londýně prodal v přepočtu za 10,4 milionu dolarů (více zde).

Předaukční odhad počítal s cenou 2 až 3 miliony dolarů (bez aukční provize). Cena na sále zůstala při spodní hranici tohoto odhadu, obraz byl přiklepnut za 2,4 milionu dolarů. Včetně provize aukční síně to odpovídá částce 2,924 milionu dolarů. Prodej umění je ve New York City zatížen daní 8,875 procent z kladívkové ceny, což je 215,4 tisíc dolarů (4,5 milionu korun). V případě trvalého dovozu obrazu do České republiky by kupující musel zaplatit 15 procent z ceny včetně provize, tedy dalších 9,24 milionu korun. 
 

František Kupka: Plochy příčné II, 1923


František Kupka: Plochy příčné II, 1923,
olej na plátně, 81 × 63 cm,
cena: 78 000 000 Kč, Galerie Kodl 26. 5. 2019

Pokud tyto částky sečteme, dostaneme se na 75,34 milionu korun, tedy podobnou částku, ze kterou byl před dvěma lety na aukci Galerie Kodl prodán obraz Plochy příčné II, který stál 78 milionů korun. Obě díla mají podobný formát, vznikla přibližně ve stejné době a mají k sobě blízko i stylově. 

Zda byl kupcem někdo z České republiky, nevíme, ale je to vysoce pravděpodobné. O souboj českých dražitelů šlo ostatně i v případě Kupkova březnového londýnského rekordu. "Underbidderem byl český sběratel, kupujícím se stal zahraniční sběratel s určitou vazbou k ČR," potvrdil po aukci Filip Marco, zástupce Sothebyʼs pro Českou republiku. Podle informací ART+ obraz Tryskání II koupil známý český podnikatel, který trvale žije ve Švýcarsku.

 


Související články

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Příběh a aukční výsledky děl Ireny Sedlecké

Ke konci života si rodačka z Plzně, která od roku 1967 žila v Londýně, povzdechla, že figurativní umění není tak úplně bráno jako umění. Jak ale dokazují nedávné prodeje hned několika jejích děl v aukci Sotheby’s, ať je tomu jakkoliv, umělecký trh je...

29. května 2024
Surrealistka Carrington s novým rekordem a poptávka po Basquiatovi

Surrealistka Carrington s novým rekordem a poptávka po Basquiatovi

Zajímavé prodejní výsledky z květnových aukcí v New Yorku, květen 2024

Dražitelé na newyorských aukcích u Sotheby's a Christie’s utratili velmi podobnou částku, bohatě přes 600 milionů dolarů. U obou pořadatelů se na úctyhodné sumě nejvýrazněji podílely moderní umění, poválečné trendy a díla z konce 20. století. Autorsk...

22. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<