Kupka v New Yorku nepřekvapil, ani nezklamal

Sothebyʼs New York 12. 5. 2021

Obraz Františka Kupky Diagonální plány I se v noci ze středy na čtvrtek v New Yorku prodal za necelé 3 miliony dolarů, v přepočtu za 61,6 milionu korun (bez DPH či případných poplatků spojených s dovozem díla do Evropy). Dosažená cena je sedmou nejvyšší za malířovo dílo.

František Kupka: Diagonální plány I, kolem 1924


František Kupka: Diagonální plány, kolem 1924,
olej na plátně, 80 x 72,5 cm,
cena: 2 924 000 USD, Sothebyʼs New York 12. 5. 2021

Obraz byl nabízen v rámci květnové večerní aukce impresionistů a klasické moderny společnosti Sothebyʼs v New Yorku, což je tradičně jedna z největších a nejprestižnějších aukcí roku (více zde). Nejdražším dílem večera se staly dvoumetrové Lekníny od Clauda Moneta, které se prodaly za 70 milionů dolarů. Do takto prestižní aukce byl Kupkův obraz naposled zařazen v listopadu 2016 (více zde). Dá se předpokládat, že k tomu přispěl úspěch malířova obrazu Tryskání II, který se v březnu v Londýně prodal v přepočtu za 10,4 milionu dolarů (více zde).

Předaukční odhad počítal s cenou 2 až 3 miliony dolarů (bez aukční provize). Cena na sále zůstala při spodní hranici tohoto odhadu, obraz byl přiklepnut za 2,4 milionu dolarů. Včetně provize aukční síně to odpovídá částce 2,924 milionu dolarů. Prodej umění je ve New York City zatížen daní 8,875 procent z kladívkové ceny, což je 215,4 tisíc dolarů (4,5 milionu korun). V případě trvalého dovozu obrazu do České republiky by kupující musel zaplatit 15 procent z ceny včetně provize, tedy dalších 9,24 milionu korun. 
 

František Kupka: Plochy příčné II, 1923


František Kupka: Plochy příčné II, 1923,
olej na plátně, 81 × 63 cm,
cena: 78 000 000 Kč, Galerie Kodl 26. 5. 2019

Pokud tyto částky sečteme, dostaneme se na 75,34 milionu korun, tedy podobnou částku, ze kterou byl před dvěma lety na aukci Galerie Kodl prodán obraz Plochy příčné II, který stál 78 milionů korun. Obě díla mají podobný formát, vznikla přibližně ve stejné době a mají k sobě blízko i stylově. 

Zda byl kupcem někdo z České republiky, nevíme, ale je to vysoce pravděpodobné. O souboj českých dražitelů šlo ostatně i v případě Kupkova březnového londýnského rekordu. "Underbidderem byl český sběratel, kupujícím se stal zahraniční sběratel s určitou vazbou k ČR," potvrdil po aukci Filip Marco, zástupce Sothebyʼs pro Českou republiku. Podle informací ART+ obraz Tryskání II koupil známý český podnikatel, který trvale žije ve Švýcarsku.

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<