Kupka od Beneše a Světlíka

European Arts 2. 11. 2019

Nejdražší položkou sobotní aukce European Arts je raný olej Františka Kupky Pískaři na Seině, jehož prvním majitelem byl prezident Edvard Beneš. V nedávné minulosti se jím pak prezentoval majitel Vítkovice Holding Jan Světlík.

 František Kupka: Pískaři na Seině, 1907

František Kupka: Pískaři na Seině, 1907, olej na plátně, 70 × 70 cm,
vyvolávací cena: 15 500 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 2. 11. 2019

Obraz Kupka namaloval v roce 1907 a vztahuje se k němu několik skic a přípravných studií. Menší olej téhož jména, který však zachycuje jen jednoho koně s povozem, měl ve sbírce například Jindřich Waldes.

Kdy se obraz dostal do sbírky Edvarda Beneše nevíme, stalo se tak pravděpodobně někde po první světové válce, kdy se Kupka těšil značnému renomé jako účastník zahraničního odboje. Poprvé je obraz zmíněn v albu Kupkových reprodukcí, které vyšlo v roce 1928 v edici Musaion a ke kterému napsal předmluvu Emanuel Siblík.

Obraz je zde uváděn pod názvem Hromady písku u Seiny a "Dr. Ed. Beneš, Praha" je jmenován jako majitel díla. Siblík obraz interpretuje jako Kupkovu reakci na fauvismus: "(...) paralelně obíral se Kupka i malířstvím, kde ho víc než kdy jindy poutaly vedle světelných hlavně barevné problémy. Bylo to ostatně údobí fauvistů a příklad Gauguinův, Van Goghův a Munchův stál živě před očima. Kupka maluje hru žlutých okrů na stříbrném pobřeží Seiny – Hromady písku u Seiny, (…)."
 

Sváry zření, František Kupka, Pískaři na Seině


Sváry zření, Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století,
Galerie výtvarného umění v Ostravě, 3. 12. 2008 – 28. 2. 2009

Obraz se později dostal do Spojených států, do České republiky se vrátil až v roce 2008, kdy se na aukci společnosti 1. Art Consulting prodal za 9,7 milionu korun. Dražen byl tehdy jako jedna položka společně s dvěma přípravnými kresbami. Ještě koncem téhož roku jej veřejnost mohla vidět na výstavě Sváry zření v Galerii výtvarného umění v Ostravě, kde byl prezentován jako jeden z highlightů výstavy (tisková zpráva).

Jako majitel obrazu tehdy v médiích otevřeně vystupoval Jan Světlík (více zde). "Dílo koupil od Kupky prezident Beneš. Pak se přes jeho dědice dostal až do Ameriky. Jeho cena šla nahoru a najednou se dostal zpět k nám, objevil se v jedné aukci. Čekalo se, že bude k mání za více než dvanáct milionů, ale podařilo se nám jej koupit za méně než deset. V budoucnu bude viset v secesním salonu opraveného Rotschildova zámečku ve Vítkovicích," citoval Světlíka například Moravskoslezský deník a podobně hovořil také v rozhovoru v magazínu Hospodářských novin

Na aukci European Arts 2. listopadu budou Pískaři na Seině startovat na 15,5 milionu korun (+ 24% provize). Zatímco v roce 2008 byl Kupkův aukční rekord na českém trhu 23,2 milionu, nyní je to 78 milionů korun. Z Kupkových realistických děl z prvních let 20. století se zatím nejdráže prodal obraz Koupání z roku 1904, který se předloni na aukci Galerie Kodl prodal za 16,32 milionu korun.

 


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

European Arts

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

24. května 2021

Lebeda z Karlových Varů

Lebeda z Karlových Varů

14. května 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021


<