Kubišta z Pulje

European Arts Investments 8. 12. 2013

Na počátku prosince se na trhu objeví svěží přímořská krajina Bohumila Kubišty. Pochází z prostředí chorvatského Pulje, kde malíř několik let působil jako důstojník rakousko-uherské armády. Několik podobných prací se dnes nachází ve veřejných fondech.


Bohumil Kubišta: Krajina u moře / 1913 / olej na kartonu s texturou plátna / 29,5 x 35 cm / vyvolávací cena 2 800 000 Kč
 
Součástí prosincového katalogu European Arts Investments je i Kubištova Krajina u moře. Řadí se k cyklu maleb, který vznikal v přímořském prostředí poloostrova Istrie, v Pule (chorvatsky Pulj, italsky Pole), kde od dubna 1913 Kubišta z existenčních důvodů působil jako důstojník rakousko-uherské armády. "V Pole překvapila Kubištu světová válka. Hned na počátku podařil se mu bravurní kousek: rozstřelil francouzskou ponorku, která se snažila vniknout do přístavu té pevnosti. Byl za to dekorován. Sám vypravoval mně ten příběh s humorem a rozmarem jako hru šťastné náhody...", informuje nás ve své posmrtné vzpomínce na Kubištu F. X. Šalda.
 
Ze stejného prostředí dnes známe více maleb, většina pochopitelně "uvízla" ve veřejných sbírkách, a je tak pro sběratele nedostupná. Známé jsou Moře u Pulje z Galerie výtvarného umění v Ostravě, Moře v bouři ze sbírky Galerie moderního umění v Hradci Králové, nebo výjimečně zdařilé rozměrné plátno Pulje ze sbírky Východočeské galerie v Pardubicích.

Lze ovšem konstatovat, že co do kvality malby a atraktivity námětu zmíněným dílům z veřejných fondů komornější nabízená Krajina u moře velmi zdárně sekunduje: "expresivní vyjádření přímořského prostředí nese všechny přednosti Kubištových malířských schopností", konstatuje v posudku obrazu autorka malířovy monografie Mahulena Nešlehová. Nešlehová si dále všímá netypické podložky, na níž umělec malbu provedl: "Jako vysvětlení získání speciálního materiálu se zde nabízejí Kubištovy přátelské kontakty s knihtiskařem Josipem Krmpotičem z Puly," konstatuje.
 
Bohumil Kubišta: Skalnaté pobřežé (Moře) / 1915 / olej na plátně / 36 x 52 cm / 1. Art Consulting 28.1.2007 / cena: 3 658 000 Kč
 
 
Zajímavá je také provenience této Kubištovy krajiny. Podle aukčního katalogu jde o dar Anny Masarykové Janu Pospíšilovi. S vyvolávací cenou 2,8 milionu korun má tak obraz mezi sběrateli značnou šanci na úspěch. Z Kubištových přímořských motivů se totiž dosud u nás dražilo pouze Skalnaté pobřeží datované do roku 1915, jeho konečná cena v roce 2007 skončila na dvojnásobku té vyvolávací, a sice částce 3,66 milionu korun.
 
Malby Bohumila Kubišty jsou na trhu vždy velkou vzácností, a tak pochopitelně vzbuzují zaslouženou pozornost. Databáze ART+ zaznamenává za poslední desetiletí všeho všudy pouze pět Kubištových pláten, která prošla aukčním trhem. Nejvýraznější z nich, Zátiší z roku 1909, které se letos v květnu na trhu objevilo již potřetí, dosáhlo při svém posledním prodeji rekordní částku 18,49 milionu korun (více zde).
 

Kromě cenné Kubištovy přímořské malby lze v katalogu nalézt například dva zajímavé krajinářské pastely Vlastislava Hofmana, drobný Betlém Josefa Wagnera z litého bronzu, dvojici geometrizujících akvarelů Huga Demartiniho nebo nedostupný drobný lept Provazolezci Ludovíta Fully.


Bohumil Kubišta: Pulje / 1912 / olej na plátně / 110 x 144 cm / Východočeská galerie v Pardubicích

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<