Krásná jizba v dílech Sutnara, Kybala a Južniče

Sýpka 14. 10. 2018

Uměleckoprůmyslové museum v Praze až do ledna příštího roku hostí výstavu představující prvorepublikový obchod s bytovými doplňky Krásná jizba. Početnou kolekci předmětů vyráběných či nabízených Krásnou jizbou bude v neděli dražit společnost Sýpka.

Ladislav Sutnar: porcelán

Ladislav Sutnar: Jídelní, čajový a kávový soubor, 1931,
porcelán zdobený zelenou linkou, 53 kusů
vyvolávací cena: 38 000 Kč (+ 24% provize)

Na první místě je třeba jmenovat porcelánové a skleněné servisy od Ladislava Sutnara, který byl v letech 1929–39 uměleckým ředitelem Krásné jizby. Nabízeno bude celkem deset položek spojených se Sutnarovým jménem v čele s kompletním sestavou jeho porcelánového nádobí. Jde o jídelní, čajový a kávový soubor zdobený zelenou linkou, dohromady 53 jednotlivých kusů. Vedle osmi mělkých a deseti hlubokých talířů je součástí souborů například i dvoukomorová místa, čajová konvice či dvě cukřenky s víčky. Vyvolávací cena je stanovena na 38 tisíc korun (+ 20% provize). Před rokem se obdobná sestava čítající dokonce 74 kusů prodala za 68 tisíc korun.

Antonín Kybal: Koberec


Antonín Kybal: Koberec s geometrickým vzorem, 1930
výrobce kobercovny Klazar, Brno, tkaný smyčkový koberec, rozměr 321× 375 cm,
vyvolávací cena: 18 000 Kč, Sýpka 14. 10. 2018

Šesti koberci je zastoupen Antonín Kybal, který se stal uměleckým ředitelem Krásné jizby po Sutnarovi. Vyvolávací ceny za tkané smyčkové koberce přibližně formátu 2 x 3 metry se pohybují kolem 20 tisíc korun (+ 20% provize). Stávající Kybalův aukční rekord má hodnotu 142 tisíc korun, za tuto částku byl před osmi lety na aukci stejné aukční síně vydražen koberec s charakteristickým květinovým vzorem.
 

Bohumil Južnič: Kalamář

Bohumil Južnič: Kalamář s kolébkou, kolem 1930,
výrobce Sandrik, niklovaný obecný kov, sklo,
vyvolávací cena: 12 000 Kč, Sýpka 14. 10. 2018

Za zmínku stojí také dvě položky od Bohumila Južniče, který se k práci pro Krásnou jizbu dostal coby švagr zakladatele a prvního provozního ředitele společnosti Václava Poláčka. Ač byl v oblasti designu autodidakt, jeho kalamáře a stolní potřeby z alpaky se vyznačují elegantním funkcionalistickým tvaroslovím. "Jeho předměty jsou nenápadné, avšak při bližším styku nad jiné pozoruhodné a společensky závažné. Závažné svým obsahem, svou teoretickou a praktickou promyšleností a pozoruhodné nevšedností přístupu k praktickému podnikání. Bohumil Južnič totiž nebyl vyučený průmyslový výtvarník, byl to jen logicky myslící člověk, nadaný nesmírným vkusem, člověk, který smysl pro účelnost všedních věcí dovedl výtvarně domyslet, ztvárnit a přenést do oblasti krásna," charakterizoval jeho tvorbu v 60. letech Emanuel Poche. 
 

Krásná jizba: Design pro demokracii


Krásná jizba: Design pro demokracii

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Sutnar Ladislav

Rekordní Rakušan

Rekordní Rakušan

26. října 2015

Milionový šperk

Milionový šperk

22. června 2015

Kubišta, Janoušek, Kratina

Kubišta, Janoušek, Kratina

12. června 2013


<