Kněžna Irina Alexandrovna Romanovová

Galerie Kodl 29. 11. 2020

Galerie Kodl na své nedělní aukci nabídne hned čtyřicet děl s vyvolávací cenou přes milion korun. I v nižších cenových relacích je nicméně řada mimořádných položek. Jednou z nich je ženský portrét od ruského malíře přelomu 19. a 20. století Nikolaje Petroviče Bogdanova-Bělského. 

Nikolaj Petrovič Bogdanov-Bělskij


Nikolaj Petrovič Bogdanov-Bělskij: Irina Alexandrovna Romanová, 1914,
olej na plátně, 89 x 71 cm, vyvolávací cena: 270 000 Kč
(+ 20% provize), Galerie Kodl 29. 11. 2020

Obraz v minulosti českými aukcemi již prošel, nyní se však nově podařilo identifikovat portrétovanou dámu a dohledat fotografii obrazu přímo v malíře ateliéru. Jak ve svém posudku upozorňuje Julie Jančárková ze Slovanského ústavu Akademie věd, plášť z hranostaje, který je tradičním atributem carské rodiny, prozrazuje, že se jedná o dámu z nejvyšších kruhů ruské společnosti.
 


Bogdanov-Bělskij ve svém ateliéru, Niva (č. 8), 1914

"Autorství Bogdanova-Bělského dokazuje dobová fotografie otištěná v roce 1914 v nejpopulárnějším ruském časopise Niva (č. 8), a to v souvislosti s upozorněním veřejnosti na významné datum – 25 let tvůrčí činnosti Bogdanova-Bělského. Na fotografii je malíř, sedící ve své dílně ve vyřezávaném křesle a nad jeho hlavou visí uvedený portrét v původním honosném ozdobném rámu. Bezesporu si malíř dílo pro fotografii pečlivě vybral, a to tak, aby odráželo nejen jeho vlastní tematické zaměření, ale především jeho společenské postavení," píše Jančárková a pokračuje: "Dáma v hranostaji musela být v roce 1914 známá většině čtenářů časopisu Niva, právě proto ani hledání její totožností nebylo dlouhé: metodou komparace se nám podařilo zjistit, že se jedná o kněžnu Irinu Alexandrovnu Romanovovou, vnučku cara Alexandra III., pravnučku cara Mikuláše I. a neteř a kmotřenku cara Mikuláše II. Kněžně bylo v roce 1914 pouhých 19 let."
 

Felix Felixovič Jusupov a Irina Alexandrovna Romanovová


Felix Felixovič Jusupov a Irina Alexandrovna Romanovová

Kněžna Irina Alexandrovna Romanovová (1895–1970) se několik měsíců před začátkem první světové války, v ještě relativně poklidném únoru 1914, v přepychovém sídle carské rodiny v Aničkově paláci v Petrohradě provdala za knížete Felixe Felixovič Jusupova, hraběte Sumarokova-Elstona. "Mladý pár byl nejhezčím, nejbohatším a nejurozenějším párem Ruského impéria. Na svatbě byla přítomná všechna ruská šlechta. N. P. Bogdanov-Bělskij tedy nemohl učinit lepší výběr podobizny pro fotografii v časopise Niva," konstatuje Jančárková a dodává, že kněžna Irina Alexandrovna Romanovová prožila v harmonickém sňatku s knížetem Jusupovem celý život.

V roce 1916 se Felix  Felixovič Jusupov zúčastnil vraždy Rasputina a rodina se následně z Petrohradu odstěhovala. Po revoluci manželé Rusko opustili na bojové lodi britského námořnictva Malboro, která byla vyslána pro carskou rodinu na Krym; odjeli nejdříve do Anglie, odkud se dostali do Francie a tam strávili zbytek života.
 

Nikolaj Petrovič Bogdanov-Bělskij: Snídaně


Nikolaj Petrovič Bogdanov-Bělskij: Snídaně,
olej na plátně, 88 x 70 cm, cena: 1 140 000 Kč, Dorotheum 22. 5. 2004

Nikolaj Petrovič Bogdanov-Bělskij se narodil v prosinci 1868 ve Smolenské gubernii. Umělecké vzdělání získal v Moskvě a v Petrohradu, od roku 1895 byl členem největšího ruského uměleckého spolku – Sdružení kočovných výstav (Peredvižniků). Po pádu carského režimu přesídlil na začátku 20. let do Rigy, po okupaci Pobaltí Sovětským svazem pak do Berlína, kde zahynul při spojeneckém bombardování v únoru 1945.
 

Nikolaj Petrovič Bogdanov-Bělskij: Četba v zahradě

Nikolaj Petrovič Bogdanov-Bělskij: Četba v zahradě,
olej na plátně, 135 x 156,5 cm, cena: 1 360 000 USD, Sotheby's 26. 4. 2006

Pod názvem Portrét dámy s perlovým náhrdelníkem obraz v roce 2013 prošel aukcí společnosti Meissner-Neumann, kde vystoupal ze 144 tisíc na 324 tisíc korun. Nyní bude dražba startovat právě na této částce. Malířův rekord na českém trhu patří žánrovému obrazu Snídaně, který se před šestnácti lety na aukci Dorothea prodal s výrazným nárůstem za 1,14 milionu korun. O pět let později, v červnu 2009, byl v Londýně vydražen za čtyřnásobnou cenu. Světové maximum Bogdanov-Bělského má hodnotu více než 31 milionů korun, za tuto částku byl v roce 2006 v New Yorku vydražen obraz Četba v zahradě. Zdá se, že časopisem, který má portrétovaná dáma před sebou na lavici, je právě zmiňovaný časopis Niva.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<