Karel Holan z pozůstalosti

Výstava a aukce v galerii Pictura

Výstava pražské aukční síně Pictura nabídne v září soubor děl z pozůstalosti význačného příslušníka meziválečné moderny Karla Holana. Kolekce představí průřez tvorbou i díla, která ani v některých případech nebyla určena k prodeji. Byly to obrazy, které si Holan ponechával pro sebe a své blízké. Vedle často publikovaných prací jsou v souboru také téměř neznámé dvoumetrové pohledy na Prahu. Kolekce se pak bude dražit v aukci 7. října.

Karel Holan: Ležící akt s květinami / 1928 / olej na plátně / 80 x 100 cm / vyv. cena 60 000 Kč
Karel Holan: Ležící akt s květinami / 1928 /
olej na plátně / 80 x 100 cm / vyv. cena 60 000 Kč

 

Karel Holan je význačnou osobností českého meziválečného a poválečného umění. Na uměleckém trhu stál vždy tak trochu v pozadí velkých „aukčních“ hvězd. Spolu s rostoucími cenami profilových autorů klasické moderny však poetiku jeho prací objevuje stále větší počet novodobých sběratelů.

Vývoj Holanova díla od studia až ke zralému projevu byl kontinuální. V prvních letech tvorby zaujme zejména vědomý primitivismus, vystřídaný či kombinovaný po zájezdu do Drážďan a Berlína prvky, které viděl a obdivoval u Vincenta van Gogha. Z této doby ukáže výstava plátna Zelený dům a Krajina s můstkem. Holan byl krátce po studiu ovlivněn i dílem Edvarda Muncha a německými expresionisty. Ani tyto vlivy však u Holana nejsou na první pohled zřejmé. Jde spíše o psychickou atmosféru děl, pochmurné scenérie či tragické náměty.

Karel Holan: Pouť na Arbesově náměstí / olej na plátně / 80 x 100 cm / vyv. cena 80 000 Kč
Karel Holan: Pouť na Arbesově náměstí / olej na plátně / 80 x 100 cm / vyv. cena 80 000 Kč

 

V polovině dvacátých let přichází z Německa vlna nové věcnosti, to již Holan tvoří se Sociální skupinou. Z tohoto období obsahuje soubor Zátiší s houbami a řadu aktů a portrétů. Dva stěžejní náměty pak Holanovu tvorbu provází od počátků až do posledních obrazů. Jsou to cirkusy a poutě a obrazy Prahy, jejích dominant, ale i různé periferie a zákoutí. Cirkusy a poutě byly námětem pro ostatní členy Sociální skupiny a později i pro další meziválečné umělce (Kotík, Holý, Kotrba, Tichý). Výstava připomene i velmi známé, publikované a vystavené práce Holana z tohoto okruhu.

Nejčetnějšími náměty v malířově díle i na výstavě jsou právě pražské motivy. Od již zmíněných raných prací Zelený dům a Krajina s mostem, přes výrazně barevnou kompozici z Letné, ke Karlovu mostu, tématu tak častém, že u Holana vystačilo na samostatnou monografii i výstavy. Monumentální obrazy Prahy (Zimní pohled ze Zámeckých schodů, Praha od Schwarzenberského paláce, Barevná Praha od Pražského hradu, Karlův most) jej pak řadí mezi malíře, kteří vystihli náladu, osobitost, energii a krásu tohoto města (jako O. Kokoschka, V. Beneš, J. Bauch).

Karel Holan: Maringotka (ruské kolo) / olej na plátně / 36 x 60 cm / vyv. cena 35 000 Kč
Karel Holan: Maringotka (ruské kolo) / olej na plátně / 36 x 60 cm / vyv. cena 35 000 Kč

 

Dalším souborem, který Pictura nabídne, jsou obrazy ze zahraničních cest, díla jak z cesty do Hamburku, tak i do Francie (Provence). Výstava výběru děl z Holanovy pozůstalosti proběhne 9. až 25. září v pražských prostorách galerie Pictura Na Zderaze 6. Na ni pak od 29. září naváže podzimní předaukční výstava.

Karel Holan: Přístav / olej na plátně / 73,5 x 50,5 cm / vyv. cena 80 000 Kč
Karel Holan: Přístav / olej na plátně / 73,5 x 50,5 cm / vyv. cena 80 000 Kč

 

Karel Holan: Barevná Praha od Pražského hradu / olej na plátně / 130 x 200 cm / vyv. cena 120 000 Kč

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Holan Karel

Z Holanova ateliéru

Z Holanova ateliéru

19. listopadu 2015

Galerie Kodl a Vltavín, květen 2011

Galerie Kodl a Vltavín, květen 2011

11. května 2011


<