Nejdražší poválečná Toyen za 50 milionů či rekordní Teige
2. května 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 14.11.2013
Říjnová aukce Galerie Pictura, která se konala ve čtvrtek 24. října, vynesla 9,5 milionu korun. Víc jak z třetiny se na tomto výsledku podílel nejdražší obraz aukce, Zátiší s listem od Františka Muziky. Obraz z roku 1932, který byl ve stejném roce vystaven na výstavě Poesie 1932, se prodal za vyvolávací cenu 3,36 milionu korun. Nového majitele našlo 41 procent z 225 nabízených položek.
Největším překvapením aukce se stala dražba 27 obrazů a kreseb od celkem neznámého Ladislava Šímy (1885–1956). Na počátku 20. století byl sice členem Skupiny výtvarných umělců a Mánesu, ve 20. letech však odešel z Prahy a působil jako středoškolský učitel kreslení. Prodaly se dvě třetiny nabízených děl, některá s nečekaně velkými nárůsty. Krajina Na Žampachu z let 1908–09 se dostala z 84 na 312 tisíc, o něco málo mladší Skleníky, v obou případech se jednalo o malby na kartonu, z 48 na 180 tisíc korun.
Za více než sto tisíc korun se celkem prodalo devět obrazů a jedna kresba na kartonu. Rozměrná kresba uhlem od Jakuba Schikanedera, Severní krajina v noci, se dostala z 420 na 720 tisíc korun, což je na práci na papíře rekordní cena. Dráž se historicky prodalo jen pár akvarelů a barevných pastelů od Kupky, Toyen a několika málo dalších autorů.
2. května 2024Speciální kolekce aukcí mincí a medailí Jiřího Harcuby
29. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň, 24. 4. 2024
25. dubna 20242. května 2024
29. dubna 2024
18. února 2020
3. prosince 2018
28. května 2018
12. prosince 2019
24. ledna 2019
10. července 2016