Jiný Šíma

Galerie Pictura 24. 10. 2013

Říjnová aukce Galerie Pictura, která se konala ve čtvrtek 24. října, vynesla 9,5 milionu korun. Víc jak z třetiny se na tomto výsledku podílel nejdražší obraz aukce, Zátiší s listem od Františka Muziky. Obraz z roku 1932, který byl ve stejném roce vystaven na výstavě Poesie 1932, se prodal za vyvolávací cenu 3,36 milionu korun. Nového majitele našlo 41 procent z 225 nabízených položek.

František Muzika
František Muzika: Zátiší s listem / 1932 / olej na plátně / 56 x 66,5 cm / cena: 3 360 000 Kč

Největším překvapením aukce se stala dražba 27 obrazů a kreseb od celkem neznámého Ladislava Šímy (1885–1956). Na počátku 20. století byl sice členem Skupiny výtvarných umělců a Mánesu, ve 20. letech však odešel z Prahy a působil jako středoškolský učitel kreslení. Prodaly se dvě třetiny nabízených děl, některá s nečekaně velkými nárůsty. Krajina Na Žampachu z let 1908–09 se dostala z 84 na 312 tisíc, o něco málo mladší Skleníky, v obou případech se jednalo o malby na kartonu, z 48 na 180 tisíc korun.

Ladislav Šíma
Ladislav Šíma: Skleníky / 1910
olej na kartonu / 70 x 63 cm /
cena: 180 000 Kč

Za více než sto tisíc korun se celkem prodalo devět obrazů a jedna kresba na kartonu. Rozměrná kresba uhlem od Jakuba Schikanedera, Severní krajina v noci, se dostala z 420 na 720 tisíc korun, což je na práci na papíře rekordní cena. Dráž se historicky prodalo jen pár akvarelů a barevných pastelů od Kupky, Toyen a několika málo dalších autorů.

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024