Je libo šálek ruského suprematismu?

Aukční síň Zezula, 18. 4. 2015

Na českém trhu se v dubnu opět objeví vzácné exempláře ikonického ruského suprematistického porcelánu. Autory unikátních šálků a mléčenky jsou zakladatel suprematismu Kazimir Malevič a jeden z jeho nejvýznamnějších protagonistů Nikolaj Suetin.

 

Malevič je milovníkům umění znám především díky svým slavným malbám. Spolu s dalšími ruskými umělci se ale hojně věnoval i porcelánu, který avantgardisty přitahoval možnostmi nejen pro malířské pojetí, ale i svého druhu sochařskou práci. Tři ukázky porcelánu vytvořeného právě podle Malevičova návrhu jsou nyní zařazeny do připravované aukce síně Zezula.

První z nich je datovaný rokem 1923 a kromě malby je zajímavý především svým nepravidelným tvarem vycházejícím ze suprematistické estetiky. Šálek je dílem obou zmíněných umělců – návrh vypracoval Kazimir Malevič, za provedením stojí jeho spolupracovník Suetin. Vyvolávací cena je 112 tisíc korun.


Nikolaj Suetin, Kazimir Malevič (návrh): malovaný šálek / 1923 / porcelán / výška 7 cm / vyv. cena 112 000 Kč

 

Druhý nabízený šálek je označený rokem 1925. Zdobí ho podobné geometrické motivy ve výrazných barvách, zejména zelené, žluté, modré a červené. Jeho vyvolávací cenu stanovil aukční dům na 84 tisíc korun.

Na stejné částce se začne dražit i porcelánová mléčenka, stejně jako oba šálky navržená Kazimirem Malevičem. Mléčenka pochází dle nápisu z roku 1924 a zdobí ji typické tvary, tentokrát provedené v méně výrazných tónech zelené, hnědé a černé.

Kazimir Malevič (návrh): malovaný šálek / 1925 / porcelán / výška 9 cm / vyv. cena 84 000 Kč

 

Jinou část setu suprematistického porcelánu nabídl dům Zezula již loni v prosinci a dařilo se mu velmi dobře (zde). Malovaný šálek Nikolaje Suetina podle Malevičova návrhu vyvolávací cenu přesáhl téměř čtyřnásobně, z počátečních téměř 54 tisíc se vyšplhal až na konečnou cenu 224 tisíc korun. Pozadu nezůstaly ani nabízené suprematistické talíře. Miska atypického kosodélníkového tvaru téhož autora se prodala za 94 tisíc korun a za malovaný talíř dalšího významného představitele tohoto směru, Ilji Čašnika, zaplatil nový majitel dokonce 236 tisíc korun. Nejvyšší částka ale padla za nádhernou Malevičovu konvici unikátního tvaru připomínajícího lokomotivu, kterou v roce 1923 vytvořila carská Lomonosova porcelánka v Petrohradě. Kupec za ni zaplatil vyvolávací cenu 382 tisíc korun (dosažené ceny jsou včetně provize).

Kazimir Malevič (návrh): mléčenka / 1924 / porcelán / výška 7,5 cm / vyv. cena 84 000 Kč

 

Za pozornost v dubnové aukci ale stojí i položka z jiného soudku – bohatě zdobený propagandistický talíř, pravděpodobně z roku 1923. Uprostřed mu vévodí rudoarmějec s puškou, obklopený hvězdami, jmény osobností občanské války, dobovou mapou ruského území a výrazným nápisem po okrajích talíře „Ať žije rudá armáda“. Vyvolávací cena je 9 tisíc korun.

Malovaný talíř / 1923 / porcelán / průměr 24 cm / vyv. cena 9 000 Kč

 


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Malevič Kazimir Severinovič

Brancusi v rekordu a neprodaní Picassové

Brancusi v rekordu a neprodaní Picassové

20. května 2017

Nejdražší neznámý

Nejdražší neznámý

24. května 2015

Ročenka 09 - Starožitnosti

Ročenka 09 - Starožitnosti

15. února 2010


<