Nejdražší neznámý

Zezula 18. 4. 2015

První letošní aukce brněnské společnosti Zezula, která se konala v sobotu 18. dubna, vynesla 6,5 milionu korun. Kupce našly tři pětiny z 520 nabízených uměleckých děl a starožitností. Osm položek se prodalo za více než stotisícové částky, řada z nich s několikanásobným nárůstem oproti minimálnímu podání.

Autor neznámý: Dáma s růžemi / kolem 1900

olej na plátně / 123,5 x 70,5 cm /
cena: 767 000 Kč

Největším překvapením se stala dražba anonymního obrazu Dáma s růžemi, kvalitní ukázky portrétního malířství přelomu 19. a 20. století. Obraz uváděný jako dílo řecké provenience a opatřený blíže neidentifikovanou signaturou „N. Aurecy“ se ze startovních 71 tisíc dostal až na částku 767 tisíc korun. Dosažená cena naznačuje, že dražitelé patrně dokázali identifikovat možného autora lépe než aukční síň.

Podobně dramatického nárůstu jsme byli svědky i v kategorii starožitností, když se secesní keramická váza z produkce maďarské porcelánky Zsolnay dostala z 15 na 142 tisíc korun. Dosavadní, rok staré maximum této značky na českém trhu se přitom pohybovalo kolem 50 tisíc korun. Ještě dráž se prodala sada stříbrných příborů pro dvanáct osob, která odešla za vyvolávací cenu 312 tisíc, a malovaný šálek od Kazimira Maleviče, který vystoupal z 130 na 260 tisíc korun. V Malevičově případě nicméně nejde o blesk z čistého nebe. Na prosincové aukci téže společnosti se jeho bílá čajová konvice prodala za 384 tisíc a jiný obdobný šálek za 224 tisíc korun. Malovaný soubor konvice a dvou šálků byl už před šesti let aukční síní Sýpka vydražen dokonce za 600 tisíc korun.

Z nabízených obrazů se skvěle prodal ještě drobný dívčí portrét od Vlaha Bukovace z roku 1905, který se ze 118 tisíc dostal až na 378 tisíc korun. Boj se strhl také o olej Koupající se chlapec od rakouského malíře Alfreda Waagnera, který se prodal za 130 tisíc korun, šestinásobek minimálního podání. Za stejnou částku, v tomto případě však jen s minimálním nárůstem, odešel také pohled na mešitu v Tiberias od židovského malíře Ludwiga Bluma. Úspěchem je rovněž cena 124 tisíc za jeden z kostelních interiérů Oldřicha Blažíčka.

Váza / Zsolnay Pécs / 1902–04

Váza / Zsolnay Pécs / 1902–04

keramika, barevné glazury /
výška 35,5 cm / cena: 141 600 Kč

Mezi pracemi na papíře nejvíce zaujalo album 51 mědirytin Aegidia Sadelera s pohledy na Řím, které kupce přišlo na 80 tisíc korun. Kvaš Večerní soumrak od Josefa Mánesa se prodal za vyvolávací cenu 83 tisíc korun, která odpovídá částce, za niž bylo toto dílo prodáno před sedmi lety. Součástí dražené kolekce bylo i osm desítek fotografií, z nichž nového majitele našly přibližně dvě třetiny. Nejvyšších cen dosáhly dvě fotografie Jaroslava Rösslera, pozdější autorské zvětšeniny snímků z 20. let, které odešly za 59 a 83 tisíc korun. Menší boj se strhl o Dlažbu od Jana Lauschmanna, která vystoupala z 13 na 31 tisíc korun. Ceny většiny ostatních snímků se pohybovaly v řádu jednotek tisíc korun.

Z nabízených starožitností se dobře prodaly ještě například čínská dřevěná socha Buddhy z 16. nebo 17. století (264 tisíc), obrazové hodiny z konce 19. století (72 tisíc), skleněná váza značky Lötz (61 tisíc), stříbrný štít na Tóru ruské provenience (50 tisíc), šestice šavlí (od necelých 30 do 71 tisíc) nebo trojice barokních řezaných pohárů (od 25 do 30 tisíc korun).

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

15. února 2024

Aukční dům Zezula

Drtikol, Rössler i Tichý a Kolářová

24. ledna 2019

Umění není jen investice

Umění není jen investice

22. dubna 2018

První ochutnávka (díl druhý)

První ochutnávka (díl druhý)

20. září 2017