Jarní aukce impresionistů a moderního umění

Počátek května u Sotheby's

Ve dnech 9. a 10. května uspořádá newyorská pobočka aukční síně Sotheby's večerní a denní aukci impresionistů a moderního umění. V obou nabídne téměř čtyři sta položek, mezi nimiž budou zastoupena vysoce kvalitní a vzácná díla počínaje impresionisty a pointilisty, přes fauvistická díla Vlamincka a Deraina, až po Rodinovy a Miróovy sochy. Aukci bude předcházet dvoutýdenní výstava v nově rekonstruované a zvětšené galerii na York Avenue.

André Derain: Les Voiles Rouges / 1906 olej na plátně 76 x 99 cm odhadní cena: 15 - 20 000 000 USD
André Derain: Les Voiles rouges / 1906 olej na plátně / 76 x 99 cm odhadní cena: 15 - 20 000 000 USD

Večerní aukce 9. května nabídne výběr 62 děl především konce 19. století a avantgardy raného století dvacátého. Právě z ní se rekrutují dvě položky s nejvyšší odhadní cenou, zásadní fauvistické krajinné kompozice André Deraina a Maurice de Vlamincka. Derainovo plátno Les Voiles Rouges z roku 1906 je odhadováno na výslednou cenu v rozmezí 15–20 milionů dolarů, Vlaminckův o rok starší Sous-Bois pak na 12–18 milionů dolarů (uvedené odhadní ceny bez provize).

K dílům s odhadní cenou mezi 8 a 12 miliony dolarů patří z těch ze staršího období Camille se zeleným deštníkem (Camille à l'ombrelle verte) Clauda Moneta z roku 1876, pointilistický pohled na přístav v St. Tropez Maisons du port Paula Signaca z roku 1892 a Rodinův výjimečný mramor Večné jaro (L'Éternel printemps) z počátku 20. století.  Nejmladším dílem této cenové kategorie je Picassův „mušketýrský portrét” Buste d'homme lauré z roku 1969.

Maurice de Vlaminck: Sous-Bois / 1905 olej na plátně 60 x 72.5 cm odhadní cena: 12 - 18 000 000 USD
Maurice de Vlaminck: Sous-Bois / 1905 olej na plátně / 60 x 72.5 cm odhadní cena: 12 - 18 000 000 USD

Chybět nebudou ani další Picassova díla z pozdního období či několik dalších Monetových obrazů – tentokrát krajin. Zastoupena více položkami budou také expresionistická díla Edvarda Muncha či Egona Schieleho (v podobě jeho psychologizujících kresebných portrétů). Dostane se i na surrealisty Maxe Ernsta nebo Reného Magritta či originální solitéry Marca Chagalla a Joana Miróa, ten bude zastoupen svými sochařskými pracemi, především důležitou rozměrnou bronzovou plastikou Oiseau (číslovanou 3/6) s odhadní cenou 6 až 8 milionů dolarů. Ze sochařů dále večerní aukce představí práce Aristida Maillola či Alberta Giacomettiho.

Paul Signac: Maisons du Port, Saint-Tropez / 1892 olej na plátně / 46.5 x 55.3 cm odhadní cena: 8 - 12 000 000 USD
Paul Signac: Maisons du port, Saint-Tropez / 1892 olej na plátně / 46.5 x 55.3 cm odhadní cena: 8 - 12 000 000 USD

Denní aukce pak následující den nabídne dalších 293 děl, která budou – na rozdíl od děl večerní aukce pocházejících výhradně ze soukromých sbírek – prodávána také prestižními muzejními institucemi v rámci restrukturalizace sbírek. Půjde například o newyorská Museum of Modern Art či Solomon R. Guggenheim Museum nebo Newark Museum z New Jersey. Zajímavá bude především kolekce reprezentativních děl Augusta Renoira pocházející ze sbírky Elmera a Mamdouhy Bobstových s odhadní cenou v rozmezí 300 tisíc až 1,2 milionu dolarů.

Auguste Rodin: L'Éternel Printemps / 1901-03 mramor / výška 66.6 cm odhadní cena: 8 - 12 000 000 USD
Auguste Rodin: L'Éternel printemps / 1901-03 mramor / výška 66.6 cm odhadní cena: 8 - 12 000 000 USD

Dílem s nejvyšší odhadní cenou aukce je zátiší Pabla Picassa Bouteille et compotier z roku 1922 (1,5 až 2 miliony dolarů), které „dohání” celá řada dalších umělců, například Fernand Léger, Marc Chagall nebo Max Pechstein. Největší počet děl je zde v segmentu s odhadní cenou okolo 300 tisíc dolarů. Kromě jmen zmíněných ve večerní aukci, která se budou bez výjimky opakovat, zde navíc najdeme ještě mnoho dalších významných zástupců moderního umění. Z impresionistů například Alfreda Sisleyho či Berthe Morisotovou, z fauvistů Henriho Matisse, z kubistů Georgese Braqua i Juana Grise, dále Pierra Bonarda, Edgara Degase, Henriho de Toulouse Lautreca, Francise Picabiu, Georgese Roualta, Emila Noldeho a řadu dalších. Ze sochařů pak Henryho Moora, Alexandra Archipenka i řadu drobných bronzů Augusta Rodina.

Claude Monet: Camille à l'ombrelle verte / 1876  olej na plátně 81.3 x 59.5 cm odhadní cena: 9 - 12 000 000 USD
Claude Monet: Camille à l'ombrelle verte / 1876 olej na plátně / 81.3 x 59.5 cm odhadní cena: 9 - 12 000 000 USD

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Derain André

Další Diviš a taky Derain

Další Diviš a taky Derain

13. května 2017

Další úspěch pro Diviše

Další úspěch pro Diviše

29. března 2017

Geneviève André Deraina

Geneviève André Deraina

27. března 2017