Jakub Schikaneder jak ho neznáme

Galerie Kodl 2. 12. 2018

Jakkoliv v posledních dvou letech došlo k dramatickému růstu cen umění přelomu 19. a 20. století, jedním za autorů, v jehož cenách se to zatím příliš neprojevilo, je paradoxně jeden z nejpopulárnějších umělců českého fin de siècle Jakub Schikaneder. 

Jakub Schikaneder: Měsíc nad chatami, 1910–15


Jakub Schikaneder: V měsíčním svitu, 1910–15,
olej na plátně, 85 x 104 cm,
vyvolávací cena: 3 800 000 Kč (+ 20% provize), Galerie Kodl 2. 12. 2018

Důvodem není nezájem o jeho dílo mezi sběrateli, ale naopak skutečnost, že mnohamilionových cen jeho obrazy dosahují již bezmála deset let a že v posledních třech letech byla nabídka jeho maleb poměrně omezená. 

Schikanederův aukční rekord má hodnotu 9,7 milionu korun a platí již déle než osm let. V květnu 2010 se o něj postaral rozměrný obraz mnicha na mořském břehu, Kontemplace, který řadu let visel v Národní galerii a který Galerie Kodl nabízela s vyvolávací cenou 8,4 milionu korun. Přiblížit se tomuto rekordu by mohl obraz V měsíčním svitu, který bude začátkem prosince nabízet Galerie Kodl a který má stanovený cenový odhad 5 až 8 milionů korun.
 

Zlatá Praha 4. 2. 1926


Zlatá Praha 4. 2. 1926

V posledních třech letech českými aukcemi prošlo osm Schikanederových obrazů, mezi nimi však byly jen dvě krajiny, které jsou pro malíře nejcharakterističtější a jsou sběrateli nejvíce vyhledávané. Na jarní aukci Galerie Kodl se drobný obraz Na Karlově mostě dostal z 1,2 milionu na téměř 3,4 milionu korun. Na říjnové aukci European Arts pak rozměrné plátno Tiché moře vystoupalo až na 7,8 milionu korun. Tento obraz za sebou již jeden aukční prodej měl. V roce 2012 byl vydražen za 5,5 milionu korun. Za šest let tak jeho cena vzrostla o 40 procent. 

Zajímavá Krajina s dívkou se na jaře objevila také na aukci vídeňského Dorothea. Cena výrazně překonala předaukční odhad, přesto lze tvrdit, že na českém trhu by obraz stál ještě víc než dosažených 4,8 milionu korun (více zde). Obraz podobného námětu, Podzimní červánky, byl před pěti lety Galerií Kodl vydražen za více než 6 milionů korun. Cenu ve Vídni draženého plátna patrně negativně ovlivnilo, že Schikanederovu signaturu v pravém dolním rohu se v minulosti pokusil někdo vyškrábat.
 

Jakub Schikaneder: Severní krajina v noci


Jakub Schikaneder: Severní krajina v noci, 1910–15,
uhel na kartonu, 62,5 x 73,5 cm,
cena: 720 000 Kč, Pictura 24. 10. 2018

Obraz V měsíčním svitu byl dosud znám jen z černobílé reprodukce v časopisu Zlatá Praha, kde byl reprodukován v únoru 1926. V soupisu publikovaných textů a vybrazení, které časopis vydával na závěr každého ročníku, je obraz uveden pod názvem Při nočním kahánku - Měsíc nad chatami. V soupisovém katalogu vydaném u příležitosti malířovy retrospektivy, která se konala v roce 2012 ve Valdštejnské jízdárně (více zde), je publikován jako položka 278 a chybně je zde označen za pastel. 

Motiv venkovského domku není pro Schikanedera příliš typický, obraz se však vyznačuje mimořádně působivou světelnou atmosférou. Nejblíže k nabízenému plátnu má na výšku orientovaná Noční krajina s jezerem ve sbírce Národní galerie a uhlová studie Severní krajina v noci, která se před pěti lety prodala v Galerii Pictura. Dražba obrazu bude startovat na necelých 3,8 milionech korun (+ 20 % provize) a dá se očekávat, že jen u vyvolávací ceny nezůstane. Prodej jeden příhoz nad spodní hranici odhadu by stačil na desátou příčku, cena při horní hranici by obrazu zajistila druhé místo v autorově aukčním top 10.

Celkem se na českých aukcích za posledních deset let prodalo kolem čtyřiceti Schikanederových obrazů s cenou přes milion korun.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Schikaneder Jakub

Nejzajímavější bohemika roku 2021

Nejzajímavější bohemika roku 2021

20. ledna 2022

Neznámý Schikaneder v Americe

Neznámý Schikaneder v Americe

15. února 2021

Od Mánesa po Mařákovce

Od Mánesa po Mařákovce

24. června 2020

European Arts

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

24. května 2021

Lebeda z Karlových Varů

Lebeda z Karlových Varů

14. května 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021


<