Index ART+ v roce 2012

Vývoj indexu českého trhu s uměním v roce 2012

Index ART+ zakončil rok 2012 na svém novém maximu 793,62 bodů. Oproti prosinci 2011 tak povyrostl o 58 procent. Takto strmý růst český trh s uměním v uplynulých deseti letech dosud nikdy nevykázal. Nevýrazněji rostl v roce 2006, kdy se hodnota indexu meziročně zvýšila o 48 procent. Rekordní výsledky se odvíjejí nejen od zvýšení celkového obratu, ale také od rostoucí výše příhozů. Ve větší míře než v předchozích dvou letech byla dražená díla prodávána s výraznými cenovými nárůsty.

Celkem loni sběratelé a investoři na aukcích utratili 880 milionů korun (včetně aukční provize), o třetinu víc než o rok dřív. Rekordní obrat roku 2009 pak loňský rok překonal o 17 procent. Průměrná výše cenových nárůstů oproti vyvolávací ceně loni byla rekordních 42 procent. V předchozích čtyřech letech se průměr nárůstů pohyboval kolem 30 procent.

Zvýšila se také prodejní úspěšnost z hlediska ceny. Loni byla na aukcích nabízena umělecká díla a starožitnosti za 830 milionů korun (součet vyvolávacích cen bez aukční provize), což je o pětinu více než v roce 2011. Odečteme-li od realizovaných prodejů dosažené nárůsty, vychází prodejní úspěšnost na 62 procent, o rok dřív to bylo o 5 procent méně. Úspěšnost z hlediska počtu prodaných položek se však meziročně snížila z 45 na 41 procent. Zjednodušeně řečeno: ze stovky nabízených položek jich nového majitele našlo jen 41, šlo však o ta nejdražší díla a jejich cena v průběhu aukce oproti minimálnímu podání ještě o dvě pětiny vzrostla.

Uvedené statistiky jen potvrzují komentáře zástupců aukčních síní a starožitníků, které v letošní Ročence ART+ opakovaně zaznívají, že se dále rozevírají nůžky mezi špičkovými kusy a průměrným zbožím. Jakkoliv tato situace odpovídá mezinárodním trendům, vzhledem k velikosti českého trhu a velkému počtu konkurujících si aukčních síní je značně riziková. Okruh kupců, kteří jsou schopni nakupovat díla v nejvyšších cenových relacích, je poměrně omezený. S růstem cen se tak zvyšuje i nestabilita trhu, neboť zvětšující se část celkového obratu je závislá na zmenšujícím se počtu hráčů.

Dílčí autorské rekordy ve středním cenovém pásmu však svědčí o tom, že tento krizový scénář zatím není aktuální. Současný růst není tažen jen prodeji obrazů nad deset milionů korun – byť tyto samozřejmě hrají důležitou roli –, ale i tím, že se pozvolna rozšiřuje okruh autorů, kteří jsou sběratelsky atraktivní a jejichž ceny se zvyšují. Nadějný je v tomto směru hlavně rostoucí zájem o poválečné umění a umění 19. století. Oba tyto segmenty byly dlouhodobě podhodnoceny a stále vykazují prostor pro další růst cen.

Vývoj trhu s uměním loni též pozitivně ovlivnil vstup nové aukční síně a zvýšená aktivita čínských kupců. Společnost Adolf Loos Apartment and Gallery v minulých letech pořádala večerní aukce společně s aukční síní 1. Art Consulting. Její osamostatnění ve výsledku neznamenalo rozdělení tržeb mezi dva subjekty, ale zvýšení celkového objemu trhu o 81 milionů korun (ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Svůj obrat navíc dokázala meziročně zvýšit i společnost 1. Art Consulting. Trhu s asiatiky, což dnes znamená zejména čínské umění, věnujeme samostatnou studii. V souvislosti s vývojem Indexu ART+ stačí poznamenat, že celkový obrat v tomto segmentu se oproti minulým letům téměř zčtyřnásobil a loni činil 120 milionů korun.


Související články

Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právní průvodce pro sběratele umění

Při nakládání s uměleckým dílem, starožitností nebo celou sbírkou je naprosto nezbytné ve smlouvě či závěti každou položku velmi přesně popsat. Jen v takovém případě vás a váš majetek bude právo dostatečně chránit například při reklamacích nebo při z...

11. července 2024
Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Z výstavy Husa na Kampě, sběratel Vladimír Železný

Museum Kampa do začátku září hostí výběr ze sbírky Vladimíra Železného zaměřený převážně na předválečnou a meziválečnou modernu. Součástí expozice je řada děl, která v minulosti prošla aukčním trhem. Mnoha z nich jsme se věnovali již v době, kdy byla...

8. července 2024
250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<