Index ART+ v roce 2011

Vývoj indexu českého trhu s uměním v roce 2011

Index ART+ začínal rok 2011 na hodnotě 549 bodů a zakončil na 502 bodech. Meziročně tak poklesl přibližně o 8,5 procenta. Zatímco v předchozím roce víceméně stagnoval, loni pozvolna ztrácel.

Nad hodnotu z prosince předchozího roku se dostal pouze v květnu a v červnu, v podzimní části sezóny však zaznamenal poměrně výrazný propad. V říjnu index poklesl na dvouleté minimum 467 bodů. Zpátky nad hranici 500 bodů se vrátil až v samém závěru roku. Jeho současná hodnota odpovídá číslům z jara 2008.

Hlavní důvodem podzimního propadu indexu je zrušení zářijových aukcí Galerie Art Praha a aukční síně Zezula. I když listopadová aukce Galerie Art Praha měla téměř dvojnásobný obrat než stejná aukce o rok dřív, na dorovnání vzniklé ztráty to nestačilo. V průběhu celého roku se také projevovala změna atmosféry na trh – omezení nabídky i větší ostražitost kupujících. Zatímco v roce 2010 byla podle ART+ na aukcích nabízena díla dohromady za 730 milionů korun (ceny jsou uváděny bez aukční provize), loni byl celkový součet vyvolávacích cen o 43 milionů nižší. Nabídka tedy poklesla o necelých 6 procent. Snížila se i úspěšnost aukcí. Celková hodnota vydražených děl loni činila 519 milionů (do databáze ART+ jsou zahrnuty pouze autorsky určitelná díla, celkový obrat českých aukcí byl tedy vyšší), o rok dříve to bylo 568 milionů korun. V meziročním srovnání se tedy jedná o pokles o 8,6 procenta.

Hodnota cenových nárůstů, tedy jak moc se na dražená díla přihazovalo, byla v obou rocích téměř stejná. V roce 2010 činil rozdíl mezi realizovanými a vyvolávacími cenami prodaných položek 126 milionů korun, loni to bylo 125 milionů. Jen pro srovnání, v roce 2009, který byl na českém trhu rekordní, to bylo téměř 144 milionů korun. Častěji než dnes jsme tehdy byly svědky výrazných nárůstů oproti vyvolávacím cenám a méně děl se prodávalo jen za vyvolávací ceny.

Výrazný nárůst fluktuace indexu v posledních třech letech je vysvětlitelný jednak změnou chování aukční siní i celkovým zvýšením cenové hladiny. Zatímco dříve byly aukce rovnoměrně rozvrženy téměř do celého roku, nyní se všechny aukční síně tlačí to stejných termínů. Loni v listopadu se konaly například i čtyři aukce za víkend. Důsledkem toho jsou pak skokové rozdíly mezi jednotlivými měsíci. Druhým určujícím faktorem je celkový růst cen. Do roku 2005 se za více než milion korun každoročně prodalo jen kolem 20 obrazů. V letech 2006 až 2008 jejich počet každý rok rostl o 20 až 30. Od roku 2009 se každoročně prodá více než 100 milionových položek. Ačkoliv tyto v celkovém počtu prodaných děl představují pouhé jedno procentu, na celkovém obratu se podílejí bezmála z poloviny. Úspěch či neúspěch jediného mnohamilionového obrazu, tak může indexem poměrně výrazně zahýbat.

Aktuální data indexu nekorespondují zcela s loni zveřejněnými výsledky, neboť do výpočtu indexu byly nově zahrnuty dvě další aukční síně, přičemž jejich starší výsledky jsme zpětně promítly i do údajů za rok 2010. Současně jsme provedli několik korekcích reagujících na dodatečná zjištění o zmařených prodejích. Oproti minulým letům jsme také do celkového grafu indexu přestaly zahrnovat měsíce, ve kterých se nekonají vůbec žádné aukce. Důvodem k tomuto rozhodnutí bylo, že takových měsíců přibývá, takže výsledný graf pak ztrácel výpovědní hodnotu.  


Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<