Index ART+ v novém rekordu

květen 2017: 1337 bodů

Série úspěšných květnových aukcí se promítla do výsledků Indexu ART+. Měsíc zakončil na hodnotě 1337 bodů, což je nové maximum. Oproti předchozímu rekordu z loňského prosince to představuje nárůst o 14 procent.  

Index ART+

 

Sběratelé a investoři na českých aukcích během května utratili 418 milionů korun, což je rovněž historické maximum. Od začátku roku do konce května činil celkový obrat 604 milionů korun. I bez červnových aukcí by tak letošní první pololetí bylo zhlediska obratu historicky rekordní. 

Za více než milion korun bylo minulý měsíc vydraženo 74 uměleckých děl, hned 8 z nich dokonce překonalo hranici deseti milionů korun. V nových aukčních rekordech byla prodána díla napříč kategoriemi, od 19. století přes klasickou modernu až po poválečné a současné umění. Nových maxim dosáhly obrazy Adolfa Chwaly, Antonína Hudečka, Františka Urbana, Jaroslava Panušky, Vincence Beneše, Toyen, Jindřicha Štyrského, Jiřího Jelínka, Františka Hudečka, Jana Kotíka, Jana Merty či Jiřího Kovandy.

Novým rekordem je také výsledek květnové aukce Galerie Kodl, který dohromady vynesla více než 250 milionů korun (více zde). Přes sto milionů korun vynesla ještě aukce European Arts (více zde). 

Více o metodice výpočtu Indexu ART+ zde.

 


Související články

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Výhled před podzimní aukční sezónou

Jarním aukcím vládli Toyen, Karel Černý a Zdeněk Sýkora. Podzimní nabídka bude rovněž bohatá, slibují majitelé aukčních síní. Dražit se budou díla galerijních hodnot, která se na trhu dlouho neobjevila.

25. září 2023
Na podzim trh s uměním dál poroste

Na podzim trh s uměním dál poroste

Výhled trhu s uměním před podzimní aukční sezónou

Majitelé českých aukčních síní se shodují, že růst trhu s uměním letos lehce přibrzdil, nicméně očekávají dobrou podzimní sezónu. Situaci jim komplikuje stále složitější hledání špičkových děl, která mohou v aukcích atakovat autorské i absolutní reko...

21. září 2023
Milionových českých žen je na aukcích příliš málo

Milionových českých žen je na aukcích příliš málo

TOP 10 českých autorek na sálových aukcích

Pokud pomineme Toyen, která na aukcích hraje vlastní ligu, je královnou českých umělkyň jak podle cen, tak objemu prodeje Adriena Šimotová. Ve srovnání se světem ovšem počet i ceny děl žen-umělkyň na tuzemských aukcích paběrkují. Na celkových obratec...

14. září 2023
Zobrazit všechny

Další články


<