Index ART+ meziročně poklesl o třetinu

Index ART+ zakončil rok na 994 bodech

Index ART+ zakončil rok 2020 na hodnotě 994 bodů, což představuje meziroční pokles o 30 procent. Nutno dodat, že před rokem byl index na svém historickém maximu 1414 bodů. Propad Indexu ART+ je tak o několik procent hlubší než propad v celkovém obratu. Ten loni poklesl z 1,4 miliardy na 1 miliardu korun. V minulých letech byla situace opačná, index rostl výrazněji než celkové obraty. 

Vývoj indexu ART+


Vývoj indexu ART+ od ledna 2003 do prosince 2020

Hodnota Indexu ART+ těsně pod hranicí 1000 bodů zhruba odpovídá úrovni, na které byl trh s uměním před pěti lety. Přes tuto symbolickou hranici se index poprvé dostal v prosinci 2016 a kontinuálně se nad ní držel až do loňského května.

Zatímco v roce 2016 sledovanými aukcemi prošlo 22 tisíc položek, loni to bylo o třetinu méně. Jinými slovy, prodává se výrazně méně obrazů a starožitností, jsou to však díla ve vyšších cenových relacích. Výmluvně to ilustruje loňské top 10. Navzdory celkovému propadu trhu stálo deset nejdražších obrazů roku dohromady více než kdy v minulosti (více zde). 

Z hlediska celkové stability trhu jsou dosažená čísla varující, neboť vysoké ceny několika málo nejdražších děl fakticky maskují mnohem výraznější propad. Nebýt dvou nejdražších obrazů loňského roku, byl by například meziroční pokles indexu ještě o polovinu hlubší (celkem - 45 % oproti prosinci 2019).

Zkreslením v opačném směru je, že metodika indexu dosud nezohledňovala výsledky specializovaných internetových aukcí. Rok 2020 přesun významné části trhu do online prostředí, který jsem pozorovali již minulých letech, jen urychlil a rozlišování "sálových" a "internetových" aukcí bude do budoucna třeba přehodnotit.


Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<