Herbert Masaryk

Galerie Pictura 8. 6. 2016

Na aukci Galerie Pictura ve středu 8. 6. ve Velkopřevorském paláci v Praze budou moci sběratelé dražit vedle jiných zajímavých pláten i obraz Herberta Masaryka (1880–1915), syna prvního československého prezidenta. Jeho díla se na trhu objevují jen velmi vzácně.

Herbert Masaryk: Chalupa / kolem r. 1910 olej na plátně / 51,5 x 62 cm vyvolávací cena: 29 280 Kč (včetně provize)
Herbert Masaryk: Chalupa / kolem r. 1910 olej na plátně / 51,5 x 62 cm vyvolávací cena: 29 280 Kč (včetně provize)

 

Konkrétně nabídne Pictura Masarykův obraz Chalupa z doby kolem roku 1910. Jde o olej na plátně poměrně reprezentativního formátu, v pravém dolním rohu signovaný H. G. Masaryk (další požívané signatury jsou HM či HGM). Lidová stavení byla autorovým oblíbeným tématem, které zpracovával v různých technikách. Trhem prošly s podobnými motivy již například obrazy Venkovské stavení či Vjezd do dvora nebo grafika Krajina. Cena nabízeného oleje Chalupa je odhadována v rozmezí 42 až 49 tisíc korun (vše včetně provize).

Masaryk ve své době představoval jakousi protiváhu oproti nově nastupující generaci malířů kolem skupiny Osma. Jeho malířský projev byl v oblasti krajiny výrazně slavíčkovsky laděný. Pod tímto vlivem tvoří zejména po roce 1910, tedy po Slavíčkově smrti, kdy se oženil s jeho vdovou Bohumilou. Z portrétů, kterým se též intenzivně věnoval, vyzařuje citovost a intimismus a je v nich patrný důraz na koloristickou stránku obrazu. Stejná kultivovanost je vlastní i Masarykovým krajinám. Umělcovo nadějné dílo přervala jeho předčasná smrt v roce 1915, kdy ve věku 35 let zemřel na nákazu skvrnitým tyfem.

Časově omezená tvorba je zřejmě jedním z hlavních důvodů, proč se jeho děl v nabídce objevuje jen velmi málo. Podle databáze ART+ bylo doposud na domácím trhu draženo pouze devět prací, z toho jedna grafika, jedna kresba a sedm maleb. Nejdražším obrazem je již výše zmíněný olej Venkovské stavení prodaný v roce 2009 za 36 tisíc korun. Masaryk má dodnes jakýsi punc nenápadnosti a zůstává, i přes své nesporné malířské kvality, doposud sběrateli téměř neobjeven.

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Masaryk Herbert

Autorské maximum Václava Březiny

Autorské maximum Václava Březiny

8. června 2016


<