Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Galerie Pictura | Datum 31.05.2016
Na aukci Galerie Pictura ve středu 8. 6. ve Velkopřevorském paláci v Praze budou moci sběratelé dražit vedle jiných zajímavých pláten i obraz Herberta Masaryka (1880–1915), syna prvního československého prezidenta. Jeho díla se na trhu objevují jen velmi vzácně.
Konkrétně nabídne Pictura Masarykův obraz Chalupa z doby kolem roku 1910. Jde o olej na plátně poměrně reprezentativního formátu, v pravém dolním rohu signovaný H. G. Masaryk (další požívané signatury jsou HM či HGM). Lidová stavení byla autorovým oblíbeným tématem, které zpracovával v různých technikách. Trhem prošly s podobnými motivy již například obrazy Venkovské stavení či Vjezd do dvora nebo grafika Krajina. Cena nabízeného oleje Chalupa je odhadována v rozmezí 42 až 49 tisíc korun (vše včetně provize).
Masaryk ve své době představoval jakousi protiváhu oproti nově nastupující generaci malířů kolem skupiny Osma. Jeho malířský projev byl v oblasti krajiny výrazně slavíčkovsky laděný. Pod tímto vlivem tvoří zejména po roce 1910, tedy po Slavíčkově smrti, kdy se oženil s jeho vdovou Bohumilou. Z portrétů, kterým se též intenzivně věnoval, vyzařuje citovost a intimismus a je v nich patrný důraz na koloristickou stránku obrazu. Stejná kultivovanost je vlastní i Masarykovým krajinám. Umělcovo nadějné dílo přervala jeho předčasná smrt v roce 1915, kdy ve věku 35 let zemřel na nákazu skvrnitým tyfem.
Časově omezená tvorba je zřejmě jedním z hlavních důvodů, proč se jeho děl v nabídce objevuje jen velmi málo. Podle databáze ART+ bylo doposud na domácím trhu draženo pouze devět prací, z toho jedna grafika, jedna kresba a sedm maleb. Nejdražším obrazem je již výše zmíněný olej Venkovské stavení prodaný v roce 2009 za 36 tisíc korun. Masaryk má dodnes jakýsi punc nenápadnosti a zůstává, i přes své nesporné malířské kvality, doposud sběrateli téměř neobjeven.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
8. června 2016
26. září 2022
30. ledna 2022
24. května 2018