Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 29.05.2019
Nejdražšími položkami čtvrteční aukce fotografií a grafik společnosti Zezula jsou akt Františka Drtikola, koláž Karla Teigeho a zátiší od Jaromíra Funkeho. I prodej za vyvolávací ceny by znamenal pro Teigeho a Funkeho nové autorské rekordy, v případě Drtikola by šlo o třetí nejvyšší cenu.
Karel Teige: Akt za záclonou, 1936–42, Koláž a dekalk, tuš, 25,3 x 18,5 cm,
vyvolávací cena: 500 000 Kč (+ 20% provize), Zezula 30. 5. 2019
Nejzajímavější položkou je koláž a dekalk Karla Teigeho z přelomu 30. a 40. let. Práce je na zadní straně signována a podle aukční síně pochází z významné tuzemské fotografické sbírky. Posudek vypracoval kurátor fotografické sbírky Moravské galerie Jiří Pátek. Teigeho díla, nepočítáme-li jeho typografické realizace, se na trhu prakticky neobjevují. Fotokoláž prošla světovým trhem v posledních deseti letech jediná, před pěti lety v rámci dražby sbírky českého surrealismu manželů Cullenových v Sothebyʼs v Londýně. Prodala se v přepočtu za 2,8 milionu korun (více zde). Nyní nabízená práce bude startovat na 500 tisících korun (+ 20% provize).
Jaromír Funke: Styx Coty, kolem 1923, bromostříbrná fotografie na matném papíru,
23,3 x 29,3 cm, vyvolávací cena: 300 000 Kč (+ 20% provize), Zezula 30. 5. 2019
Od Jaromíra Funkoho bude společnost Zezula dražit zátiší s flakónem parfému Styx Coty z první poloviny 20. let. Druhá zvětšenina téhož snímku se nachází ve sbírce Moravské galerie a je publikována v katalogu výstavy Jaromír Funke: Mezi konstrukcí a emocí, kterou v roce 2013 připravil Antonín Dufek. Funkeho zátiší, ve kterých hraje dominantní roli vržený stín, představují důležitý předstupeň autorových abstraktních kompozic z let 1927–29. Jedna z nich se před devíti lety na aukci Meissner-Neumann prodala za 270 tisíc korun, což je dodnes platný Funkeho rekord na českém trhu. Autorovo mezinárodní maximum drží jiný snímek z téhož souboru, který se v roce 2011 v New Yorku prodal za více než 6 milionů korun (více zde). Vyvolávací cena snímku Styx Coty je 300 tisíc korun (+ 20% provize). Jiné zátiší se skleněným flakónem bylo shodou okolností minulý týden vydraženo ve Vídni na aukci společnosti Westlicht za 390 tisíc korun.
František Drtikol: Bez názvu, 1927–29, pigmentová fotografie na papíře, 20,3 x 28,6 cm,
vyvolávací cena: 700 000 Kč (+ 20% provize), Zezula 30. 5. 2019
Nejdražší položkou aukce je charakteristický Drtikolův akt z druhé poloviny 20. let s vyvolávací cenou 700 tisíc korun (+ 20% provize). Snímek je publikován v autorově dvousvazkové monografii, kterou v roce 2013 vydalo nakladatelství Svět. Součástí dražené kolekce bude ještě šest dalších Drtikolových snímků z různých období. Umělcův rekord na českém trhu drží fotografie The Bow z roku 1928, která se před čtyřmi lety na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 2,22 milionu korun. Drtikolův mezinárodní rekord z roku 2007 je trojnásobkem této částky.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
23. dubna 2015
8. dubna 2012
15. února 2012
22. prosince 2014