Drtikol poprvé...

Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 4. 2015

Z mezinárodní perspektivy je nejzajímavějším segmentem českého umění meziválečná fotografie. Díla Františka Drtikola, Josefa Sudka a Jaromíra Funkeho se na aukcích v New Yorku, Londýně a Paříži prodávají za násobně vyšší ceny než v Praze. Nutno však dodat, že špičkové fotografie jmenovaných autorů se na českých aukcích ani neobjevují, protože zde pro ně není trh. Nebo alespoň donedávna nebyl.

František Drtikol: Bez názvu / 1925

 

 

 

 

 

 

 


  František Drtikol:
  Bez názvu / 1925
  pigmentová fotografie /
  28,6 x 22,6 cm
  cena: 504 000 Kč /
  1. Art Consulting 16. 2. 2014

 

Změnu trendu by mohly signalizovat loňské výsledky, kdy se za jediný rok prodalo víc fotografií než v předchozích pěti letech dohromady. Mezi nimi i šest z deseti nejdražších snímků českých aukcí. V nových autorských rekordech se mimo jiné prodaly práce Františka Drtikola, Josefa Sudka a Jaroslava Rösslera. Dohromady sběratelé a investoři loni za fotografie utratili téměř 13 milionů korun. O loňský Drtikolův rekord se postaral ženský portrét z poloviny 20. let, který se na aukci 1. Art Consulting prodal za 504 tisíc korun. To je současně dosud nejvyšší cena zaplacená na aukci v Česku za fotografii.

 

Vysoká cena se v tomto případě odvíjela hlavně od skutečnosti, že šlo o dobovou zvětšeninu, spadající časově do Drtikolova vrcholného období. Z hlediska kompozice se nicméně nejednalo zrovna o nejcharakterističtější z jeho prací. V průběhu roku byly za více než sto tisíc korun draženy ještě tři další Drtikolovy fotografie: Salome z roku 1919 se u Prague Auctions prodala za 150 tisíc, figurativní Kompozice z roku 1924 a jeden z listů alba Z dvorů a dvorečků staré Prahy byly na aukci společnosti Zezula vydraženy za 130 a 118 tisíc korun.

 

Fratišek Drtikol: Sněžná vlna / 30. léta

František Drtikol: Sněžná vlna / 30. léta  hnědavý tón / 16,6 × 38,3 cm

cena: 6 427 000 Kč / Sotheby’s 25. 4. 2007

 

 

Nejdražší v loňském roce ve světě vydražený Drtikolův snímek, akt z roku 1929, se prodal v dubnu na aukci Sotheby’s v New Yorku za 100 tisíc dolarů, tehdejším kurzem tedy přibližně za 2 miliony korun. Umělcův historický rekord je přitom ještě více než trojnásobný. Před osmi lety byl reprodukovaný snímek Sněžná vlna ze začátku 30. let na aukci Sotheby’s vydražen za bezmála 6,5 milionu korun (top 10 české fotografie). Berlínská galerie Kicken, která se na fotografii specializuje, před pár lety nabízela privátně jednu z variant Drtikolovy slavné Vlny dokonce za 400 tisíc eur, tedy více než 10 milionů korun (více zde).

 

Se zmiňovanými snímky, jež patří mezi Drtikolova vrcholná díla, ve kterých inscenoval ženské akty na pozadí geometrických kulis, se žádná z fotografií dražených v Česku nemůže srovnávat. Či přesněji až dosud nemohla. Na dubnové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery bude nabízen snímek The Bow (Oblouk či Kruhové výseče) z roku 1928, který do této kategorie patří. A to jak svým námětem, tak provedením. Jde o signovaný dobový pigmentový tisk v autorské adjustaci, jehož dražba bude startovat na částce půl milionu korun (bez aukční provize). Na světovém trhu byla tato fotografie (jiná zvětšenina) naposled dražena před třinácti lety – na aukci v New Yorku se prodala za 2,4 milionu korun. Ceně tehdy jistě pomohlo, že prodávajícím bylo Museum of Modern Art, které se takto zbavovalo některých duplikátů ve svých sbírkách. Aukční síň k provenienci nyní nabízené fotografie uvádí pouze, že pochází ze sbírky českého sběratele žijícího v zahraničí.

 

František Drtikol: The Bow (Oblouk, Kruhové výseče) / 1928

František Drtikol:
The Bow / 1928

pigmentový tisk /
22 × 28,6 cm /
vyv. cena: 500 000 Kč
(bez 20% provize) / 
Adolf Loos Apartment and Gallery
26. 4. 2015

 

František Drtikol byl ve druhé polovině 20. let na vrcholu sil a těšil se též značnému mezinárodnímu renomé. „Postupně se dále modernizoval Drtikolův styl, látky a draperie mizely, pozadí bez dekorativních příkras bylo ještě bohatěji členěno stínem. Nadále vyrůstal význam světelné modulace, těla modelek někdy bývala zachycována jenom v detailech, akcentujících krásu elementárního tvaru,“ charakterizuje fotografovu tvorbu z let 1927–29 ve své monografii Vladimír Birgus. Drtikol svými snímky obesílal výstavy po celém světě; již na výstavě dekorativních umění v Paříži v roce 1925 například získal Grand Prix. Ne všude se však jeho práce setkávaly s pochopením. „Dovoz takovéhoto druhu snímků do této země je zakázán zákonem. (…) musejí být roztrhány ve jménu zákona,“ cituje Birgus z dopisu pořadatelů fotografické výstavy v Chicagu, kteří Drtikolovi s politováním sdělují, že jeho práce byly zkonfiskovány celníky, protože na ženských aktech nejsou vyretušované chloupky.

 

František Drtikol: Phantasie / 1930 František Drtikol: Phantasie / 1930
bromostříbrná fotografie / 29 × 22 cm
cena: 413 000 Kč / 1. Art Consulting

 

Svébytnou část Drtikolova fotografického díla představují snímky z 30. let, ve kterých živé modelky nahradily papírové figurky protáhlých tvarů. Dlouho byly vnímány jen jako epilog v tvorbě poněkud podivínského fotografa, který nakonec svůj ateliér zavřel, aby se mohl plně věnovat studiu buddhismu, v posledních letech však zájem o ně roste. Před rokem byla například fotografie nazvaná Matka Země z roku 1930 v New Yorku vydražena za milion korun. V Česku pak až do loňska cenový rekord držel snímek Phantasie ze stejného roku, který byl před pěti lety vydržen za 413 tisíc korun.

 

Vysoké částky, za které se prodají Drtikolovy autorské snímky, mají jen minimální vliv na ceny jeho ateliérových prací. Portréty slavných osobností jsou běžně nabízeny od pěti do dvaceti tisíc korun, standardní zakázkové práce ještě levněji. Poměrně dobře si naopak vedou novodobé zvětšeniny z originálních negativů. Album deseti Drtikolových aktů vydané v roce 2003 fotografovou dcerou Ervinou Bokovou se loni v listopadu v Paříži prodalo za více než 200 tisíc korun. Dva snímky z portfolia z roku 1996 byly ve stejném termínu na aukci sbírky manželů Cullenových v Londýně vydraženy jen o pár tisíc korun levněji.

 

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Funke Jaromír

Od Funkeho po Tichého

Od Funkeho po Tichého

8. dubna 2012

Ročenka 11 - Fotografie

Ročenka 11 - Fotografie

15. února 2012

TEFAF 2011

TEFAF 2011

1. dubna 2011


<