Houdek v aukci

Artkunst 21. 5. 2016

Artkunst – Aukce společnosti Artkunst, která se konala v sobotu 21. května v galerii pražské kavárny Louvre, vynesla 1,9 milionu korun. Nového majitele našla polovina ze čtyř set nabízených obrazů, prací na papíře a fotografií. Nejdražší položkou aukce se stal oboustranný obraz loni zesnulého slovenského malíře Stana Filka, který vystoupal ze 183 na téměř 220 tisíc korun.

Vladimír Houdek: Lavička, 2009 olej na plátně, 140 x 160 cm, cena: 103 700 Kč
Vladimír Houdek:
Lavička, 2009
olej na plátně,
140 x 160 cm,
cena: 103 700 Kč

 

Podobně výrazný nárůst zaznamenal i obraz Lavička od Vladimíra Houdka, který se ze startovních 67 tisíc dostal na 104 tisíce korun. Rozměrný olej z roku 2009 je jedním z obrazů cyklu, za nějž tehdy pětadvacetiletý Houdek získal Cenu kritiky za mladou malbu. Dosažená cena, jakkoliv je autorským aukčním rekordem, nedosahuje částek, za které dnes Houdek své nové obrazy prodává prostřednictvím svého galeristy.

Více než pětinu nabídky tvořily fotografie. Nejdráže z nich se prodaly dva reklamní snímky Josefa Sudka pro Družstevní práci, které našly kupce za vyvolávací cenu necelých 32 tisíc korun za jeden. Z prací na papíře byla za nejvyšší cenu vydražena charakteristická Válcová struktura od Vladislava Mirvalda. Rozměrná kresba tuší odešla za vyvolávací cenu 58 tisíc korun.


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<