Češi v Londýně (sbírka Cullen)

Sothebyʼs 12. 11. 2014

Aukce sbírky amerických manželů Cullenových, která se konala ve středu 12. listopadu v Londýně vynesla 784,2 tisíc liber (bez DPH a dalších poplatků). V přepočtu na koruny tak sběratelé za díla českého surrealismus zaplatili 27,6 milionu korun. Nového majitele našlo 83 procent ze 128 nabízených obrazů, prací na papíře a knih.

Jindřich Štyrský: Kořeny / 1934
Jindřich Štyrský: Kořeny / 1934
olej na plátně /
46 x 81,5 cm
cena:
5 556 000 Kč

 

Bez kupce nicméně zůstalo titulní dílo aukce Poselství lesa od Toyen, u kterého aukční síň včetně všech poplatků počítala s cenou 32 až 46 milionů korun. Příhozy se však zastavily již na částce odpovídající 24 milionům korun a obraz tak zůstal nevydražen (více zde).

Nejdražší položkou aukce se stal obraz Kořeny od Jindřicha Štyrského, který se prodala za 146,5 tisíc liber. V této ceně však není ještě započtena 20% DPH z provize a 5% DPH z kladívkové ceny vztahující se na položky dovážené ze zemí mimo území Evropské unie. Kupce z České republiky by tak obraz ve výsledku přišel na 5,5 milionu korun. Loni se na aukci Galerie Kodl jiný obraz z téže série prodal za bezmála dvojnásobnou částku a dosažená cena zůstala 30 tisíc liber pod spodní hranicí odhadu. Pod odhadem se prodal i Toyenin Portrét André Bretona, který včetně všech poplatků nového majitele přišel na 4,3 milionu korun. 

Karel Teige: Bez názvu / 1947
Karel Teige: Bez názvu / 1947
fotomontáž / 38,1 x 28,6 cm
cena: 2 830 000 Kč

 

Větší úspěchy aukční síň slavila s fotografiemi a pracemi na papíře. Štyrského koláž z cyklu Stěhovací kabinet se prodala za 3,74 milionu, koláž č. 9 z cyklu Emílie přichází ke mně ve snu za 1,5 milionu a koláž od Karla Teigeho za 2,8 milionu korun. Soubor pěti fotografií Jindřicha Heislera, které jsme představovali v říjnovém čísle (zde), se prodal za 1,7 milionu korun. Vysoko nad odhadem odešlo také třicet svazků časopisu Red, za které vítěz aukce nabídl 460 tisíc korun (ceny v korunách jsou uváděny včetně všech poplatků; více o dražené kolekci zde).

Otakar Kubín: Kubistická figura
Otakar Kubín: Kubistická figura
olej na plátně / 80 x 60 cm
cena: 6 626 000 Kč

 

Několik děl české umění bylo nabízeno také v rámci aukce nazvané Jiný úhel pohledu, která se konala ve stejný den, jen o pár hodin dřív než aukce sbírky manželů Cullenových, a která byla zaměřena na umění východní Evropy. Nejdražším dílem aukce se stal expresivní obraz Kubistická figura od Otakara Kubína, který se prodal s výrazným nárůstem za 6,6 milionu korun, což je o 200 tisíc víc, než kolik je malířův rekord na českém trhu. Za milionové částky byla dále dražena díla Mikuláše Medka (3,47 milionu), Emila Filly (3 miliony) a Františka Kupky (2,7 milionu korun). Úspěchem je také cena 915 tisíc za reliéf Koncert od Otto Gutfreunda nebo 236 tisíc korun za kubistickou kresbu od Antonína Procházky. 

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<