Foltýn v Americe

Foltýnova abstrakce za 5,27 milionu korun

Americká aukční síň Weschlerʼs, která sídlí ve Washingtonu D. C., začátkem března nabídla jednu z raných abstrakcí Františka Foltýna.

František Foltýn: Bez názvu, 1928

František Foltýn: Bez názvu, 1928,
olej na plátně, 86,4 x 72,4 cm,
cena: 206 000 USD, Weschlerʼs

Obraz z roku 1928, který je v deset let starém soupisu malířova díla reprodukován pouze černobíle a který podle aukčního katalogu pocházel z pozůstalosti americké malířky Anny Walinské, se prodal za 206 tisíc dolar (5,27 milionu korun), více než trojnásobek očekávané částky. Odhad přitom aukční síň po zkušenosti z loňského prosince, kdy dražila jiné dva malířovy obrazy, navýšila na desetinásobek.

Když společnost začátkem prosince dražila Foltýna poprvé, dvě jeho abstraktní plátna z roku 1927 nabídla s odhadem 5 až 7 tisíc dolarů (bez aukční provize). Jejich konečná cena však vystoupala na 206 a 140 tisíc dolarů (5,3 a 3,6 milionu korun), což v danou chvíli představovalo první a třetí nejvyšší cenu za malířovy abstrakce. Dražší z obou obrazů je ve zmiňovaném soupisu uveden pod číslem 85, druhý byl novým objevem.

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024