Dvakrát Jiří Chadima

Dorotheum 19. 9. 2015

V sobotu 19. září se bude v Prague Marriott Hotelu v Praze konat aukce nazvaná Umění a starožitnosti aukční síně Dorotheum. Mezi draženými obrazy budou i dva od grafika, ilustrátora a malíře Jiřího Chadimy.

Jiří Chadima: Jiráskův most od Podskalí / 1977 / tempera, sololit / 18 x 58 cm/ vyv. cena: 10 000 Kč
Jiří Chadima: Jiráskův most od Podskalí / 1977 / tempera, sololit / 18 x 58 cm/ vyv. cena: 10 000 Kč

 

Jiří Chadima se narodil v roce 1923 a prošel školením u Zdeňka Balaše, Aloise Fišárka a Josefa Kaplického. Po ukončení studií byl nějakou dobu na volné noze, aby následně zakotvil ve skupinách Tvorba a Městská krajina. V té době se věnoval užité a knižní grafice, přičemž často hostoval na výstavách Sdružení českých umělců grafiků Hollar. V 60. letech se stal jedním ze zakládajících členů skupiny Radar. Po revoluci vystavoval často v zahraničí, převážně v Japonsku.

Jeho díla se vyznačují zasněnou atmosférou krajiny kolem plynoucí Vltavy. Kromě samotné Prahy si Chadima velmi často jako náměty svých obrazů volí poměrně všední pohledy na náplavky, mosty, plynoucí řeku či lodě. Právě svou „jednoduchostí“ a harmoničností okouzlil japonské publikum. Jeho vidění reality se totiž velmi blíží jejich zpodobování krajiny. Jednoduchá barevnost, jen občas narušená výraznějším barevným akcentem, harmonie, řád a snová atmosféra tak vysouvají Chadimova díla z řady všedních pohledů na krajinu.

Jiří Chadima: Most nad řekou / 1977 / tempera, sololit / 15 x 34 cm/ vyv. cena: 7 000 Kč
Jiří Chadima: Most nad řekou / 1977 / tempera, sololit / 15 x 34 cm/ vyv. cena: 7 000 Kč

 

První malba s názvem Most nad řekou z roku 1977 bude začínat na sedmi tisících korunách, zatímco Jiráskův most od Podskalí má vyvolávací cenu deset tisíc korun (obojí bez provize). V tomto případě nelze předpokládat, že by padl nový autorský rekord, ten ve výši 43 tisíc korun drží malba Lodičky, prodaná před třemi lety s dvojnásobným nárůstem ve Vltavínu. Obě nyní nabízená díla lze však považovat za kvalitní ukázku Chadimovy tvorby s motivační vyvolávací cenou. Podobně zajímavých nárůstů se autor dočkal už i v Dorotheu (Remorker) či Galerii Art Praha (U řeky). Nekonfliktně nostalgický a cenově dostupný normalizační malířský výraz zdá se získává na trhu mezi sběrateli své příznivce.

__________________________________________________________________________

REAKCE: "Anotace je celkem v pořádku až na poslední větu, která evokuje, že otec by mohl být nějakým miláčkem režimu. Dovoluji si Vás proto upozornit, že tak tomu skutečně nebylo. otec byl po roce 1968 vyloučen ze Svazu i z Fondu výtvarných umění a dosti těžce se protloukal díky přátelům. Před odchodem do výroby ho zachránilo zahraničí. Valuty režim potřeboval takže přes Artcentrum mohl prodávat. Nejprve do Švýcarska, poté do Japonska. Nicméně na domácí "scéně" měl být zapomenut a pod svým jménem dlouhé roky nevystavoval. Zpět do fondu byl přijat až v druhé polovině osmdesátých let."

 

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<