Dva sešity, čtyřicet studií, dvě stě stran

Ročenka ART+ 2020

Vyšla Ročenka ART+, která shrnuje nejdůležitější události na trhu s uměním v loňském roce. První svazek je věnován českým aukcím, situaci starožitníků či nejzajímavějším prodejům na světovém trhu. Druhý sešit se zaměřuje na poválečné a současné umění a mimo jiné přináší aktuální J&T Banka Art Index.


Ročenku ART+ si je možné objednat na adrese predplatne@artplus.cz

"Za třicet let se český trh s uměním rozrostl v rozvinutý byznys, ve kterém jde o stamiliony. Celkový obrat tuzemských aukcí loni činil 1,4 miliardy, nepočítaje v to dalších několik desítek milionů korun, které protekly internetovými aukcemi. Kolem 200 milionů korun činily zahraniční prodeje českého umění, přičemž u většiny z nich lze předpokládat, že za nimi stojí čeští kupci. Další stovky milionů korun sběratelé a investoři utratili ve starožitnických obchodech a v galeriích současného umění. Obrat numismatických a filatelistických aukcí se blíží miliardě korun. Sečteno a podtrženo se na českém trhu s uměním a příbuznými sběratelskými obory loni protočilo kolem tří miliard korun," shrnuje v editorialu prvního sešitu Jan Skřivánek.

Samostatné studie jsou tentokrát věnovány Františku Kupkovi, Josefu Čapkovi, Václavu Špálovi, Janu Křížkovi, Mikuláši Medkovi či Milanu Grygarovi, kteří všichni loni zaznamenali řadu mimořádných aukčních prodejů. Nejprodávanějším autorem z hlediska obratu byl loni Mikuláš Medek. Za jeho díla kupci jen na domácích aukcích utratili 126 milionů korun, což je víc než za díla Josefa Čapka, Emila Filly a Jana Zrzavého dohromady. Ke koupi deseti nejdražších obrazů loňského roku by bylo potřeba rekordních 337 milionů korun (top 10).

Loňské rekordy jsou působivé i ve srovnání se světem. Dva nejdražší obrazy prodané loni na pražských aukcích se prodaly dráž než cokoliv vydražené na aukcích na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku, ale také v Rakousku či v Německu. Nejdražším obrazem vydraženým loni v Německu byla například raná krajina Zámecké schody (Murnau) od Vasilije Kandinského, která na aukci mnichovského aukčního domu Ketterer vystoupala na téměř 64 milionů korun (2,5 milionu eur), což je o 14 milionů méně, než byla cena v Praze dražených děl Kokoschky a Kupky.

Ročenka ART+ letos vychází již pojedenácté, počtvrté v dvousvazkové verzi se samostatným sešitem věnovaným poválečnému a současnému umění. Aktuální Ročenku ART+ i její starší vydání si je možné objednat na adrese predplatne@artplus.cz (přehled starších vydání zde).

 


Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<